B 6 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

B 6 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

B 6 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? B6 vitaminin faydaları bunlarla sınırlı değildir, hücrelere enerji sağlar, enzim faaliyetlerini uyarıcı özelliği vardır, anemi hastalığına yakalanma riskini büyük oranda arttırır ve kan hücrelerinin sayısının artmasına katkıda bulunur. B6 vitamini aynı zamanda yorgunluk, depresyon ve bezneri sisnirsel bozuklukların tedavisinde kullanımaktadır.
B6 vitamini yada pyridoxine olarak adlandırılan vitamin, yukarıda belirttiğimiz faydaların dışında bir çok faydası vardır ve en önemli vitaminler arasında yer almaktdır. Suda çözünebilen vitaminle arasında olan B6 vitamini ayrıca bu özelliğinden dolayı alınması ve enerjiye çevrilmesi bünyeye artı bir yük sağlamaz.

vücut sağlığının sürekliliği için B6 vitamini elzemdir ve düzenli olarak gıdalardan alınmalıdır. Bunun için günlük diyete B6 vitamini ieçeren besinlerde eklemek faydalıdır. Şimdi B& içeren besinelere bir göz atalım.

B 6 Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

vitamin B6 veya pyridoxine Sağlık açısından önemli vitaminler arasında yer alır ve insan yaşamında hayati rol oynar. B6vitamini bağışıklık sistemi güçlendiren önemli vitaminler arasında yer alır, böylece genel sağlığa katkıda bulunarak vücudun hastalık kapmasını önler. Bunun yanında hormon düzenlemesini yapar, zihin sağlığına oldukça faydalı olan B6 vitamini dolaylı olarak ruh sağlığına katkı sağlar. B6 vitamini ayrıca cilt sağlığının önemli bir elementidir, cildi kanser hastalıklarından ve serbest radikallerin verdiği zararlardan korur, cilt hücrelerinin sayısını arttırır. B6 vitamini kalp sağlığına faydalıdır. Kalp damar sistemi sağlığını koruyarak kalp krizi riskini, damar tıkanıklıklarına engel olabilir.Sindirim sistemine oldukça faydalı olan B6 vitamini özellikle böbrek sağlığına inanılmaz katkıda bulunur. Karpal tünel sendromuna faydalıdır ve bu hastalık genelde B6 vitaminin eksikliğinden kaynaklanır.

Yüksek B6 Vitamini İçeren Yiyecekler

sağlıklı vücut için düzenli olarak B6 vitamini alımı yapılarak B6 vitamini seviyesi sağlıklı düzeylerde tutuması sağlanmalıdır. Çünkü B6 vitamini eksikliği yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz bazı ciddi sağlık sorunlarına nedne olamkatdır. Bundan dolayı aşağıda paylaşacağımız B& vitamini içeren gıdalar tüketilebilir, B6 içeren gıdalar bu listeyle sınırlı değil fakat biz oranlarıyla birlikte ilk 10’u paylaşacağız.

Ayçekirdeği

140 gram ayçekirdeği yaklaşık olarak 1.35 mg B6 vitamini içermektedir . Susam (11%), keten tohumu (% 7), kabak ve Kabak Tohumları (% 2).

Fıstık: 123 gram fıstık 1.12 mg B6 içermektedir. fındık (% 9), Ceviz (% 8), Fıstık (% 6), Macadamia (% 5)Kaju (% 4).

Balık (Tuna, Pişmiş)

100 gram Tuna Balığı ortalama 1.04 mg B6 içermektedir. Somon (% 29), Halibut (% 27), Kılıç (26

Hindi ve Tavuk

100 gram hindi veya tavuk yaklaşık olarak 0.81 mg B6 içermektedir. Tavuk Göğsü (% 28), ve Tavuk Kanat (26%).

Kuru Meyve (Kuru erik)

100 gram kuru meyve ortalama 0,75 mg B6 içerir.

Biftek (Kaburga, Pişmiş)

100 gram biftek ortalama 0.68 mg B6 içermektedir

Muz

100 gram muz ortalama 0.37 mg B6 içermektedir.

Avokado

100 gram avokado ortalama 0.20 B6 içerir.

Ispanak (Pişmiş)

100 gram avokado ortalama 0.24 mg B6 içermektedir.

B6 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Vücutta B6 vitamini eksikliği bazı sağlık sorunlarıyla birlikte ortaya çıkar, başlıca belirtiler iştah kayıbı, kuru cilt, Saç Dökülmesi, uykusuzluk, dudaklarda uçuk, ağız ve dilde şişkinlik, ağız ve dudakların etrafında yaraların çıkması, anemi, sinirlilik, halsizlik, ruhsal sorunlar, güç kaybı. Yukarıda sıraladığımız sağlık sorunları şüphesiz sadece B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanmıyorama bu sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka doktorunuza danışarak B6 vitamin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Günde Ne Kadar B Vitamini Alınmalı

B6 vitaminin eksikliği kadar fazlalığıda zararlıdır, falza miktarda B6 vitamini almak, ki çok aşırıysa zehirlenmelere neden olur. zehirlenme vakaları seyrek ve genelde B6 vitamini takviyelerinde meydana gelir. Bunun yanında aşırı B6 vitami başka kilo almak olmak üzere kalp hastalıkları, sisnir sisteminin bozulması gibi bir çok hastalığa daveyiye çıkrar. Günlük B6 vitamini alımı yakşalık olarak kişilerin yaş ve sağlık koşullarına göre şöyledir

Duşumdan 5-6 aya kadar: 200 günlük mikrogram.

  • 4-9 yaş arası: günlük 600 mikgorgram
  • 10-14 yaş arası: 1 miligram
  • Yetişkin Erkekler: 1.3 miligram
  • Yetişkin Kadınlar: 1.2 miligram

Not:yukarıda günlük alınması gereken miktarlar verilmiştir.

B6 Vitaminin Fayadaları ve Zararları

Sağlığını korumak isteyen ve yaşlığında da sağlıklı kalmak isteyen herkesin düzenli olarak alması gereken B6 vitamini herşeyden önce genel sağlık için hayati önem taşır. Tepeden tırana bütün vücuda nüfuz eden B6 vitaminin faydalarına kısaca bakalım.

B6 vitamini, vücutta enzim ve emilim işlemleri için metabolizmaya yardımcı olurç Sağlılı şekilde emilim gerçekleşmesi için B6 vitaminin bünyede yeterli miktarda olması gerekir. B6 vitamini vücutta eksik olduğunda enzim sistemi doğru çalışmas ve sindirim sisteminde hücrelere kadar bu durum geniş bir yelpazede sağlığa zarar verir.

B6 vitamini vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek başta kanser gibi tehlikeli hastalık olmak üzere vücudu bir çok hastalıklardan korur.Hücrelerin zararlı maddelere ve mikroplara kaşı gücünü arttırır, onarıma yardımcı olur.

B6 vitamini metabolizmanın hareketlenmesi için gerekli olan enerjinin sağlanmasına katkıda bulunur. metabolizma için çok önemli olan yağ, vitaminler, karbonhidratlar ve amino asitler B6 vitaminin bulun maktadır

B6 vitamini kadınlarda meydana gelen adet öncesi sendromunun tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Piridoksin böylece huysuzluk, cinsel dürtü ve diğer sorunların ortadan kalkmasını sağlar, bundan dolayı B6 vitamini içeren gıdaların günlük diyete eklenmesi önemlidir.

Hormon sağlığın korunması için B6 vitamini oldukça önemlidir.Aynı zamanda Sinir sisteminin temel besin kaynağından olan B6 vitamini, stres, depresyon gibi sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir. B6 vitamini yeninde ve sinir sisteminde belirli olarnlarda bulunması gereken asitleri desteklerler. Beyinde sinir sisteminin çalışmasını sağlayan bu asitlerin çok azalması veya aşırı derecede artması depresyon ve psikolojik sorunların oluşmasını tetikler. Bu noktada B6 vitamini devreye girerek söz konusu asitlerin oranını dengeler ve depresyona izin vermez.

Cilt sağlığı için de gerekli olan B6 vitamini, egzama, kepek, akne, Saç dökülmesi, ve kuru cilt de dahil olmak üzere bir dizi cilt problemlerinin ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca sindirim sistemi sağlığı için faydalı olan B6 vitamini özellikle böbrek sağlığına ciddi katkılarda bulunur.

Yukarıda belirtilenler dışında, B6 vitamini, karpal tünel sendromu, multipl skleroz, anemi, artrit ve grip gibi diğer sorunların tedavisinde yararlı olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca hamilelik sırasında daha bulantı, infertilite ve benzeri gibi diğer sorunların tedavisinde yardımcı olur.

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? c vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …