Word ile Dosya Açmak

Word ile Dosya Açmak

bir belgeyi açmanın farklı yöntemleri bir dosya üzerinde çalışabilmek için, öncelikle o dosyayı açmanız gerekecektir. dosya açma işlemi için birçok farklı yöntemden yararlanabilirsiniz piyasada farklı amaçlar için geliştirilmiş sayısız program bulmanız mümkün. bu programlar değişik özelliklere sahip olabilirler ve metin yazma, resim görüntüleme, hesap yapma gibi pek çok farklı işlevi yerine getirebilirler

herhangi bir programı kullanarak ortaya çıkarttığımız sonuçları, ayrı dosyalar halinde bilgisayarımıza kaydederiz. bir süre sonra kaydetmiş olduğumuz bu dosyaları okumak ya da bir kısmını değiştirmek istersek, öncelikle dosyayı açmamız gerekecektir. buraya kadar her şey yolunda… ancak bir dosyayı açmak demek, sadece simgesinin üzerinde çift tıklamak demek değildir. bilgisayarda dosya açmak için farklı yöntemlere başvurma şansımız davar.

Kelime işlemcinizi Kullanın

herhangi bir word belgesini açmak istiyorsanız, işaretçiyi dosya simgesinin üzerine getirmeli ve çift tıklamalısınız. ama dosya açmanın tek yolu bu değildir.

önce word programını çalıştırın. dosya menüsünden aç satırını tıklarsanız, ekrana küçük bir pencere gelecektir. bu pencereyi kullanarak açmak istediğiniz dosyayı seçmelisiniz. eğer aradığınız dosya görüntülenen klasörün içerisindeyse, simge üzerine bir kez tıklayın ve hemen ardından aç düğmesine basın. dosya farklı bir klasördeyse, bu durumda öncelikle o klasöre ulaşmanız gerekir.

aç penceresinin büyük bir bölümünü kaplayan beyaz alan, seçili olan klasörün içeriğini görüntülemek için kullanılır.

dosya açma penceresi ile sabit diskinizin tüm içeriğini görebilirsiniz. ama her şey bu kadarla sınırlı değil. açmak istediğiniz dosya farklı bir sabit diskteyse, o dosyaya da aç penceresi aracılığıyla ulaşmanız mümkündür. bunun için pencerenin en üstünde bulunan ve tıklandığında aşağıya doğru açılan bak menusunu kullanmalısınız. menüyü açın ve farenin sol tuşuyla farklı bir sabit disk seçin. böylece aç penceresinde bu sabit diskin içerdiği dosya ve klasörler görüntülenecektir. aynı yöntemi, cd ya da diskette bulunan dosyaları açmak için de kullanabilirsiniz.

bundan sonra istediğiniz dosyayı barındıran klasörü bulmalısınız. örneğin aç penceresinde mektup isimli bir klasör bulunduğunu ve açmak istediğiniz dosyanın da bu klasörde yer aldığını düşünün. yapmanız gereken, sadece mektup klasörü üzerinde çift tıklamaktır. böylece klasör açılır ve aradığınız dosyanın simgesi de pencere içerisinde görüntülenir. dosyayı açmak için simge üzerine çift tıklayabilir veya fare ile seçtikten sonra aç tuşuna basabilirsiniz.

Simge ile Dosya Açmak

eğer bir dosyanın simgesi üzerinde çift tıklarsanız, öncesinde dosyanın ilişkilendirilmiş olduğu programı açmanız gerekmez. şimdi, yukarıda verdiğimiz örneğe geri dönelim ve word ile yazılmış bir belgeyi ele alalım. önce dosyayı içeren klasörü bulun. word ile yaratılmış olan dosyalar .doc uzantısına sahiptirler.

belgenin simgesine fare ile çift tıklarsanız, öncelikle microsoft word programının çalıştığını göreceksiniz. çok kısa bir süre sonra da açmak istediğiniz belge ekrana gelir. başka bir deyişle, belgeyi açmak için kullandığınız program kapalıysa önce o başlatılır, hemen ardından da dosya açılır.

Son Kullanılanlar

bir belgeyi başlat menusunu kullanarak da açabilirsiniz. başlat menüsünde en son kullandıklarım adlı bir başlık göreceksiniz. burada, açtığınız son dosyaların küçük bir listesine yer verilir. istediğiniz dosyanın üzerine gelin ve dosya isminin üzerine tıklayın. böylece dosyanız, ilgili program ile otomatik olarak açılacaktır. eğer program zaten açıksa, bu kez dosya menusunu tıklayın. menünün alt kısmında, en son kullandığınız dört dosya isminin sıralandığını göreceksiniz. açmak istediğiniz dosyanın ismine bir kez tıklamanız, dosyanın ekrana gelmesi için yeterlidir. dilerseniz burada görüntülenen belgelerin sayısını dokuza kadar çıkartmanız mümkün. ancak bunu nasıl yapabileceğinizi ilerleyen sayılarda öğreneceksiniz.

Dosya Tiplerini Birbirlerinden Ayırın

aç penceresini dikkatli bir biçimde incelerseniz, alt kısımda dosya türü isimli bir açılır menü bulunduğunu göreceksiniz. bu menüde, word programının açabildiği dosya türleri listelenmiştir. tüm Word, belgeleri opsiyonunu seçerseniz, açık olan klasördeki bütün word dosyaları görüntülenir. bu noktada bilmeniz gereken, wordün sadece .doc uzantılı dosyaları açmakla sınırlı kalmadığıdır.

Word ile .dot, .html veya .rtf uzantılı dosyalar da açılabilir. eğer dosya türü menüsünden zengin metin biçimini seçerseniz, pencere içerisinde sadece .rtf uzantılı dosyaları görebilirsiniz. tüm dosyalar seçeneği ise, word ile ilgili olsun ya da olmasın, klasördeki tüm dosyalan görmenizi sağlar

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …