Peyami Safa Biz insanlar Kitabının Özeti

Peyami Safa Biz insanlar Kitabının Özeti

Peyami Safa Biz insanlar Kitabının Özeti Kitabın konusu aşık olan bir insanın düşünme kabiliyetini nasıl kaybettiği ve gerçekleri görememesidir. Kitabın özeti Kurtuluş Savaşı zamanında zengin halktan bazıları kendi çıkarları için işgalci devletler ile yankınlaşma içerisine girer. Orhan o dönemde yatılı okulda öğretmenlik yapmaktadır. Talebelerinden tahsin, sınıf arkadaşı cemilin kaşını taş atarak patlatır orhan, cemilin tedavisini yaptırıp annesinin yanına götürür. Tahsinin cemile taş atmasının nedeni eşşek türk diye hitap etmesidir.

Peyami Safa Biz insanlar Kitabının Özeti

Orhan köşkte cemilin ablası vedı ayı görür. İlk bakışta birşey yok zanneder fakat aşık olmuştur. Orhan tahsin olayından sonra okuldan istifa eder. Çünkü orhana göre cemilin bilmeyerek bütün türk halkına hakaret ettiğini düşünür. Artık orhanı açlık ve Yoksulluğun hüküm sürdüğü günler beklemektedir. kar fırtınasının olduğu bir akşam orhan yatağında soğuktan yatamaz. En yakın caddeye çıkıp son parasıyla sıcak bir çay içmek ister. Gittiğinde kahvehane kapalıdır ve olduğu yere düşer.

Kahvecinin erken gelmesiyle hayatı kurtulur ve öğretmenken en iyi anlaştığı necatinin evine gider. Necati orhana bir arkadaşının çevirmen aradığını söyler. Artık orhanında parası vardır. Eski anılar canlanır ve vedia tekrar aklına gelir.onu unutamaz ama vedia ile evlanmek isteyen birçok kişi vardır. Bunlardan subay olan ahmeti gördüğünde başına gelecekleri anlar ama aşkı daha üstün gelir ve olacakları umursamaz. Tahsinin babası bu arada hapishaneden çıkar.

Hapishaneye girmesinin nedeni vedianın annesidir. Vedia herkese aşıktır ve bu orhanı korkutur. Vedia ile bir an önce evlenmek ister. Vedia buna yanaşmamaktadır. Vedianın annesi köylüler tarafından sevilmez. Çünkü evine fransız bayrağı asmıştır. Ahmet vediadan uzaklaşmak için cepheye gider ve orada ölür. Orhan vedia ile buluşacağı bir gün vedianın hastahanede olduğunu öğrenir ve koşarak hastahabeye gider. Vedia şuursuzca yatmaktadır. Orhan günlerce hastahane de onun yanında kalır çok halsiz düşmüştür.

Doktorların tüm ısrarlarına rağmen dinlenmeyi kabul etmez. Vedia eskisinden iyidir. Ama hala şuuru yerine gelmemiştir. İçerini havasından sıkılan orhan dışarıya çıkmak için ayğa kalkar ama sendeler. Çok bunalır. Ayağa kalkmak için tekrar hareket eder. Duvarlardan tutunarak koridoro çıkar ama gözleri hiçbir şey görmez. Merdivenlerden inerken dengesini kaybeder ve düşünmek istemediğini ölümü vedianın aşkından olur. Vedia ertesi sabah iyileşir ama ahmetin ölümüüne neden olduğu gibi orhanıda bilinmezliklerin içine atarak ölümüne neden olur. Ama vedia hala yaşamaktadır.

Kitabın Ana Fikri

Bir şeyi ne kadar çok istersek isteyelim sağ duyumuzu, mantığımızı asla kaybetmemeli, her zaman gerçekler doğrultusunda ve arkadaşlarımızın önerilerine kulak vererek karar vermeli, duygusal davranmamalıyız.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Kitapta yabancı cümlelerin çok fazla kullanılmış olması kitabın akıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir. kitap bildiğimiz aşk kurgusu uzerine yazılmasına rağmen zaman olarak kurtuluş savaşı yıllarının seçilmesi okuyucunun ilgisinİ, çekmektedir. Olayların fazla ve karmaşık olması okuyucunun isteğini kırmaktadır. Aşk romanlarından hoşlanıyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

İncelenmesi orhan öğretmendir. Farklı görüşleri yüzünden evden genç yaşta ayrılmıştır. Arkadaşları tarafından sevilir ama biraz dik kafalıdır. Yakışıklı ve laf yapmasını bilen birisidir. Vediayı sever.aşırı duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Vedia her gördüğüne aşık olan birisidir. Duygusal yönden gelişmemiştir. Civardaki en güzel kızdır. Fiziksel olarak narin bir yapıya sahiptir. Arkadaşları tarafından sevilir. Orhanla birlikte birçok kişiye aşıktır.

Ahmet kendisi subaydır. Vediaya ilk gördüğünden beri aşıktır. Biraz fazla duygusal olduğundan gerçekleri göremez. Yakışıklı ve sakin bir kişiliğe sahiptir. Çevresiinde sevilir.

Tahsin yatılı okulun en sessiz öğrencisidir. Babası hapishanede ve annesi ölmüştür. Zekidir ama fazla konuşmaz. Yerli halk tarafından çok sevilir. Duygusal açıdan çok zararlar görmüştür ama belli etmez.

Cemil vedianın kardeşidir. Batı kiltiri altında yetişmektedir. Kendini beğenmiş olduğundan pek sevilmez. Burnu havadadır zekidir ama arkadaşlarını hor gördüğünden yalnızdır. Tek dostu onu yetiştiren dadısıdır.

Necati öğretmendir. Her alanda bilgisi vardır. Arkadaşları arasında sevilir. Orhanın en iyi dostudur. Gerçeklere göre karar verir. Yardım severdir. Milliyetçi bir yapıya sahiptir.

Vedianın annesi batı hayranıdır. Yerli halk tarafından sevilmez. Çocuklarını batılı gibi yetiştirmek istemektedir. Kocasını kaybetmiştir. Her gece istila kuvvetlerine parti verir. Zeki ve kinci bir kişiliğe sahiptir halkı umursamaz ve onları küçük görür.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

Peyami Safa, 1899- 15 haziran 1961 yazar. İstanbulda doğdu. Meşhur şair ismail safanın oğludur. Düzenli bir öğrenim göremedi. Kendi kendisini yetiştirdi. 13 Yaşında hayata atıldı. posta telgraf nezaretinde çalıştı. Öğretmenlik 1914-1918, gazetecilik 1918-1961 yaptı. Hayatını yazıları ile kazandı. İstanbulda öldü.

Yazarın Romanları

Gençliğimiz 1922, Şimşek 1923, Sözde kızlar 1923, Mahşer 1924, Bir akşamdı 1924, Süngülerin gölgesinde 1924, Bir genç kız kalbinin cürmü 1925, Canan 1925, Dokuzuncu hariciye koğuşu 1930, Fatih-harbiye 1931, Atilla 1931, Bir tereddüdün romanı 1933, Matmazel noralyanın koltuğu 1949, Yalnızız 1951, Biz insanlar 1959.

Yazarın Hikâyeleri 

Halil açıkgöz derledi, 1980

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …