Yosun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir

Yosun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Yosun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Tabii her yosunun cilde faydası var diyemeyiz, aşağıda cilt bakımında kullanılan ve önerilen yosun hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.Eğer cildinizde kullandığınız kozmetik ürünlerin içerdiği kimyasallardan şikayetçiyseniz yosun maskesini deneyebilirsiniz. Yüksek mineral içeriğiyle cildi besleyen, yumuşatan ve kırışıklıkların oluşumunu geciktiren yosun maskesi doğal cilt bakımı arayanlar için iyi bir alternatif olabilir

Yosun Maskesi

Yosun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Yosun maskesi uygulama kolaylığıyla beraber cilt için taşıdığı altın değerindeki faydalarıyla da herkes için bir nimettir. Ekonomik olması ise başka bir artı sunmaktadır.

Cildi olduğundan daha genç göstermesi, nem dengesini sağlaması, antioksidan etki sağlaması, sivilce sorununu çözmeye yardımcı olması gibi başlıklarla oldukça cazip hale gelen yosun maskesi sizin de evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir maske türüdür.

Yosun çiçek açmayan, suyun yüzeyinde ya da su diplerinde yetişen bir bitki türüdür. Suların dışında ağaçların nemli kısımlarında, kayaların veya büyük taşların diplerinde, su birikintilerinde yaşarlar.

Bu bitkilerin asalak olarak yaşadığı bilinmektedir. Bitki, “rizoyit” adı verilen bölümlere sahip, klorofil içeren sporlu bitkilerdir. Yosunun; ipliksi, tüpsü, yapraksı, şeritsi gibi türleri bulunmaktadır.

Yosunlar eczacılık, tıp, sanayi alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kozmetik alanında güzellik sektörüne hizmet etmektedir. Ancak maske olarak her yosun kullanılmamaktadır. Cilt bakım ve güzelliğinde kullanılan yosun maskesi “spirulina” yosunuyla hazırlanmaktadır.

Spirulina Yosunu Nedir?

Bu yosun, mavi – yeşil algler grubunda olan mikroskobik bir yosun türüdür. Tüm dünyada sıcak ve alkali denizlerde rastlanır. Orta Afrika ve Meksika’ da çok sık rastlanan bir yosun türü olduğu bilinmektedir. Spirulina yosunu doğaya zarar vermeyen, dünya kaynaklarının küçük bir bölümünü kullanarak çevre dostu havuzlarda üretilmektedir.

Spirulina yosunu % 65 oranında proteinin yanında E Vitamini, C Vitamini, B kompleks vitaminleri, çeşitli mineralleri (demir, çinko, mangan, bakır, krom, selenyum) ve klorofilleri içermektedir. Bu değerleri sayesinde oldukça iyi bir protein kaynağıdır. Hatta sırf bu yüzden “süper besin” adıyla da anılmaktadır.

Bu yosun türü içerdiği elementler, mineral ve vitaminlerin tümü doğaldır. Bu nedenle vücutta birikmez, toksik özellik göstermemesi bundan kaynaklıdır.

Spirulina yosunu, vejetaryen beslenen kişiler için zengin B12 içeriği ile oldukça faydalı bir bitkidir. B12 vitamini açısından dünyanın en zengin doğal içeriği olduğu savunulmaktadır.

Spirulina yosunu, yaşlı insanlar için tam bir enerji deposudur. Özellikle halsizlikten şikayet eden yaşlılara tavsiye edilir.

Bu bitki kanserden koruma özelliğiyle bilinen beta karoten yönünden oldukça zengindir. Bu alanda birçok sebze ve meyveyi gölgede bırakır.

İçerdiği zengin potasyum sayesinde kas gelişimini ve kas yapısının korunmasını destekler. Aynı zamanda müthiş bir göz dostudur.

Bu Bitkinin Sindirim Hızını Arttırdığı Bilinmektedir

Spirulina yosunu, toz şeklinde kullanılmakla birlikte tablet şeklinde de tüketilmektedir. Ayrıca kimi bölgelerde taze olarak salatalara eklenmektedir. Spirulina yosunu, toz şekliyle yosun maskesi yapımında kullanılarak yararlı içeriği sayesinde cilt güzelliği ve bakımında değerlendirilmektedir.

Yosun Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Yosun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Deniz yosunu, içeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurur. Bu vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan özelliği göstererek cildi temizler ve toksinlerin atımını destekler.

Yosun maskesi cildin nem ihtiyacını karşılama konusunda oldukça cömerttir. Bu nedenle nem düzeyinde düşüş olan cilde ihtiyacı olan nemi sağlar.

Yosun maskesi cilde yoğun bir nem kaynağı sunduğu için uzun vadede cildin yaşlanmasını engelleyerek genç görünmesini sağlar.

Bu maske cildin yenilenmesine destek sağlar. Çünkü bu maske hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar.

Yosun maskesi özellikle ergenlik döneminde yaşanan sivilce sorununa bir nebze de olsa çözüm getirmeye yardım eder (8).

Kırışıklıklarla mücadelede etkili olduğu için bu maske sadece yüz bölgesinde değil aynı zamanda boyun, dekolte ve kol bölgesinde de kullanılabilir.

Yosun maskesi vücudun ödemini de atmaya destek verir.

Sorunu olmayan her cilt tipinde kullanılabilen bu maske anti-aging özelliğine sahiptir ve cildin dinç kalmasını sağlar.

Yosun Maskesi Nasıl Yapılır?

Maske İçin İhtiyacınız Olan Malzemeler

  • 1 Yemek kaşığı toz haline getirilmiş yosun
  • 1 Tatlı kaşığı bal
  • 1 Tatlı kaşığı aloe vera jeli
  • Su

Not: Bu malzeme listesinin dışında bir liste daha bulunmaktadır. İkinci malzeme listesinde toz haline getirilmiş yosun, 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve su kullanılmaktadır. Kimileri ilk malzeme listesiyle bu maskeyi uygularken kimileri ikinci malzeme listesini uygulamaktadır. Ana malzemenin yosun olması nedeniyle her iki malzeme listesi de sizi sonuca ulaştırmakta başarılıdır.

Yosun maskesinin hazır paketlenmiş haline ulaşmanız mümkün. Ancak bu maskenin her şeyiyle doğal olmasını istiyorsanız maskeyi sizin hazırlamanızda fayda var.

Yosun maskesi için ilk olarak kurutulmuş ve yaprak haline getirilmiş yosunlardan almanız gerekir. Bunu çok rahatça bulabileceğiniz yerler aktarlardır.

Yaprak halindeki yosunları güzelce öğütün. Öğütme işlemi içinse en kolay yöntem kahve öğütme makineleri ya da havandır.

Havan ya da kahve öğütme makinesi kullanarak toz haline getirdiğiniz kurutulmuş yosunu macun kıvamına gelene kadar ılık suyla karıştırın. Ancak suyu bir anda eklemek kıvamını tutturamama riskini doğurur. Bu nedenle suyu azar azar ve kontrol ederek eklemek en iyisidir.

Yosun maskesi bu haliyle uygulamaya hazırdır. Ancak etkisini arttırmak ve cildinizin nem oranını dengelemek için bal ve aloe vera da ekleyebilirsiniz.

Ekleme yapacaksanız macun kıvamına getirdiğiniz yosunun içine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli ekleyin.

Artık maske tam anlamıyla hazır durumda.

Maskeyi cildinizin her bölümüne eşit miktarda yayın.

Uyguladığınız maskenin etkisini göstermesi için 20 dakika kadar beklemeniz gerekir. Belirtilen bu sürede maskenin cildinizde kuruması gerekir. Eğer maske 20 dakikada kurumazsa süreyi yarım saate çıkarabilirsiniz.

Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Yosun maskesinin etkisini tam anlamıyla gösterebilmesi için haftada bir kez ve düzenli şekilde uygulanması gerekir.

Not: Yosun maskesinin haftada bir kereden fazla uygulanması, ciltte hassasiyet oluşturabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

Yosun Maskesinin Uygulanabileceği Cilt Tipleri

Yosun maskesi içeriği ve uygulanma şekliyle ciltte herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır. Bu nedenle de hemen her cilt tipiyle uyumludur. Yağlı ciltler, kuru ciltler, hassas ciltler ve karma ciltler yosun maskesini güvenle uygulayabilir.

Yosun maskesi, her ciltle uyumlu olmakla birlikte uygulanma sıklığı konusunda değişiklik göstermektedir.

Kuru cilt tipi özelliği gösteren ciltler yosun maskesini 15 günde bir kez uygulamalıdır. Aksi halde cilt yüzeyinde hissedilen kuruluk miktarında artış görülebilir.

Yağlı Cilt Tipleri: Bu maskeyi haftada bir kez düzenli olarak uygulayabilir.

Karma Cilt Tipleri: Yosun maskesini 10 günde bir kez uygulamak şeklinde olumlu etkilerini görebilirler.

Hassas Yapıdaki Cilt Tipleri: Yosun maskesini mutlaka içine bal da ekleyerek ve 15 günde bir kez uygulamalıdır.

Ayrıca kontrol et

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamilelik Belirtileri Nedir, Hamilelik Belirtisi Nedir, Hamilelik, Her kadında her …