Meme Kanseri Hakkinda Bilgi

Meme Kanseri Hakkinda Bilgi

Günümüzde her 10 kadından birinde meme kanseri bulgusuna rastlanılabiliyor. Meme etrafındaki dokuya yayılan bu hastalık, vücudun diğer kısımlarına sıçrayarak tehdit oluşturuyor. Tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis bu rahatsızlıktada büyük önem taşıyor. Her kadın altı ayda bir mutlaka jinekolojik muayene olması gerekiyor. Özellikle 35-40 yaş arası kadınlarda sık görülen bu hastalık için, şikayetci olmasalar dahi ultrason çektirmeleri gerekiyor.

Meme kanseri hastalığının tam nedeni olmamakla birlikte, ailesel faktörler ilk sırada geliyor. Birinci dereceden akrabalarınızda bu hastalığa yakalanmış olan kişiler varsa mutlaka doktor kontrolünden geçmeniz sart. Sigara ve alkol kullanımı ve yağlı yiyecek yemek hastalığa yakalanmayı hızlandırıyor. Bunun yerine bitkisel yağ kullanmak hastalık riskini azaltıyor.

Evde kendi kendinizin doktoru olmalısınız. Doktor kontrolleri dışında her zaman uygulayacağınız muayeneyle teşhiş koyabilirsiniz. Aynanın karşısına geçtiğinizde, her iki memede bir değişiklik olup olmadığına bakın. Şişlik ve kızılarıklıkları surekli kontrol edin.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …