Menopozda Egzersizin Getirdiği Riskler

Menopozda Egzersizin Getirdiği Riskler

Menopoz yaşına geldiğimizde zaten aşırı egzersizin, egzersiz östrojen üretimini kısıtlar.Yıllar süren araştırmalar sonucunda göğüs kanseri riskinin yaşam boyu östrojene maruz kalmakla ilgili olduğu anlaşıldı. Günümüzde kadınlar eskiye nazaran çok daha fazla östrojene maruz kalıyorlar. Ergenliğe daha erken yaşta giriyor, doğumu erteliyor, daha az çocuk sahibi oluyor, daha az meme veriyor ve menopoza daha geç yaşta giriyorlar. Tüm bu değişiklikler de yaşam boyu maruz kaldığımız östrojen oranını etkiliyor.

New Yorkta North Shore Üniversite Hastanesi Kanser Uzmanlarından Dr. Vincent Vinciguerra, “Bu o kadar da basit bir konu değil,” dedi. “Fiziksel aktivite yaptığınızda bunun yanında sebze ve meyve gibi daha çok lifli besinlerle beslenip daha az yağlı yemek gibi başka şeyler de yaparsınız. Artılar eksileri götürür. Asıl önemli olan sağlıklı yaşam biçimini benimsemektir.”

Okuduğum tüm araştırmalar sonucunda daha bol lifli gıdalar tüketip yağı azaltarak, daha iyi beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya karar verdim. Ayrıca, artık daha çok sebze ve meyve yiyeceksem bunların kimyasal katkısız, doğal yollarla yetişmiş olmasına özen gösteriyorum. Karar sizindir

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …