D Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

D Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

D Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? D vitamini eksikliği çözellikle çocuklarda ve kadınlarda kemiklerin zayıflamasına neden olur, kanser, kalp krizi, sindirim sistemi bozuklukları, böbrk hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarır.

D vitamini insan sağlığı için hayati önem taşıyan ve yağlarda çözünen bir vitamindir. kalsiyum ve fosfor emilimini arttırdığından dolayı steroid vitamin olarak adlandırılır.

D Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

D vitamini ayrıca Kalsiforel olarak bilinir, çocuklarda sık görülen kemik hastalıklarından osteomalazi/raşitizme yakalanma riskini azaltır, ayrıca buna benzer kemik hastalıklarının tedavisinde D vitamini kullanılır. D vitamini aynı zamanda kla ve sindirim sistemi sağlığına faydalıdır. D vitamini kalsiyum ve fosfor emilimi için metabolizmaya katkıda bulunur. D vitamini gıdalarda az miktarda bulunduğundan alımı sürekli olmalıdır. Çünkü vücut D vitamininden mahrum kaldığında bağışıklık sistemi sistemi zayıflar ve hastalıklara karşı direncini kaybeden, bu da bir çok hastaşığın meydanagelmesne neden olur.

Yüksek D Vitamini İçeren Yiyecekler

D vitamini gıdalarda diğer vitaminlerle kıyaslandığında daha az bulunmaktadır. En etkili D vitamini kaynağı güneşin yaydığı Ultraviyole ışınlarıdır. Güneşin altında 15 dakika kalmak günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Bunun dışında deniz ürünlerinden, yumurta sarısır, yağlı balık/balık yağı ürünlerinden D vitamini alımı yapılabilir. Aynı zamanda süt ürünleri de D vitamini içermektedir.

Şimdi D vitaminini fazla miktarda içeren ürünleri oranlarıyla birlike inceleyelim. Aşağıda vereceğimiz D vitamini içeren gıdalar/ besinler liste bunlarla sınırlı değildir, daha farklı ürünler tüketerek de D vitamini alımı yaparak vücutta sağlıklı seviyelerde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Morina Karaciğer Yağı: 100 gramı yaklaşık olarak 10.000 miligram D vitamini içerir. 14 gramlık bir çay kaşığı Morina karaciğer yağı yaklaşık olarak 1.400 miligram D vitamini içermektedir.

Yağlı Balık: 100 gramı yaklaşık olarak 759 miligram D vitamini içermektedir. Somon Füme (% 97), Kılıç (94%), konserve alabalık (% 86), Somon (% 75), Füme beyaz balık (% 73), Uskumru (% 65), Konserve Uskumru (% 43), Halibut (% 33), Herring (% 30), Sardalya (% 27), Kaya Balığı (% 26), Tilapia Konserve Tuna (21% ), Sole & kalkan (20%), v Tuna Steak (% 12).

Mantar: 100 gramlık mantar ortalama 446 miligram D vitamini içerir.Maitake (131%), Morel (% 23), Chanterelle (% 19), Oyster (% 4) ve Beyaz (1%):

İşlenmiş Tahıllar: 100 gram tahıl ortalama 333 miligram D vitamini içermektedir.

Tofu: 100 gram tofu yaklaşık olarak 157 miligram D vitamini içermektedir.

Havyar: 100 gramlık Havyar yaklaşık olarak 117 miligram D vitamini içermektedir.

Süt Ürünleri: 100 gr süt ürünü ortalama 110 miligram D vitamini bulundurur. Bunun yanında Tereyağı (% 23), Ayran, düşük Yağlı Meyveli Yoğurt, keçi sütü (21%), Sert Yarı-Yağsız Süt (% 20), Sert Yağsız süt (% 19).

Yumurta (Haşlanmış): 100 gram yumurta ortalama 87 milgram D vitamini içerir.Bunun yanında pişmiş/omlet yumurta (% 7), Ördek yumurtası (% 8), kaz Yumurtası (16%).

Alternatif Süt ürünler: 100 gramı ortalama 53 miligram D vitamini içermektedir.Soya sütü (% 20), badem sütü, Çikolata Badem Sütü, Nonsoy İmitasyon süt, pirinç suyu (17%).

Burada listelediğimiz gıdalar dışında bütün balık türleri ve güneş ışınları D vitamini kaynağıdır.

D Vitaminin Faydaları ve zararları

D vitamini kesik olduğunda meydana gelen hastalıkların başında osteomalazi ve raşitizm vardır. Osteomalazi sıklıkla yetişkinlerde görülen bir kemik hastalığıdır. Bu hastalık yüzünden kemiklerin kırılganlığı artar, aynı zamanda kaslar güç kaybına uğrar.D vitamini eksikliğinden çocuklarda görülen kemik kastalığı ise raşitizmdir. Bu hastlığın belirtisi el ve ayaklar başta olmak üzere kemiklerde eğilmeler meydana gelmesidir.

D vitamini eksikliğinden kaynakanan hastalıklar bunladır, ama D vitamini aynı zamanda sağlığa faydalı bir vitamindir.

D vitamini vücuda fosfor ve kalsiyum minerallerini sağlar. Kalsiyum ve fosfor eksikliği ilk olarak kemikleri olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı D vitaminini düzenli almak hayati önem taşır.

Bunun yanında kalp kalp sağlığı başta olmak üzere tepeden tırnağa D vitamini sağlığımıza fayda sağlar. cilt sağlığı için D vitamini önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini bağışıklığı arttırarak başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltabilir. Özellikle prostat, akciğer ve deri hastalıklarına karşı D vitamini bünyeyi korur.

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? c vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …