Bebekler Neden Hapşırır

Bebekler Neden Hapşırır? Hapşırık Sebepleri Nelerdir?

Bebekler Neden Hapşırır? Anne ve babalar bebekleri ile ilgili yaşamsal refleksleri konusunda hep kontrollüdürler. Bebeklerinin hapşırması, nefes alıp vermesi, ağlaması, esnemesi, hıçkırması, el, kol ve ayaklarının hareketleri gibi durumlar sürekli takip edilir. Yazımızda bebeklerin hapşırması ile ilgili sebepleri açıklamaya gayret edeceğiz.

Bebekler Neden Hapşırır?

Bebeklerin yaşamsal reflekslerinden biri olan hapşırma konusunda ilk kez anne olanlar çok fazla endişe duyarlar ve bu durumdan rahatsız olurlar. Bebeklerinin en küçük bir hapşırması onlar için büyük evhamlar yaşatır. O kadar endişe duyarlar ki hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora gitmeyi tercih ederler. Fakat, ebeveynlerin özellikle annelerin bu denli büyük bir telaşa kapılmalarına aslında h,ç mi hiç gerek yoktur. Şayet, bebekteki durum yalnızca hapşırık şeklinde devam ediyorsa tabi ki… Çünkü bebeklerin çoğu sıklıkla hapşırırlar ve bebeklerin hapşırmaları vücutlarının verdiği normal bir reaksiyondur ve ciddi problemlere işaret eden bir durum değildir. Uzmanlar bu konuda, bebeklerin hapşırmalarının normal bir refleks olduğunu ve hapşırmalarının nedeninin burun mukozalarının uyarılması neticesinde ortaya çıktığını belirtmektedirler.

Bebeklerin Hapşırmasına Neden Olan Durumlar

Normal bir refleks olan bebek hapşırmasına sebep olan durumları kısaca özetlemek gerekirse;

1-) Kalorifer ile ısıtılan evlerde ortam havasının kuruması ve bu kuru havada tozların bebeklerle temas etmesi neticesinde bebekler sıklıkla hapşırabilmektedirler.

2-) Gelişimini henüz daha tamamlamamış olduklarından en ufak bir ısı değişikliği bile bebeklerin hapşırmasına neden olabilmektedir.

3-) Güneş ve ışık da bebeklerin burun mukozalarını uyardığından hapşırmalarına neden olabilmektedir.

4-) Yenidoğan bebekler çok sık bir şekilde hapşırabilmektedirler. Bu hapşırmalar aslında bebeklerin genizlerine kaçan şeyleri temizlemek amacıyla refleks olarak gerçekleştirdikleri hapşırmalardır.

Bebeklerin hapşırmaları durumunda hatırlanması ve unutulmaması gereken şey, bu hapşırıkların bebeğe herhangi bir zararının olmadığıdır. Tüm bunlara bakılacak olursa; bebeklerin hapşırmaları ile ilgili anne ve babaların telaşa kapılmaları yersizdir. Çünkü, hapşırmalarından ziyade bebeklerinin öksürmelerine özellikle dikkat etmeleri gerekir.

Dolayısıyla, bebekler genellikle hapşırırlar ve bunun sebebi de bebeklerin burun mukozalarının oldukça hassas ve narin olmasıdır. Bebekler, üzerlerindeki kıyafetlerinden uçuşan tozlar sebebiyle bile hapşırabilirler. Şayet bebekte yüksek ateş, nezle ya da öksürük gibi bir durum yoksa kaygılanmaya gerek yoktur ve sadece bebekleri rahat ettirmeniz yeterlidir.

Ayrıca kontrol et

İştahsız Çocuk

İştahsız Çocuk İştahsız Çocuklar İştahsız çocuk, dünyada anne olan neredeyse tüm kadınların sıklıkla yakındığı sorundur. …