Menopozdaki Kadınlar için Risk Faktörleri Nelerdir

Menopozdaki Kadınlar için Risk Faktörleri Nelerdir

Menopozdaki kadınlar hormon takviyesine başlamadan önce aşağıda belirtilen maddeleri göz önünde bulundurmalıdırlar Kalıtsal Özellikler Anneniz, kız kardeşiniz veya, teyze­nizde kanser görülmüşse daha yüksek bir risk grubunda-sınız.Bir kez meme kanseri geçirmiş kadınlarda hiç kanser olmamışlara oranla beş kat daha fazla tekrar kanser olma ihtimali vardır.ilk kez adet gördüğünüzde on iki yaşından küçükseniz, ilk adetini on üç yaş ve üstünde görenlere oranla dört kat fazla risk altındasınız.Elli beş yaşında menopoza girdinizse, kırk beş yaşında adetten kesilen kadınlara oranla iki kat daha fazla risk altındasınız.

Hiç çocuğunuz olmamışsa veya, ilk çocuğunuzu 35 ya­şından sonra doğurmuşsanız kanser olma olasılığınız yüksektir.Kuzey Amerikalılarla, Kuzey Avrupalı kadınlar daha yük­sek risk altındadırlar. (Bunun beslenme biçimiyle ilgisi olabilir. )Fibrokostik meme hastalığı (iyi huylu meme hastalığı) geçirdiyseniz daha fazla risk altındasınız.Günde üç kadeh içki içiyorsanız hiç içki içmeyene göre iki kat daha fazla risk altındasınız.Şişmanlık da riski artırır.

Vücüt biçimi
Vücudunuzdaki fazla kilolar elma biçimi denilen mide ve göbek kısmına toplanmışsa, armut biçimi (geniş kalçalı) vücutlara göre daha fazla risk altındasınız.Beslenme biçimi de kanser olasılığında önemli rol oynar

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …