Sinameki Otu Nedir

Sinameki Otu Nedir

Sinameki nedir ve sinameki faydaları nelerdir Sinameki otu güçlü müshil etkisiyle tanınan bir bitkidir. Kullanılan kısmı yaprak ve meyvesidir. Sinameki bitkisi ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. FDA nın onayladığı bitkisel ilaçlardan biridir.

Sıcak bölgelerde yetişir. Yüzlerce çeşidi olmasına rağmen genel olarak birkaç çeşidi kullanılır. Kabızlık sorunu için kullanılan sinamekinin en fazla bilinen türleri C. acutifolia ve C. angustifolia ‘dır.
Yalancı sinameki colutea arborescens ise yaprakları müshil özelliği taşımasına rağmen tohumları zehirlidir.

Sinameki yararları
Kabızlık sorununa karşı kullanılan müshil özelliği olan bir bitkidir. Bağırsakları uyarır. Bağırsağın peristaltik hareketlerini artırıcı etkisi vardır.

Sinameki nasıl kullanılılır
Sinameki kullanımı 3 gr sinameki yaprağı soğuk suda bir ya da iki saat bekletilerek içilir. Eczanelerde tablet olarak da satılmaktadır. Kabızlık sorunu yaşayanların kısa süreli kullanımı tavsiye edilen bitkidir. Bir haftadan fazla kullanılması önerilmez. Sinamekinin içeriğinde bulunan sennozit adlı madde bağırsağı uyarıcı etkisiyle boşaltım sistemini harekete geçirici etkinliktedir. Bu maddenin yüksek miktarda alınması ise sorunlara yol açar.

Sinameki zararları varmı
Barsak mukozasını tahriş eder. Bağırsak tembelliğine yol açabilir. Kolit ve spastik kabızlık durumunda kullanımı uygun değildir. ilaçların emilimini olumsuz yönde etkileyebilir. Sinamekinin fazla şekilde kullanılması potasyumu azaltarak kalp kaslarını olumsuz yönde etkileyebilir. Sinameki bitkisi düşük yapma riski içerdiğinden hamilelikte sinameki kullanılmamalıdır. Sinameki zayıflama çaylarının içerisinde de yer alır. Bu yüzden bu tür çay karışımlarını içmeden önce içinde hangi bitkilerin bulunduğunu kontrol ediniz. Görüldüğü üzere sinameki otu
rasgele kullanılacak bir bitki değil dr tavsiyesi ile kullanılması gereken bir bitkidir.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …