Yeterince Egzersiz Yapıyor Musunuz

Yeterince Egzersiz Yapıyor Musunuz?

Yeterince Egzersiz Yapıyor Musunuz? yeterince egzersiz, yapıyor musunuz Haftanın bazı günleri, günde 30 dakika egzersiz yapıyor ve bunun yeterli olduğunu mu düşünüyorsunuz. Araştırmalara göre özellikle 50′li yaşlardaki bayanların kilo almayı engellemek için günde en az 60 dakika egzersiz yapmaları gerekiyor.

Egzersiz neden önemli

Aslında egzersiz yaşınız ilerledikçe az değil daha fazla olmalıdır. Genç vücutlar daha hızlı kalori yakarlar ama yaşınız arttıkça fazla kilolarla baş etmek daha zordur. İnsanlar yaşlandıkça gün içinde daha az kalori alsalar bile kilo alırlar . Bunun sebebi yaşlandıkça metabolizmanızın yavaşlamasıdır.

Sebebi kas çoğunluğudur. Ne kadar çok kasınız varsa vücudunuz enerji harcamak yani kalori yakmak için daha iyi görev yapar. Kas kaybı yaşlanmanın süreçlerinden biri olmasına rağmen gittikçe yavaşlayan metabolizmanızla savaşabilirsiniz.

Zayıf kaslarınızın oranını artırırsanız gücünüzü metabolizmanızı ve bütün enerji seviyenizi de artırmış olursunuz.

egzersiz1 yeterince egzersiz yapıyor musunuz
Sandığınızdan daha aktifsiniz

60 dakika egzersiz yapmak gözünüzü korkutsa da aslında değil çünkü gün içinde yaptığınız aktiviteleri egzersiz olarak saymıyorsunuz. Köpeğiniz var dimi işte onu 2 defa 10 dakikalık yürüyüşlere çıkarın böylece hedefinizin 3′te 1′ine ulaşmış olursunuz. İş yerinizde asansör yerine merdivenleri tercih ederek banyonuzu ovarak temizleyerek ya da torunlarınızla yerde boğuşarak 60 dakikalık hedefinize ulaşabilirsiniz.

Yavaş başlayın

Fiziksel olarak fit olmak için aşama aşama ilerlemelisiniz. Yediklerinizi ve içtiklerinizi değiştirmelisiniz. Egzersiz yapmanız ve yaşlı bedenler için özel teknikler öğreten eğitmenler tutmalısınız. Bütün bedeninizi ve hayat stilinizi yeniden eğitmelisiniz.

egzersiz 2 yeterince egzersiz yapıyor musunuz

Spor salonuna gitmek mükemmel bir fikirdir ama 40 yaşındaysanız eğer oraya gittiğinizde 25 yaşındaki performansınızı sergilemeyi beklememelisiniz.

İlk başladığınızda spor salonunda 60 dakika geçirmeyin. Bunun yerine haftada 3 kez 20′şer dakika gidin. Bir anda pantolonlarınız dar gelmeye başlamaz ama kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu da size hedefinize ulaşma yolunda olduğunuza dair cesaret verir.

Egzersiz her şey demek değildir

Egzersiz yaptıktan sonra kocaman bir çikolata yerseniz yaptığınız bütün egzersiz boşa gider. Gün içinde aldığınız kalori miktarını göz önünde bulundurmak en az aktivitelerinizi kontrol etmek kadar önemlidir.

Dürüst olmak gerekirse kilo vermek rakamlarda gizlidir. Kısaca yediklerinizden her gün 500 kalori azaltmalı yada egzersizle bu kalorileri yakmalısınız.

Ayrıca stresin de kilo almada etkili olduğunu unutmayın. Stres vücuttaki kortizol üretimini artırır bu da vücudunuzdaki yağ asitlerini serbest bırakır. Eğer bu asitleri toplayacak ve yakacak aktif kaslar yoksa yağlar vücudunuzda depolanacaktır. Stresi azaltmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır.

Bu yüzden yavaşça başlayın ve günde 60 dakikalık egzersiz hedefinize ulaşmak için çabalayın. Bu hedefe çabucak ulaşamayabilirsiniz ama istikrarlı olursanız amacınıza ulaşırsınız.

Ayrıca kontrol et

İncelme Yöntemi

İncelme Yöntemi? incelme Yöntemi Nedir?

incelme Yöntemi? egzersiz Yaşam şeklinizi, alışkanlıklarını değiştiriyor ve size yeni bir yaşam tarzı sunuyoruz. Dermatolog …