Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp Yetmezliği Belirtileri

kalp, yetmezliği belirtileri kalp yetmezliği belirtileri Kalp yetmezliğindeki belirtilerin büyük çoğunluğu kalbin itici gücünün azalması sonucu dokularda kanın göllenmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Herhangi bir dokuda kanın gölenmesi, bir miktar kan serumunun dokuya sızmasına neden olur.

Serum sıvısının sızmasıyla dokuların şişmesi olayına ödem denilmektedir. Ödem gelişmiş olan dokular normal işlevlerini yeterince gerçekleştiremezler. Belirtilerin ortaya çıkmasında bir diğer önemli etkende, kuşkusuz dokuların metabolik gereksinimlerinin yeterince karşılanamamasıdır.

Kalp yetmezliğinin an belirgin belirtilerinden biri nefes darlığıdır dispnedir. Nefes darlığının nedeni kalp yetmezliğine bağlı olarak akciğerlerde ödemin gelişmesidir.

Ödemli bir akciğer yeterli derinlikte nefes alamaz aldığı nefesin oksijenini ise yeterince kana veremez. Yatar durumda iken akciğerlerde daha fazla kan göllendiğinden, kalp yetmezliği olan hastalar, yatakta genellikle başlarının altına birden fazla yastık alırlar. Böylece gövdelerini oldukça dik tutup akciğerlere fazladan kan
gönenmesini önlemeye çalışırlar. Bazı ilerlemiş vakalarda ise hastaların hemen hemen oturur gibi dik bir durumda yatağa uzanmış oldukları görülür.

Ancak gövdeye belli bir dik kazandırdığında nefes alabilme durumuna ortopne denilmektedir. Bazı hastalar ise yatağa girdiklerinde nefes darlığı çekmezler, fakat yatakta bir süre yattıktan sonra nefes darlığı gelişmeye başlar. Oldukça yavaş ve geç gelişen bu nefes darlığı tipine ise gece dispnesi denir. Hasta uyumuşsa gece dispnesi geliştiğinde nefes darhğı ile uyanır.

Nefes darlığı cheynestokes tipinde de olabilir. Bu tip solunum ansiklopedinin solunum sistemi ve hastalıkları adlı bölümünde anlatılmıştır. Nefes darlığı hastanın belli bir miktarda bedensel çalışma yapması sonrası da gelişebilir, örneğin, merdiven çıkarken, yürürken ya da koşarken.

Bu biçimde gelişen nefes darlığına egzersiz dispnesi denilmektedir. Kalp yetmezliği ilerledikçe kişinin bedensel çalışmalara olan dayarukığı gitgide azalır ve egzersiz dispnesi gitgide daha hafif kas çalışmaları sonunda ortaya çıkmaya başlar.

Kalp yetmezliğinin diğer belirtileri ise halsizlik, güçsüzlük, bacaklarda ödem şişme, zayıflama, unutkanlık, baş ağrısı, sinirlüik, uykusuzluk, karaciğerde ağrı karaciğerde kan göllenmesine bağh, karaciğerde büyüme, bazen sarılık karaciğerde işlev bozukluğu gelişmesine bağlı, soğukluk ve morarma biçiminde sıralanabilir. Görüldüğü gibi bu belirtilerin pek azı yalnız kalp yetmezliğine özgüdür.

Ayrıca kontrol et

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız

Yürürken Kollarımızı Neden Sallarız bilim insanları değişik şekillerde yürüyen (kollarını sallayarak, kolları yanında ve buna …