Kahramanmaraş Tarihi

Kahramanmaraş Tarihi, Kahramanmaraş Tarihçesi

Kahramanmaraş Tarihi Ulu Cami Dulkadiroğullarından Alaüddevle bin Süleyman tarafından 1496 da yaptırılmıştır. Ekmekçi Mahallesindedir. Caminin ahşap işleri ve süslemeleri çok güzeldir.Mihrabı bitki ve geometrik motiflerle süslüdür. minare renkli taş süslemeli ve Memlüklü tarzındadır Kahramanmaraş tabii güzellikleri ve tarihi eserleri çok olan bir ilimizdir. Fakat tarihi eserlerden çok az bir kısmı kullanılır vaziyettedir.

Kahramanmaraş Tarihi

Kahramanmaraş Tarihi1Hatuniye Camii Yavuz Sultan Selim in büyükannesi ve Alaüddevlenin hanımı Şemsi Sultan tarafından yaptırılmıştır. Pencere demirleri dövme demirden yapılmış olup, büyük bir sanat eseridir. Son cemaat yerinin solunda bir türbe bulunmaktadır.

İklime Hatun Mescidi

İklime Hatun Mescidi Alaüddevlenin kızı iklime Hatun adına 1549 da yaptırılmıştır. Yanında bir türbe vardır. Kare planlı mescidin kubbesi yıkılmıştır.

Ulu Cami

Ulu Cami Elbistan ilçesindedir. On altıncı asırda Osmanlılar devrinde yapılmıştır. Minaresi kesizgen tabanlı ve silindirik gövdelidir.

Taş Mescid ve Medrese

Taş Mescid ve Medrese Alaüddevlenin kızı adına yapıldığı tahmin edilen yapının kitabesi yoktur. Medrese Dörtgen planlı açık avlu çevresinde sıralanmış bölümlerden meydana gelmektedir. Yanında mescid ve türbe olup, türbede dört kabir vardır. Medrese Hafız Ali Efendi ilmi Eserler Kütüphanesi ve mescid olarak kullanılmaktadır.

Eshab-ı Kehf Külliyesi

Eshab-ı Kehf Külliyesi Afşin ilçesine 7 km uzaklıkta cami, ribat ve kervansaraydan meydana gelen bu külliye Eshab-ı Kehfin makamları olarak kabûl edilir.

Ceyhan Köprüsü

Ceyhan Köprüsü Eski Kahramanmaraş-Göksun yolunda Ceyhan Nehri üzerinde kurulmuştur. On dört veya on altıncı asırda yapıldığı tahmin edilmektedir. 158 m uzunluğunda altı gözlü bir köprüdür. Çeşitli devirlerde yapılan tamirler yüzünden orijinal yapısı kaybolmuştur.

Maraş Kalesi

Maraş Kalesi Şehrin ortasındadır. hititler zamanında yapılan yığma tepe Höyük üzerine M.Ö. 8. asırda yapılmıştır. Yıkık kalenin duvarları onarılmıştır. Eskiden Maraş Müzesi bu kaleydi. hitit, Roma ve Osmanlı devirlerine ait eserler sergilenmektedir.Selçuklular tarafından tamir ettirilmiş olan kaleye Kanûni Sultan SüleymanHan cami yaptırmış ve kaleyi onartmıştır. Kanuni devrinde kalede 10 adet ev bulunuyordu. istanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan hitit Maraş Arslanı heykeli bu kaleden alınmıştır. Kalede dört arslan bulunuyordu. Üçü kayıptır.Kale 128 x 60 = 7680 m2 sahayı kaplar ve duvar kalınlığı 160 santimetredir. Kalede bugün park vardır.Kale ile Çukur hamam arasında tünel yer alır.

Sütçü İmam Anıtı

Kurtuluş Savaşı sırasında Türk kadınlarına sarkıntılık yapan Fransız askerini öldüren ve böylece düşmana karşı direnişi başlatan Sütçü imam hatırasına şehit edildiği yere 1936 da dikilmiştir. Kitabesinde 31 Teşrin 1920 de Sütçü imam, Türk namusunu burada silahıyla korudu, 1936 yazılıdır.

Meryem Çil Kalesi

Meryem Çil Kalesi Andırındadır. Efsanelere konu olmuştur. Köroğlu Kalesi Pazarcıkta ve Ak su Vadisi üzerinde, abbasiler tarafından Toroslardan gelecek Bizans saldırılarına karşı sekizinci asırda yapılmıştır.

Hurman Kalesi

Hurman Kalesi Afşin yakınlarındadır. Romalılar devrinden kalmıştır Kız Kulesi Elbistan ilçesinin Kale Köyün de bir tepe üzerindedir. Kaleden günümüze sadece burç kalıntıları ulaşmıştır. Ortaçağlara aittir. Hitit Mezarları Ahırdağ eteklerindedir. Karahöyük Elbistanda olup Hititlere ait yerleşme merkezidir. Mamut iskeleti Gavur Gölü kurutulurken, taşlaşmış çok eskiden yaşayan mamut iskeleti bulunmuştur. Kırk Mağaralar Pazarcıktadır. Yılanlı Mağara Pazarcık-Ufacıklı köyü yakınındadır. Göksun Kalıntıları ilçeye bağlı 5 km uzaklıktadır. Taban mozaikleri, kilise kalıntıları ve kral mezarları vardır. Çamurlu ve Değirmendere köylerinde ise çok miktarda Oyma Taş Mağaraları çeşitli devirlere ait kale kalıntıları ve antik çağa ait eserler bulunur.

Mesire Yerleri

Mesire yerleri Kahramanmaraşta tabii güzellikler çoktur.

Başlıcaları Şunlardır: Güvercinlik Maraş- kayseri karayolu üzerinde il merkezine 15 km uzaklıktaki güzel bir mesire yeridir. Güvercinlik Barajının yakınında yerden kaynayan suları vardır.

Ali Kayası

Ali Kayası Maraş-Kayseri karayolu üzerinde il merkezine 25 km mesafede, görünüşü çok heybetli 150 m yükseklikte dimdik bir kara taş kütlesidir. Menzelet Barajının dolmasıyla yarısı sular altında kaldı.

Fırnız

Fırnız Etrafı ormanlarla kaplı bir vadidir. Vadiden akan suyun etrafı güzel bir dinlenme yeridir. Suda tatlı alabalık bulunur.

Tekir Çam ve Ardıç

Tekir Çam ve ardıç ormanları ve bol akarsuları ile güzel bir mesire yeridir. ardıç, ismi verilen pınarın suyu meşhurdur. Yakınında bulunan Delihübek Dağının balı ile Tekir Çayının alabalığı meşhurdur.

Çınar Geçidi

Çınar Geçidi Andırın ilçesine 4 km uzaklıkta orman içi dinlenme yeridir. Soğuk suları meşhurdur Döngele Mağaraları Maraş – Kayseri yolu üzerinde, il merkezine 35 km uzaklıktadır.Mağaralarda eski devirlere ait kalıntılar ile soğuk kaynak suları vardır.Kaynak suları mağara eteğinde Tekir Çayını meydana getirir. Türkiyenin en nefis ala balıkları bu çayda bulunur. Çevrede turistik tesisler vardır.

Kumaşır Gölü

Kumaşır Gölü Maraş- adana yolu üzerinde il merkezine 9 km uzaklıktadır. Suyu pırıl pırıl, balığı bol, etrafı yemyeşildir.

Kaplıca ve Ilıcaları

Kaplıca ve Ilıcaları Kahramanmaraşta bulunan şifalı sulardan yeterince faydalanılmamaktadır Ekinözü Cela içmeleri Elbistana 25 km uzaklıkta Ekinözü ilçesindedir. Tesisleri mevcut olan kaplıcanın suları Metabolizma hastalıklarına, şişmanlık ve gut hastalığına, Safra kesesi, Karaciğer, mide ve barsak hastalıklarına iyi gelmektedir. böbrek taşlarını düşürmekte de faydalanılır.

Hopur İçmesi

Hopur içmesi Kahramanmaraşın Merkeze bağlı Şerefoğlu köyü yakınlarındadır. Suyu ve çamuru deri hastalıklarına, Böbrek taşlarını düşürmeye ve iç hastalıklarına iyi gelmektedir.

Zeytin Kaplıcası

Zeytin Kaplıcası Süleymanlı bucağına bağlı Ilıcaköy kasabasında bulunan kaplıcanın suyu romatizma ve deri hastalıklarına faydalı olmaktadır.

Döngel Kaplıcası

Döngel Kaplıcası Döngel köyüne 2 km uzaklıkta yer alan kaplıcanın suyu romatizmal hastalıklara ve çeşitli deri hastalıklarına iyi gelmekteydi. 1990 senesinde Sır Barajında su toplanması ile kaplıca sular altında kaldı.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı, Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …