Hamilelikte Egzersiz Önemli

Hamilelikte Egzersiz Önemli

Aydın Nysa Doğum Hastanesi Başhekimi Dr. Yalçın Yarar, egzersizlerin özellikle normal doğum yapmayı düşünenlerde doğum sürecini kolaylaştırdığını dile getirdi.

Sağlıklı yaşamının önemli bir parçası olan egzersizlerin, gebelik döneminde ayrı bir önem kazandığını söyleyen Aydın Nysa Doğum Hastanesi Başhekimi Dr. Yalçın Yarar, gebelik süresince yapılan egzersizlerin doğumdan sonra tekrar normal kiloya dönülmesinde de kolaylık sağladığını belirtti. Egzersiz yapan anne adaylarında gebeliğe bağlı şikayetlerin daha az görüldüğünü ifade eden Dr. Yarar, düzenli yapılan egzersizin annenin doğum sonrası toparlanma ve kendine gelme sürecini hızlandırdığını vurguladı.

Düzenli egzersizlerin erken doğum ve sezaryenle doğum riskini azalttığını da dile getiren Dr. Yalçın Yarar, “Gebeliği boyunca fiziksel olarak aktif olan kadınların doğum süreçleri daha kısa sürüyor. Egzersiz, özellikle normal doğum yapmayı düşünenlerde doğum sürecini kolaylaştırır. Gebenin doğum sürecinde rahat ve derin soluk almasını, kalça, karın ve bacaklarını sarmış kas gruplarını yönetebilmesini sağlar. Gerginlik belirtilerini en aza indirir. Ayrıca nefes alma ve özel gevşeme tekniklerini öğrenmek, gebenin doğru nefes almasına ve doğum sırasında ağrıyı kontrol edebilmesine de yardımcı olur” dedi.

EGZERSiZ HEM ANNE HEM BEBEK SAĞLIĞI iÇiN ÇOK FAYDALI
Egzersizin bebek sağlığı için de yararlı olduğunu kaydeden Nysa Doğum Hastanesi Başhekimi Dr. Yalçın Yarar, egzersizin plasentanın gelişmesini kolaylaştırdığını vurguladı. Plasentanın gelişmesinin de bebeğin daha rahat oksijen ve besin almasına yardımcı olacağını hatırlatan Dr. Yarar, “Egzersiz bebeğin gelişimini de arttırır, doğan çocuk daha büyük ve daha sağlıklı olur. Haftada en az 5 gün ve en az 30 dakika egzersiz yapılmalı. Egzersiz programı sırasında gebenin izin verilen kalp atım limitlerinde kalmasına dikkat edilmeli. Kalp atım limiti, en yüksek kalp atım hızının yüzde 60’ı ve yüzde 80’i arasında olmalı. Gebenin egzersize cevabına göre egzersiz yoğunluğu değiştirilmeli.

Gebeler için en ideal egzersiz yürüyüş ve yüzmedir. Gebeliğin ilk üç aylarından itibaren yatar pozisyondaki direnç arttırıcı ve ağırlıkla yapılan egzersizlerden kaçınılmalı, aerobik hareketlerine önem verilmelidir. Ayrıca karın bölgesine olası travmalardan kaçınmak için düşme olasılığı yüksek olan kayak, paten, sörf, dağ bisikletine veya ata binmek, dağcılık gibi sporlardan basınç değişikliğinden etkilenme olasılığı yüksek olduğu için ise derin su dalışlarından ve rakımı yüksek yerlerdeki spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır” diye konuştu(iha)

Ayrıca kontrol et

Kollar için Egzersiz

Kollar için Egzersiz? Kollar için Egzersiz Nedir?

Kollar için Egzersiz? kol Aynanın karşısına geçip kollarınızı incelediğinizde gördüğünüz manzaradan memnun değilseniz yapacağınız egzersizlerle …