Paulo Coelho Simyacı Kitabının Özeti

Paulo Coelho Simyacı Kitabının Özeti

Paulo Coelho Simyacı Kitabının Özeti Kitabın konusu ispanyadan kalkıp mısır piramitlerinin eteklerinin hazinesini aramaya gelen endülüslü çoban santiagonun masalsı yaşamının felsefi öyküsü. Kitabın özeti romanın kahramanı santiagonun anne ve babası rahip olması için onu papaz okuluna göndermiştir. On altı yaşına geldiğinde rahip olmak istemediğini, okuldan ayrılmayı ve gezginci olmak istediğini babasına söyler.

Bunun üzerine babası da, oğluna içinde üç adet altın ispanyol parası olan bir kese vererek oğluna git, kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş der ve oğlunu kutsar. Önce, babasının vermiş olduğu parayla bir koyun sürüsü alır ve yaşamının büyük düşünü gerçekleştirmeye başlar artık geziyordur.

Akşam yattığında uykusunda gördüğü rüyaların da etkisinde kalarak gördüğü bir düşün gerçekleşme olasılığının yaşamını ilginçleştireceğini düşünür ve o şekilde hareket eder. Romanın ana konusunu teşkil eden mısır piramitlerine gitmesi ve orada Hazine bulacağı ona rüyasında söylenir. Romanın kahramanı, rüyasını gerçekleştirmek için önce bir falcı kadına rüyasını anlatır. Falcı kadın salem kralı olarak tanıtan yaşlı adamla konuşur, kendi amaçlarını anlatır. Yaşlı adam, hayatın gizemleri hakkındaki bilgiye karşılık santiagodan sürüsünün onda birini vermesini ister.

Yaşlı adam, santiagoya biri beyaz diğeri siyah olmak üzere iki adet gizemli taş verir ve siyah olanı evet, beyaz olanı hayır anlamını taşıyan bu taşları zora düştüğün zamanlarda kullanırsın. Ancak kendi kararını kendin vermeye çalış der.

Mısıra gitmek için önce koyun sürüsünü satar ve parasını cebine koyarak yola çıkar. Arap çocuğu ile tanışır, beraber pazara giderler. Fakat arap paralarla birlikte kaçarak santiagoyu bu şehirde parasız pulsuz bırakır. Bunun üzerine santiago para kazanmak için bir billuriyeci dükkanında çalışmaya başlar. 6 ay kadar burada çalıştıktan sonra santiago yeterli parayı kazanarak tekrar yola koyulur. Yolda bir ingilizle karşılaşır. Yolda karşılaştıkları güçlüklerde kendi kişisel menkıbelerini aramak üzere yola çıktıklarını söylerler.

Santiago, yüreğinin söylediklerini dikkatle dinleyerek çölde ilerlemesine devam eder. Karşılaştıkları güçlükler karşısında hep kendi kişisel menkıbesine güvenir ve sonunda kumullar tepesine ulaşır. Piramitler, bütün görkemiyle karşısında yükseliyordur. Gerçekte kendi kişisel menkıbesini yaşayan kimseye karşı hayat cömerttir diye düşünür. sabah uyandığında gerçekten bulunduğu yeri kazmış ve içi mü cevher dolu bir sandık bularak rüyasında gördüğü ve mısıra piramitlere kadar gidip bulmayı arzuladığı hazineye kavuşmuştur.

Kitabın Ana Fikri

Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak bize hayatın tadına varmamızı sağlayacaktır.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Santiago ihtiraslı çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Çevredekilere çabuk uyum sağlayabilen şıpsevdi bir kişidir. Tek arzusu dünyada mutlu olmak ve kendi dilediği gibi yaşamaktır.

İngiliz kitap okumayı çok seven, akıllı ve macera seven bir kişiliğe sahiptir. Kişisel menkıbesini aramak üzere yola çıkan bir gezgindir.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Kitap çok etkileyici ve sürükleyici bir yapıt felsefi konulara yer verilmiştir. Yalın ve sade bir dille yazılmıştır. Herkesin okurken kendisinden ve hayattan bir şeyler bulacağı bir kitaptır.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Paulo coelho rio de janeiroda doğdu. roman yazarlığına başlamadan önce, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve sevilen bir şarkı yazarıydı. Coelho, gençliğinde bir hippiydi. 1986 Yılında hıristiyanların, batı avrupadan başlayıp ispanyada santiago de compostela kentinde sona eren geleneksel bir hac yolculuğu yaptı bu deneyimini 1987’de yayımladığı the pilgrimage adlı kitabında anlattı. 1988 Yılında yayımlanan ikinci kitabi simyacı, coelhoyu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. Öteki kitapları brida, valkürler ve son yazdığı piedra ırmağının kıyısında oturdum, ağladımdır. Simyacı 42 ülkede yayımlandı. 26 dile çevrildi. Kaynak: Paulo Coelho Simyacı Kitabının Özeti

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …