Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Kitabının Özeti

Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Kitabının Özeti

Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Kitabının Özeti Kitabın konusu izmirin, işgali üzerine şehri kurtarmaya amaçlayan milli mücadele hareketlerinin hedeflerine nasıl ulaştığını anlatıyor. Kitabın özeti izmirin işgalinde yunanlıların, kocasını ve oğlunu öldürmeleri üzerine önce istanbula gelen ve sahip olduğu türklük şuuru ve mücadele azmiyle istanbullu gençlerin bilinçlenmesini sağlayan ayşenin uyandırdığı heyecana kapılan subaylar anadoluya geçerler. Çeteler düşmanla savaşmaktadır. Bu savaşta ayşe hasta bakıcı peyami ise çeviricidir.

Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Kitabının Özeti

Ayşe kendisini seven ve evlenme teklif eden ihsana cevabını ancak izmir alındıktan sonra vereceğini söyler. Peyami ise sevgisini ayşeye açıklayamamaktadır. Cephede ihsan şehit düşer, ayşe de ileri hatlar giderek orada can verir. Peyami ise kafasına aldığı kurşunla hastahanede ölür.

Peyaminin ölümünden sonra doktorlar peyaminin notlarını araştırarak ayşe adında birisinin kolorduda görev yapmadığını ve ihsan isminde birinin de alay komutanı olmadığını fark etmişlerdir.

Kitabın Ana Fikri

Vatanın bağımsızlığı için kadın erkek demeden tüm halkın mücadele etmesidir.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Peyami izmirin işgali sırasında cephede çevirici olarak görev yapar. Dışişleri memurudur. Ayşeyi çok sever. Aynı zamanda çok duygusal bir kişiliğe sahiptir.

Ayşe savaş zamanında cephede hasta bakıcılık yapar. İzmirin işgalinde milli mücadele ruhu içinde halkı bilinçlendirmeye çalışır. Çok hırslı, çekici ve hoş bir bayandır.

İhsan bir subaydır. sakarya savaşında şehit düşmüştür. Ayşeyi çok sever ve onunla evlenmek ister.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

kitap dil bakımından yalındır. Yabancı kelimelere fazla yer verilmemiştir, Akıcı bir dille yazılmıştır. Bu romanda hem tarih hem de aşk konuları ustalıkla ele alınmıştır. Esrarengizliklerle dolu her an diğer sayfasında ne olacakmış düşüncesiyle okunacak bir kitap. Sonunda da yine okuyucuya yorum imkanı bırakarak bu özelliğini göstermiştir.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Meşrutiyet ve Cumhuriyet devirlerinin tanınmış edebiyatçılarındandır. Kitap okumaya küçük yaşta başlayan halide edip ilk önce tanin gazetesinde yazmaya başlamış ve daha sonraları birçok gazetede roman, makale, sohbet ve hikaye türlerinde eserler vermiştir. İlk romanlarında ferdi aşk temasını işlemiş, daha sonra belgeseldi ve sosyal romanlara önem vermiştir.

Yazarın Başlıca Romanları

Sinekli bakkal, Vurun kahpeye, kalp ağrısı, Handan ve ateşten gömlektir.

Yazarın Başlıca Hikayeleri

Dağa çıkan kurt, İzmirden bursaya, Harap mabetler hatıra, tiyatro, Çeviri ve fikir eserleri de vardır.

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …