Kardiyo Egzersizleri

Kardiyo Egzersizleri? Kardiyo Egzersizleri Nedir?

Kardiyo Egzersizleri? kardiyo egzersizleri Kardiyo egzersizi adı verilen spor hareketleri ile kilo verme, yağ yakma ve zayıflama hedefinize çok daha kolay bir biçimde yaklaşabilirsiniz.Yağ yakmak için düzenli olarak yapılan kardiyo egzersizleri, sizlere hem sağlıklı bir beden olarak geri döner, hem de metabolizma hızlandıran etkisiyle hızlı ve dengeli bir zayıflama süreci yaşamanıza büyük etki yapar. Kardiyo egzersizleri denilince kimilerinin gözü korkuyor.Asla bu hareketlerden çekinmenize gerek yok. Çünkü kardiyo egzersizleri, vücudu yormayan ve kalbe yüklenmeyen, ama aynı zamanda fazla kalori harcatan egzersizlerdir. Ne tür spor egzersizleri kardiyo hareketi sayılır sorusunu aklınıza getirebilirsiniz. Bunun cevabını bu yazımda, sizleri için 10 popüler ve kolay kardiyo egzersizini yazarak cevaplayacağım.

Kardiyo Egzersizi Nedir – Kardiyo Programı Nasıl Yapılır

Kardiyo egzersizleri yoğun tempo gerektirmeyen ancak kalbi de aktif tutan kalp sağlığına faydalı her türlü egzersize verilen isimdir. Kardiyo programları sporculr tarafından uygulanan programlardır. Ancak bizler farkında olmadan normal yaşamda da kardiyo egzersizlerini yapabiliyoruz.

Kardiyo Egzersizi 1: Koşmak

Koşu yapmak gerçekten en faydalı ve işlevsel kardiyo egzersizidir. Bunu herkes kolayca yapabilir. Herhangi bir özel alet edevat yada aksam lazım değildir. Sadece iyi sayılabilecek kaliteli bir spor ayakkabınız varsa koşmak ve kardiyo egzersizi yapmak için hazırsınız demektir. Koşma egzersizi ile ciddi manada kalori yakımı gerçekleşmektedir.

70 kiloluk bir insanın saate 5.2 km hızlı tempo ile yürümesi – koşması bile saate 300 kalori yağ yakma ile neticelenir. Koşu yapmanın belki de tek yan etkisi ve zararı ise aşırı kilolu kişilerde ayak tabanı ve dizlerde geçici ağrılara yol açmasıdır. Ham kişilerin koşma egzersizine başlarken ilk zamanlar 15 dakika ve 15 gün arayla 5 er dakika artırarak koşu yoluyla kardiyo egzersizi yapmasında fayda vardır.

Kardiyo Egzersizi 2: Kayak Yapmak

Bursa, Palandöken, Kartalkaya gibi kayak merkezlerine gitme imkanınız varsa veya kış tatili için bu tür yerlere sıklıkla gidiyorsanız sizlere koşmak kadar iddialı başka bir kardiyo egzersizi olan karda kayak sporu yapmayı tavsiye ediyorum.

Kayak yapan kişiler de 70 kiloluk birisi için örnek verirsek, 350 kaloriyi 30 dakikada yakarlar. Ayrıca koşmaya göre daha zevkli bir spordur. Sizi farkettirmeden yorar. İnanılmaz bir kardiyo egzersizi olan kayak sporunu malesef acemilere tavsiye edemiyoruz. Kaymayı bilmeyen kişilerin bir kayak hocasından ders alması gerecektir.

Kardiyo Egzersizi 3: Bisiklet Binmek

Gerek Outdoor tabir edilen kırda ve dağda bisiklet binmek olsun gerekse indoor bisiklet sporu olarak tanımlanan şehir bisikletçiliği olsun bisiklet binmenin her bir türü müthiş bir kardiyo egzersizi olarak değerlendirilir. Kolları bacakları kalça kasları,basen kasları, karın kasları, baldır kasları, kısacası vücudun tüm önemli kas kitleleri bisiklet sürerken çalıştırılır. 30 dakikalık hafif bir bisiklet seyahati bile 350 kalori yağ yakar.

Kardiyo Egzersizi 4: Eliptik Bisiklet Egzersizleri

Eliptik kondisyon bisikletleri olarak ta bilinen eliptik bisiklet; dayanıklılık ve kondisyonu artıran ve kesinlikle her evde olması gereken bir alettir. Eliptik bisiklet ile egzersizin zorluk derecesini kendiniz ayarladığınız için siz asla sınırlarınıza kadar zorlamaz.

Eliptik kondisyon bisikleti hareketleri tam anlamıyla kardiyo egzersizi olarak tanımlanabilir. Eliptik bisiklette eliptical bisiklet kollarınızı aktif olarak kullanırsanız aynı bir kayak sporunda olduğu gibi kol zayıflaması ve sarkmaları önleme şansı yakalarsınız. 1 saat eliptik bisiklet ile yapılan kardiyo egzersizinin 650 kalori yağ yakmanıza yarayacağını da söylemek isterim.

Eliptik bisiklet fiyatları açısından da oldukça uygun seviyede olan bir zayıflama aletidir. Yürümekten sıkılanlar için iyi bir alternatif sunan eliptik bisikletin faydaları çok yönlüdür. Piyasada voit eliptik bisiklet, dunlop eliptik bisiklet gibi markalar en fazla tutulanlarıdır.

Kardiyo Egzersizi 5: Yüzme Sporu Egzersizleri

yüzme zayıflama arasındaki ilişki hep merak konusu olmaktadır. Yüzme zayıflatır mı sorusunu bir çok kişi kendisine en bir kez olsun sormuştur. Bunun cevabı evettir. Yüzme faydaları açısından gerek bölgesel zayıflama olsun gerek kitlesel zayıflama olsun vücuda inanılmaz bir olumlu etki yapmaktadır.

Serbest stil yüzme egzersizleri, vücuttaki hemen hemen tüm kas gruplarını aynı anda çalıştırdığı için çok hızlı bir zayıflama ve yüksek bir kalori yakma fırsatı yaratmaktdır. 2 saatlik yüzme egzersizi hareketleri ile 800 kalori harcanır. Kardiyo egzersizi olarak yüzme antrenmanları, kalbi yormayan ve vücutta kalıcı yorgunluk hissi oluşurmayan bir egzersiz yöntemidir. Ayrıca koşma yürüme kayak gibi sporlarda görülen eklem rahatsızlıkları ve sakatlanma riski, yüzme kardiyo egzersizlerinde yoktur.

Kardiyo Egzersizi 6: Step ve Aerobik Egzersizleri

step aerobik hareketleri de özellikle kol ve bacak kısmından bölgesel zayıflama sağlamak isteyen kişilerin kesinlikle yapması gereken önemli bir kardiyo egzersizi türüdür. 30 dakikalık step aerobik hareketleri ile yaklaşık olarak 400 kalori harcanabilmektedir. Her e kadar step aerobik hareketleri biraz karışık gibi görünse de bir step salonuna giderek veya step aerobik videoları izleyerek kendi kendine bile öğrenebilirsiniz.

Kardiyo Egzersizi 7: Kürek Çekme Sporu

Genelde kürek çekme aleti kullanılarak salon ortamında yapılan kürek çekme egzersizleri, makina aksamı bakımından az karışık bir mekanizmaya sahiptir. Ancak bir kez kürek çekme egzersizlerini kaptıysnız artık kol bacak ve karın kaslarınızın inanılmaz bir hızla geliştiğine ve yağ yakmaya başladığınıza şahit olacaksınız. 30 dakikalım bir kürek sporu egzersizi ile yaklaşık olarak 300 kalori harcanır. Kürek egzersizleri kardiyo hareketleri olarak oturduğunuz yerden yapabileceğiniz sıradışı faydaları olan bir egzersiz türüdür.

Kardiyo Egzersizi 8: Dağcılık ve Tırmanma Sporları

Özellikle dağcılık sporuna merakı olan kişilerin engebeli arazilerde tırmanma egzersizleri yapması gerçekten inanılmaz bir kardiyo hareketi özelliği taşır. Her ne kadar yorucu gibi görünse de dağcılık ve tırmanma sporları asla kalbe yük bindirmez. Kondisyon ve kıvraklığı dayanıklılığı artıran dağa tırmanmak, özellikle kol bacak kalça, göbek, göğüs, omuz, basen yağlarını eritir ve çevik bir vücuda sahip olmanızı sağlar. 30 dakikalık bir tırmanma egzersizi 400 kalori harcatmaktadır.

Tehlikeli bir spor sanılan tırmanış sporu, özel ekipmanlar kullanılarak hocalarından öğrenildiğinde en güvenli spor türlerinden birisi olmaktadır. Zihinsel manada dinçlik kazandırması da tırmanma kardiyo egzersizlerinin diğer bir avantajıdır.

Kardiyo Egzersizi 9: Yürüyüş Yapmak ve Yürümek

Yürüyüş yapmanın faydaları konusunda bir çok bilimsel çalışma vardır. Genç yaşlı demeden herkesin günlük en az 40 dakika yürümesi, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir kardiyo egzersizi olarak daima akılda tutulmalıdır. 30 dakikalık bir yürüme egzersizi ile 180 kalori yağ yakma potansiyeli doğmaktadır. Bu nedenle iş yerinden veya okuldan çıkıp şöyle birkaç kilometre yürümek, bizlerin hem sağlığını korur. Hem de diyet ile birlikte desteklendiğinde müthiş bir zayıflama ve incelme süreci yaşatır. Yürüyüş yapmak ve yürümek her ne kadar bacak kaslarını çalıştırıyor gibi düşünülse de aslında tüm vücut kaslarına egzersiz yaptırmaktadır.

Ayrıca kontrol et

İncelme Yöntemi

İncelme Yöntemi? incelme Yöntemi Nedir?

incelme Yöntemi? egzersiz Yaşam şeklinizi, alışkanlıklarını değiştiriyor ve size yeni bir yaşam tarzı sunuyoruz. Dermatolog …