Bilgisayar Ve Eğlence

Bilgisayar Ve Eğlence

müzik seti, video ve televizyon. hepsine tek bilgisayar ile sahip olabilirsiniz müzik dinlemek, televizyon seyretmek ve oyun oynamak. tüm bunlar için sadece tek bir bilgisayara sahip olmanız yeterli televizyonun insan hayatında önemli bir yere sahip olduğu, tartışılamayacak bir gerçek. evde geçirdiğimiz zamanı eğlenceye dönüştürmek için, çoğunlukla televizyon seyretmeyi tercih ediyoruz. eğer evimizde bir de müzik seti bulunuyorsa, boş zamanlarımızı müzik dinleyerek geçirme şansına da sahibiz

bilgisayarlar, günümüzde eğlence ile ilgili konuların merkezi haline gelmiş durumda. artık sadece tek bir bilgisayarla televizyon seyredip radyo dinleyebiliyoruz. ancak hepsi bu kadarla sınırlı değil… gerçeğe her geçen gün biraz daha yaklaşan bilgisayar oyunları ve internetin sunduğu sınırsız imkanlar da, eğlence arayanların emrinde.

şimdi gelin, bilgisayarın bizlere sunduğu eğlenceli olanaklara birlikte göz atalım.

müzik
eğer müzik seti ve bilgisayar arasında seçim yapmanız gerekirse, tercihinizi bilgisayardan yana kullanmanızı öneririz. çünkü bilgisayarlar, bir müzik setinin pek çok işlevini hiç zorlanmadan yerine getirebilirler.

bilgisayarı gelişmiş bir müzik setine dönüştürebileceğinizi daha önce öğrenmiştiniz. ama bu noktada kısa bir özet yapmakta yarar var. günümüzde müzik dinlemek dendiğinde, hemen herkesin aklına cdler gelecektir. bu yüzden, öncelikle bir cd sürücüye sahip olmanız gerekli. artık kasetlerin yerini tamamen almış olan müzik cdlerini bu sürücülerin yardımıyla dinleyebilirsiniz.

bilgisayarda ses ve akustik konularına dair pek çok uygulama bulunmaktadır. örneğin müzik setlerindeki equalizer sistemlerinin aynısı, bilgisayarlarda da kullanılabilir. radyo dinlemekten hoşlanan kullanıcılar da, pclerine ucuz bir radyo kartı ekleyerek radyo yayınlarına ulaşabilirler.

adsl veya kablo gibi hızlı bir internet bağlantınız varsa, radyo dinlemek için bu tip bir donanıma bile ihtiyacınız kalmaz. çünkü pek çok radyo kanalını internet üzerinden de dinleyebilirsiniz. bu kanallar, yayınlarını radyo dalgalarını kullanmak yerine internet üzerinden yapabilmektedirler.

yeni nesil bilgisayarlar, standart müzik setlerinden çok daha iyi bir ses kalitesi sunabiliyorlar. tabii yüksek ses kalitesine ulaşmak için birkaç küçük detaya dikkat etmeniz gerekli. öncelikle doğru hoparlör setini nasıl seçeceğinizi bilmelisiniz. ayrıca kullanacağınız ses kartı da, kaliteyi önemli oranda etkiler.

televizyon ve video
kısa bir süre öncesine kadar, bilgisayardan televizyon seyredebileceğimiz aklımıza bile gelmezdi. televizyon sinyallerini görüntüleyebilen özel monitörlerin fiyatları son derece pahalıydı. ancak günümüzde, tv izlemek için büyük bir harcama yapmak zorunda değiliz. televizyon sinyallerini monitöre taşımayı başaran tv kartları, her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor.

peki ya sinemada kaçırdığınız bir filmi daha sonradan izlemek ister miydiniz? birkaç yıl öncesine kadar devam eden video furyası, günümüzde yerini video cdlere ve dvdlere bırakmış durumda artık yeni filmleri izlemek için video kasetleri değil, cd ve dvdleri tercih ediyoruz. üstelik bu iki teknoloji, video kasetlere oranla pek çok üstün özelliğe sahip. örneğin kasetlerin yıpranmasından kaynaklanan kalite kaybı, cd ve dvdler için söz konusu değil.

dijital teknoloji kullanılarak üretilmiş filmler, yüzlerce gösterimden sonra bile hala aynı kaliteyi garanti edebiliyorlar. ayrıca dijital olarak işlenen verilerin değiştirilmesi son derece kolaydır. yani siz de, sesleri ve görüntüleri bilgisayar ortamında montajlayabilirsiniz. tabii montajlama işlemi için güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. bugün kullandığınız bilgisayar yeterli performansı sunamıyorsa, birkaç küçük geliştirme ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. ama şimdilik bu konunun ayrıntılarına girmeyeceğiz. öncelikle, dijital dünyanın bizlere sunduğu diğer imkanları tanımamızda yarar var.

oyunlar
bilgisayarın yaygın olarak kullanıldığı alanlarından birisi de, hiç kuşkusuz oyunlardır. evinde gelişmiş bir bilgisayara sahip olan kullanıcıların yeni nesil oyunlara kayıtsız kalması neredeyse kaçınılmazdır. ancak bu konuda yaşanan tartışmaları da görmezden gelemeyiz. özellikle aşırı şiddet içeren bazı oyunlar, çocukların ruhsal gelişimine olumsuz etki yapabilirler. ancak oyunların büyük çoğunluğu, aslında eğitici ve öğretici öğeler taşımaktadır.

örnek olarak strateji oyunlarını ele alabiliriz. bu tip oyunlarla hem eğlenceli vakit geçirebilir, hem de düşünme yeteneğinizi sınama fırsatı bulabilirsiniz. ayrıca bilgisayar oyunları, klavye ve fare kullanımı konusunda da pratik yapmanızı sağlarlar.

sıra beklemeye son
kalabalık mağaza ve süper marketlerde çekilen çileler de, teknoloji dostları için yavaş yavaş tarihe karışmaya başlıyor. bilgisayarlar bu konuda da size basit ve hızlı bir çözüm sunuyorlar internete bağlanın ve birkaç tıklama ile evinizin konforunda alış verişinizi tamamlayın. satın aldığınız ürünler, kısa bir süre içerisinde kapınıza kadar getirilecektir.

rüya gibi değil mi aslında değil. günümüzde internet üzerinden satın alamayacağınız hiçbir ürün çeşidi yok. müzik cdlerinden tutun da bilgisayar oyunlarına kadar hemen her türlü ürünü internet aracılığıyla satın alabilirsiniz. üstelik bu ürünlerin fiyatları, çoğu zaman normalden daha düşük olabiliyor. tüm bunlara sık sık yapılan kampanyaları ve ekstra indirimleri de eklersek, internetten alış veriş yapmanın ne kadar avantajlı olduğunu daha net bir şekilde anlayabiliriz.

karar verirken
bilgisayar oyunları hakkında yeterli tecrübeye sahip değilseniz, bu konuda uzmanlaşmış dergilerden yardım alabilirsiniz. bu tip dergilerde yeni çıkan oyunların ayrıntılı incelemelerini bulmanız mümkün. inceleme yazılarını okuyarak, oyunun konusunu ve şiddet içerip içermediğini öğrenebilirsiniz. oyun dergileri ile birlikte gelen cdler, çoğu zaman yeni oyunların demo sürümlerini içerirler. ücretsiz olarak dağıtılan demo sürümler, genellikle oyunun ilk birkaç bölümü ile sınırlandırılırlar ve belli bir noktadan daha ileri gitmenize izin vermezler. bu sürümlerin öncelikli amacı, oyunculara oyun hakkında fikir vermektir. eğer oynadığınız demo sizi etkilerse, ücretini ödeyip oyunun tam sürümünü satın alabilirsiniz.

her şey için internet
bilgisayar kullanımının bu denli yaygınlaşmasını, biraz da internetin gelişimine bağlayabiliriz. ınternet üzerinden alışveriş yapılabilir, yeni arkadaşlıklar kurulabilir, oyun oynanabilir, müzik dinlenebilir ve televizyon seyredilebilir. kısacası internet, hayatın her alanında varlığını hissettirmektedir

Ayrıca kontrol et

İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir? İnternet Nedir?

İnternetin Faydaları Nelerdir? Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. …