Türkiyenin En Yüksek Dağı

Türkiyenin En Yüksek Dağı

Türkiyenin En Yüksek Dağı Ağrı Dağı, Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağı’nın farklı dillerde birçok ismi vardır. Başlıcaları, Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris’tir.

Türkiyenin En Yüksek Dağı

Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, İran’ın 16 km batısında ve Ermenistan’ın 32 km güneyindedir. Dağın %65′lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %35′lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

Ağrı Dağı Ne Kadar Yüksektir

Ağrı Dağı 5.137 metrelik rakımıyla, Türkiye’nin en yüksek dağıdır. İki zirveden oluşur. Bunlar 5.137 metrelik Atatürk Zirvesi (Büyük Ağrı) ile 3.898 metrelik İnönü Zirvesi’dir (Küçük Ağrı).

4000 metreye kadar bazalt daha sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özelliği gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır ve Türkiye’nin en büyük buzuludur.

Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufan’dan sonra Nuh’un Gemisi’ne ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır.

Bir inanışa göre, Eski Ahid’teki Tekvin bab’ında Nuh’un Gemisi’nin karaya oturduğu dağ bu dağdır. Fakat, Kuran’ı Kerim’de Nuh’un gemisinin Cudi’ye oturduğu belirtilmektedir.

1950′li yıllarda, havadan çekilen fotoğraflardaki gemiye benzeyen şekiller Nuh’un gemisinin bulunduğu yönünde yorumlandı, ancak daha sonra bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Ağrı Dağı Dağcılık Tarihi

Marco Polo’nun hiçbir zaman çıkılamayacak dediği dağa ilk tırmanış, kayıtlara göre 9 Ekim 1829′da Prof. Frederik Von Parat tarafından gerçekleştirildi.

İlk kış solo tırmanışı ise 21 Şubat 1970′te Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirildi.

Yüksek irtifa dağcılığı ve akut dağ hastalığı üzerine ilk bilimsel tıbbi çalışmalar ise dağcılık federasyonu eski başkanı Prof.Dr.Abdül Mecit Doğru ve Muzaffer Erol Gez ile birlikte dağın zirvesinde 3 gün 3 gece kalarak gerçekleştirildi.

Ağrı’ya tırmanış 1990 yılında yasaklandı. 1998′de Dağcılık Federasyonu’nun bir grup dağcıya izin vermesiyle bu yasak kaldırıldı.

Güney yüzünden yapılan tırmanışlar “klasik rota” olarak nitelendirilir ve Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden başlar. Iğdır yönünden gerçekleştirilen kuzey rotaları ise daha teknik buzul tırmanışlarını içerir ve dağa ulaşım açısından biraz daha ayrıntılı hazırlıklar gerektirir.

Ayrıca kontrol et

Biyom Nedir

Biyom Nedir? Biyom Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Biyom Nedir? Aynı bitki örtüsüne sahip ve aynı iklim koşullarının hüküm sürdüğü, canlıları ve yaşadıkları …