Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı

Kolik bebeklerin susmak bilmeyen ağlamaları ile karakterize olan bir çeşit gaz san­emdir. Bebekler ayaklarını karınlarına doğru çeker ve büyük bir ağrı yaşar. Bebek­ler ağlamaya devam ettikçe hava yutmaya başlar, bu da karında şişliğe neden ola­rak gaz sancısının daha da artmasına neden olur.

Koliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kolondaki çekilmelerin, bebe mamasının içeriğindeki herhangi bir alerjik maddenin, bebeğini anne sütü ile besleyen annelerin tükettiği herhangi bir gıda maddesinin ve ağlama nöbeti esnasında yutulan havanın koliğe neden olabi­leceği düşünülmektedir. Doğum esnasında yaşanan zorlukların ve birtakım sorun­ların da koliğe neden olabileceği belirtilmektedir.Koiik için önerilen modern tsp tedavileri Spazm giderici ilaçlar kullanılmaktadır.

Doğal sağlık tedavileri
Kolik bebeğin yaşadığı gerilim ile birlikte artar. Bu nedenle bebekleri rahatla­tan şifaları bitkiler kullanılabilir. Papatya ve limon koliği rahatlatır.Rezene ve limon rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.Aşağıdaki homeopati tedavileri kolik hastaları için uygulanabilir:Papatya, kucağa alındığında rahatlayan bebekler için kullanılabilir.Salıncakta sallandığında ya da temiz havaya çıkarıldığında rahatlayan be­bekler için rüzgârgülü adlı bitki tercih edilebilir.

Karından gelen tuhaf sesler (gaz sesleri) “Cuprum Met.” adlı homeopati maddesi ile giderilebilir. Ağrıdan dolayı parmaklarını sıkan bebekler için de bu madde kullanılabilir.Kaya gülü çiçek esansı stres ve korkuyu giderir. Bach esanslarının içinde spazm çözücü özellikte olanları tercih edilebilir.Papatya, lavanta ya da gül yağı ile karın bölgesine yapacağınız masaj bebeği­nizi rahatlatır.Bebeğinizi akşam vakti emzirmeden önce, lavanta ya da papatya yağı damlat­tığınız ılık su ile yıkayın. Rahatladığını göreceksiniz.

Faydalı terapiler
Masaj, kranyal osteopati, akupunktur, herbalizm, aromaterapi, (alerjik gıdalar ne­deniyle oluşan kolik nöbetleri için) besin terapisi.

Evde yapabilecekleriniz
Bebeğinizi emziriyorsanız, süt ürünlerine birkaç gün ara verin. Baharatlı gıdalardan, asit içeren meyvelerden, gaz yapıcı gıdalardan (soğan, lahana, kuru fasulye) kaçının.

Ayrıca kontrol et

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Tedavisi Çocuklarda konuşma bozukluğu gelişimlerini bile etkileyen ciddi bir sorundur. Konuşma …