Yeni Dünyanın Faydaları

Yeni Dünyanın Faydaları

Yeni Düyanın Faydası: yeni dünyanın faydaları veren bitki gülgiller familyasındandır. Diğer adları malta eriği, japon muşmulası. 8-10 metre boylanabilen, hepyeşil, tüylü yapraklı bir ağaççıktır. Genç ve gevrek dallar da tüylüdür. Bunlar zamanla sertleşir ve tüylerini döker.

Yenidünya ağaçları iyi meyve vermesi için fidanken aşılanır. Aşılandıktan iki-üç yıl sonra meyve vermeye başlar ve 25 yaşına kadar iyi ürün verirler. 30-60 yaşlarındaysa ürün açısından pek verimli değildirler.

Anayurdu Japonya, Çin, Hindistan olan ağaç, meyveleri için Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yetiştiril ir. Bitki toprağa gömülen çekirdeğinden kolaylıkla filizlenir, topraktan çıkan bu fidana ya da ayva, ak diken fidanlarına, yenidünya aşısı yapılır.

Ağaç ekim sonu kasım başında krem ya da beyaz renkli, salkımlar halinde, bal verici çiçekler açar, bunlar ön bahara doğru meyvelere dönüşürken solar. Mart sonlarında olgunlaşmaya başlayan ve hazirana kadar süren sarı, sulu meyvelerin lezzeti mayhoş ya da tatlıdır. Bu meyveler 3-6 cm uzunluğunda yumurtamsıdır. içlerinde biraya da iki iri çekirdek bulunur. Yenidünya meyvesi bolca A vitamini içerir.

Bunu B, C vitaminleri, şekerler, kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller izler. Yapraklardaysa bolca tanen bulunur. Bu sebeple yapraklar ishal giderici olarak kullanılır. Bunun için taze ya da kurutulmuş yapraklardan 20-50 gramı 1 litre (5 bardak) kaynar suyla demlenir ve günde ikî-üç kez birer bardak içilir.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …