Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Kitabının Özeti? Kitabın konusu kitap Kurtuluş Savaşı sırasında cephede kolunu kaybetmiş bir subayla, askerliği yeni bitmiş bir askerin köyünde geçen olaylar anlatılmaktadır. Kitabın özeti sessiz ve sakin bir yerde hayatını sürdürmek isteyen ahmet celal gittiği yerde yabancı olduğundan, yaban olarak tanımlanmaktadır. Köydekilerle hiçbir bağlantısı olmamasına ve subay olmasına rağm en ona düşman gözüyle akılmaktadır. Ülkenin tamamı işgal altında olmasına rağmen köylülerin bunu umursamaması, sonuçta evlerinin kundaklanması, yiyeceklerinin yağmalanması, kadın ve kızlarına tacizde bulunulması onların akıllarını başlarına getirir. Bu durumu gören ahmet celal sevgilisini yanına alıp kaçmaya çalışır.

Kitabın Ana Fikri

Vatanın elden gitmesine rağmen duyarsızlığını sürdürmesinin, cahilliğin bir sonucu olduğunu göstermesidir.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Ahmet celal içi vatan aşkıyla dolu, köylülerin cahilliğini gidermek için didinen, köy yaşamına alışık olmayan birisidir.

Salih ağa sinsi bir kişiliğe sahiptir. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden bir kişiliğe sahip mehmet alinin annesi kendisini toprağa adamış, cahil, hiçbir şeyden habersiz ve başkalarının sözünü dinlemektedir.

Bekir çavuş askerlik yaptığından dolayı olayların kısmen farkındadır. Bulunduğu ortam itibariyle bildiklerini aktarmaktan çekinmektedir.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Bana göre yaban aydınla köylünün anlaşmazlığını ve cahiliğini gözler önüne seren değerli bir eserdir.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

27 mart 1889 da kahirede doğdu. İlköğrenimine ailesiyle birlikte gittiği manisada başladı. 1903’te İzmir idadisine girdi. Babasının ölümünden sonra annesiyle yine mısıra döndü, öğrenimini iskenderiyedeki bir fransız okulunda tamamladı. 1908’de Başladığı istanbul hukuk okulunu bitirmedi.

1909’da, Arkadaşı şehabettin süleyman aracılığıyla fecr-i ati topluluğuna katıldı. 1916’da tedavi olmak için gittiği isviçrede üç yıl kadar kaldı. Mütareke yıllarında ikdam gazetesindeki yazılarıyla Kurtuluş Savaşını destekledi. 1921’de ankaraya çağrıldı ve bazı görevler verildi.

Yazarın Eserleri

Kiralık konak, Nur baba, Hüküm gecesi, Yaban, ankara, Zoraki diplomat, Panoroma.

Türk edebiyatına yön vermiş birçok eser bulunmaktadır. Bu eserlerden en önemlisi ise ünlü yazarın yazdığı Yaban kitabıdır. Yaban kitabı Cumhuriyet döneminde yazılan ve oldukça beğenilen kitaplar arasındadır. Aydın kesim ve fakir kesimin anlatıldığı nadir romanlar arasındadır. Yaban kitabı yazarın zincir romanlarından biri olarak düşünülebilir. Yaban kitabı okunduktan sonra okuyucuya tekrar okutma hissiyatı uyandıran, okuması oldukça zevkli bir kitaptır. Sürükleyici bir olay örgüsü olan bu kitap kitapseverlerin en çok tercih ettiği ve önerdiği kitaplar arasındadır. Yaban kitabı kitapçılarda satın alınan ve defalarca basılmış kitaplardan birisidir. Kaynak: Yakup Kadri Karaosmanoğlu Yaban Kitabının Özeti

Ayrıca kontrol et

Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabının Özeti

Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabının Özeti

Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Kitabının Özeti Kitabın konusu bir subay kızı olan feride ile teyzesinin …