Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa Kitabının Özeti

Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa Kitabının Özeti

Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa Kitabının Özeti Kitabın konusu bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları bir öğretmenin görevlerini, yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır. Kitabın özeti olayın içinde geçen öğretmen, aslında emekli olmuş vurdumduymaz bir öğretmendir. Fakat emekli olduktan sonra zamanını bunca sene ne kadar boş şeyler içinde harcadığını anlar emekli olmadan önce kurduğu hayallerin hiçbiri gerçekleşmez eğitim müdürü ile konuşmaya gider. Eğitim müdürü ona bir köyde öğreymenlik yapabileceği müjdesini verir. Gittiği köy tahmininden kötü çıkar.

Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa Kitabının Özeti

Geri dönmek ister. Fakat bunu yapamaz. çünkü, oradaki insanları çok sevmiştir ve onlar için birşeyler yapmak ister. Köyde ilk olarak ilgilendiği yer okuldur. Daha sonra köyün başına dert olan bataklığı kurutur. Bunları yaparkende başından birçok olay geçer.

Köyü çok iyi bir duruma getirir. Öyle ki artık köye yabancılar gelmeye başlar. İnsanlar iş sahibi olurlar. Öğretmen hayatının en verimli yıllarını burada geçirir. Köyde köy odaları açılır, bir eğitim seferberliği başlar. Köyde yıllardır yapılamayan Nüfus sayımı bile yapılır. Artık ekmeksizköy için yeni ufuklar açılmıştır.

Kitabın Ana Fikri

İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez. Fakat etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Meksizköy öğretmeni vatansever, sosyal, insanlarla çok iyi iletişim kurabilen bir insan hoca efendi kooperatifçiliğe merak sarmış, kendi yağında kavrulan bir insandır. Muhtar öğretmenin köye gelmesinden beri ona yardım eden, dürüst vatansever bir insandır.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır. Olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Şevket süryya aydemir eski bir öğretmendir. Bu öğretmenlik görevi sırasında o, çalışmalarının niteliği ve başarısı üzerinde öyle bir takdir belgesine de mazhar olmuştur ki, bu belge, fani hayatında, her türkün bir şeref tacı ve bir ülküsü sayılabilir. Bu taktir, gazi mustafa kemalin, şevket süreyyanın hem eğitim başarıları, hem de şahsiyeti üstündeki üstün ve pek eşi olmayan yazılı ifadeleridir. Tek adam, suyu arayan adam, toprak uyanırsa en önemli eserlerindendir.

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …