kahramanmaraş Coğrafyası

kahramanmaraş Coğrafyası

Kahramanmaraş ın ilçeleri Afşin, Andıran, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık ve Türkoğlu dur Coğrafi kahramanmaraş Akdeniz bölgesi ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri nin birleştiği yerde bulunmaktadır. Güneybatısını Nur Dağlarının uzantılarının kapladığı ilde diğer önemli yükseltiler Berit, Engizek, Binboğa, Delihöbek, ve Ahır Dağları dır. Kahramanmaraş, Elbistan ve Göksun ovaları ilin önemli ovaları olup, Ceyhan nehri ile Ak su çayı önemli akarsularıdır

iklimi Kahramanmaraş ilinde, genel olarak denize uzaklık ve yükselti nedeniyle, değişikliğe uğramış karasallaşmış bir Akdeniz iklim tipi egemendir. ilde yazlar sıcak ve kışlar soğuk geçer.

Tarihçesi Tekir Vadisi, Döngel Köyü ndeki mağaralarda yapılan araştırmalarda ele geçen buluntular yörede insan yerleşiminin Üst Paleolitik Çağda başladığını Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağları nda da sürdüğünü göstermektedir. Şehri hititler kurmuşlardır. Daha sonra Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehre hakim olmuşlardır.

Dünyanın sa yılı madalyalı şehirlerinden biri olan Maraş a Kurtuluş Savaşı sırasında halkın gösterdiği direnişten dolayı 7 Şubat 1973 den itibaren TBMM tarafından Kahramanlık ünvanı verilerek adı Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

Ne Yenir Kahramanmaraş ta kültürel değerlerin bir öğesi de yemek ve tatlılardır. Kış için tarhana, bulgur, dövme, nişasta hazırlanır ve biber, patlıcan, kabak, bamya ve fasulye gibi yiyecekler kurutularak saklanır.

Tarhana, ekşili çorba, dövmeli mercimekli çorba, yoğurtlu dövmeli çorba, Maraş paçası gibi çorbalar simit köftesi, kısır köftesi, içli köfte, sömelek köfte, suluyağlı köfte, ekşili köfte, yoğurtlu köfte, yavan köfte, ekşili aya köftesi gibi köfte çeşitleri keşk aşı dövme aşı, Maraş pilavı, tavuklu pilav, peynirli ve çökelekli börek, bayram çöreği gibi pilav ve börekler yöreye özgü yemeklerdir.

Tatlı olarak ünlü Maraş dondurmasını unutmamak gerekir. Fıstık ezmesi, un sucuğu, pestil sucuğu, hapısa yörenin bilinen diğer tatlılarıdır.

Ne Alınır Ağaç oyma tekniği ile yapılmış eşyalar, dövülerek işlenmiş bakır malzemeler, sim ve sırma işleri, yemeni adı verilen deriden yapılmış geleneksel ayakkabılar ve postallar Kahramanmaraş tan alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır. Yine ünlü Kahramanmaraş kırmızı biberi, tarhanası, fıstık ezmesi, un sucuğu ve pestil sucuğu, büyük emek verilerek elde yapılan bakır işleri Kahramanmaraş ta yapılacak alışverişlerde alınması tavsiye edilecek mamüllerdendir.

Osmanlı Dönemi nden kalan büyük Kapalı Çarşı, Mazmanlar Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ile Yer altı Çarşısı, Çinili Çarşı ve çeşitli pasajlar bu alışverişlerin yapılabileceği yerlerdir.

Genel Bilgiler
Yüzölçümü 14.346 km²
Nüfusu 1.002.384 2000
nüfus Yoğunluğu 70
Şehir Nüfusu 536.007 2000
Köy Nüfusu 466.377 2000
yıllık Nüfus Artış Hızı %11,41
Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı %27,47
Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı %-4,34
il Trafik No 46
il telefon Kodu 344

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …