Kronik Yorgunluk Nedir

Kronik Yorgunluk Nedir

Kronik yorgunluk sendromu ve miyaljik ensefalomiyelit birbirinin yerine kullanıla­bilen iki tıp kavramıdır. Miyaljik ensefalomiyelit, viral (herpes, polyo, Epstein-Barr virüslerinin neden olduğu) enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir.

Bazı vaka­ların nedeni ise psikolojik ya da nörolojik kökenlidir. Bazı vakalar bağışıklık siste­minin güçsüz kalması sonucunda ortaya çıkar. Belirtiler yıllarca sürebilir. En sık görülen belirtiler stres, aşırı yorgunluk, ateş, baş ağrısı, bulantı, halsizlik, kas ağrı­sı, kilo dalgalanmaları, uyku bozukluğu, depresyon ve hafıza kaybıdır.

Kronik yorgunluk sendromu yaşayan çocuklarda görülen ilk belirtilerin son­baharda okulların açıldığı vakte rastladığı tespit edilmiştir. Özellikle de özel okul­larda eğitim gören bazı çocukların kronik yorgunluk sendromu yaşadığı belirlen­miştir. Kronik yorgunluk sendromu yaşayan her 5 çocuktan birinin anne ve baba­sı ayrılmıştır. Okul hayatında yaşanan strese eşlik eden enfeksiyon hastalıklarının, kış aylarında ve sınıf ortamında kronik yorgunluk sendromuna yol açtığı bilinmek­tedir, kronik yorgunluk sendromu vakalarının %76′sı Eylül-Aralık aylarında ortaya çıkmaktadır. Kronik yorgunluk sendromu vakaları sınav döneminde artmaktadır. İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kronik yorgunluk sendromu özellikle nezle, grip, mide ağrısı gibi enfeksiyonların sonu­cunda ortaya çıkmaktadır.

Çok stresli ve ince düşünceli insanların da kronik yor­gunluk sendromu yaşadığı belirlenmiştir. Dr Anita Sharma, sonbahar döneminde okulların açılması ile birlikte yaşanan enfeksiyonların kış mevsiminde daha da art­tığını belirtmiştir. Bu enfeksiyonlar iş ve okul stresi ile birleştiğinde, kronik yorgun­luk kaçınılmaz bir hal alır. Dr Anita Sharma’ya göre, öğrenciler okulların açılması ile sıkı bir disiplin ve çalışma ortamına girer. Yerine getirmeleri gereken sorumlu­luklar artar. Bu sorumluluklar stres ile birleşince, kronik yorgunluk sendromuna neden olabilir.

Kronik Yorgunluk Sendromu için önerilen modern tıp tedavileri
Kronik yorgunluk sendromunun kesin bir çözümü yoktur. Doktorlar hastaya isti­rahat etmesini tavsiye eder. Yoğunluğu yavaş yavaş artan, öğrenciyi hiçbir şekilde zorlamayan bir egzersiz programı uygulanabilir. Antidepresan ilaçların kullanımı tavsiye edilebilir.

Doğal sağlık tedavileri
Yukarıda sözü edilen araştırmayı göz önünde bulundurun. Okul dönemi baş­lamadan önce, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirin. Özellikle de sonbahar döneminde yapılan ders dışı faaliyetlerin sayısını sınırlandırın.

Bach çiçek esanslarını kullanın. Çocuğunuz çok hareketli ise, enerjisini olum­lu yönde kullanmasını sağlayın. Çocuğunuz kendisini yorgun hissederse, zey­tin yemelidir. Zeytin kronik yorgunluğu daha başlamadan önleyebilir.

Uzun bir yaz tatiline çıktıktan sonra, çocuğunuzun kendisini yorgun hissetti­ğini fark ederseniz, onu hemen okula göndermeyin, kendisini toparlaması için çocuğunuza zaman tanıyın.

Geleneksel Çin terapisi uzmanları, kronik yorgunluk sendromunun temelinde yatan etkenin enerji kaybı olduğunu düşünmektedir. Çocuğunuzun enerji ka­zanması için akupunktur tedavisini uygun gören uzmanlar şifalı bitki ve otla­rın da yararlı olacağına inanmaktadır. Çin melek otu kökünün, beyaz kan hüc­relerini harekete geçirdiği, antikor üretimini artırdığı düşünülmektedir.

B vitamini kombinasyonu sinir sistemini güçlendirir, çocuğunuza enerji verir.Gıda alerjileri kronik yorgunluk sendromunu tetikleyebilir. Çocuğunuzun süt ürünlerine, tahıl ürünlerine ya da başka gıda maddelerine karşı alerjisinin olup olmadığını kontrol edin.

Kronik mantar enfeksiyonu, kronik yorgunluk sendromunu tetikleyebilir. “Asi-dofilus” tabletleri kullanın, taze yoğurt yiyin.Çuha çiçeği yağı 3 ay boyunca kullanılırsa, kronik yorgunluk sendromunda ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz.Homeopati tedavileri uzun vadeli olarak uygulanmalıdır.Ekinezya gibi bağışıklık sistemini güçlendiren şifalı bitkileri deneyin. Ginseng §re ginko biloba da çocuğunuza enerji verir.Biberiye ve ada çayı tonik olarak kullanıldığında yorgunluğu ve bitkinliği giderir.

Gül yağı ve neft yağı çocuklardaki gevşeme hissine engel olur ve vücuda dina­mizm kazandırır. Çay ağacı yağı ve bitkibilimciler tarafından “niaouli” adıyla bilinen yağ bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yağları masaj •yaparken ya da banyo yaparken kullanabilirsiniz.

Faydalı terapiler
Akupunktur, homeopati, geleneksel Çin terapileri, besin terapileri, herbalizm; yo­ga, refleksoloji ve aromaterapi gibi stres-savar terapiler.

Evde yapabilecekleriniz
Vücudun tamamen iyileşmesi için, duygusal sağlığın yerinde olması gerekmekte­dir. Yoğunluğu yavaş yavaş artan bir egzersiz programı uygulanabilir.

Ayrıca kontrol et

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? Stres Nedir?

Stres Beyninizi Nasıl Etkiliyor? sinirli, karamsar, bunalmış ve yalnız mı hissediyorsunuz? Dert etmeyin. Bu hepimizin …