Şevket Rado Ümit Dünyası Kitabının Özeti

Şevket Rado Ümit Dünyası Kitabının Özeti

Şevket Rado Ümit Dünyası Kitabının Özeti Kitabın konusu insanlara yeni görüş açıları getiren bir makale kitabıdır. Kitabın özeti ümit dünyası bu geçici dünyada misafir olarak kaldığımız müddetçe kaybetmememiz gereken, hep saklamamız, ruhumuzun bir köşesinde kendisine ufacıkta olsa her zaman bir yer ayırmamız gereken tek şey ümittir. İnsanoğlu kaybettiği bir çok şeyi, bu arada parayı, mevkii, sağlığı ancak ümidi kaybetmezse yeniden bulabilir.

Aydınlık yol hayat üzerinde düşünmek ve dünyayı bir koyunun gördüğünden başka türlü görmek talihini yer yüzünde sadece insanlara verilmiştir.

Son derece monoton, hep birbirinin aynı gibi görünen bu dünya ve hayat gerçekte sonu gelmez bir değişiklik süreci içindedir. Bugün gördüğümüz şeylerden hiçbiri, ne ağaç, ne çiçek, ne kuş, ne de insan dün gördüğümüz ağaç, çiçek, kuş veye insanın tıpkısı değildir.

Bir yetişme tarzı hayatta nice fakir insanlar vardır ki yaşama koşulları bakımından herşey onlara karşı olduğu halde bir çok insanın ve hatta bütün dünyanın taktirini kazanarak tepelere yükselmiştir. İster zengin, ister fakir olsun, çocuklarınızın aynı ciddi hayat şartları içinde yetişmek zorunda olduklarını ve ancak böyle olursa çok iyi yetişebileceklerini ununtmayın.

Birarada yaşamak insan yalnız kalmayı bilmelidir ki başkalarıyla rahatça yaşayabilsin. Bütün sevgiler, arya bir hasret, bir özlem girmediği zaman sıcaklığını kaybeder. Birarada yaşamak görüldüğü kadar kolay değildir. Ancak kolaylaştırmanın en basit yolu arasıra ayrı kalmayı denemektir.

Tutunmak hayatta en olgunlaştırıcı mektep ıstırap ise, en öğretici egzertsiz de çalışmaktır. Bütün ihtisaslar böyle yapılır ve günün birinde insan, yerine konulmaz bir usta adam haline gelirse, tembel tembel oturmak veya yan çizmek ve değil, çalışarak gelir.

Çalışmak insanoğlu tembel doğar, sonra yavaş yavaş çalışmaya alışır. Çalışmayanların yer yüzünde devamlı suretle çile çekecekleri aşikardır. Saadet kuşu ancak daha fazla çalışanların başına konar.

Talih üzerine hayatta kendisine güveni olmayan insanlar, talihsiz kalmaya mahkumdur hayatta talihten pay alabilmek için insanın kendisine güveni olması şarttır.

Olduğumuz gibi görünmek mevlananın ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol. Sözü içimizin dışımızın bir olmasını öğütler. Olduğumuzdan daha iyi görünmeye veya daha kötü görünmeye çalışmak kişiliğimize büyük zararlar verir.

Sır saklamak sır saklamak insanlar için çok önemli ve bir o kadar da zor bir meziyettir. Eğer sır saklamanız için size müracat edilmişse bu sizin saygın bir mevkinizin olduğunu gösterir. Ancak bu saygınlığınızın devamı için sırrı saklamak zahmetine katlanmak zorundasınız. Sır saklamanın en güzel yolu öğrendikten sonra unutmaktır.

Dinlemek dinlemek bir bakıma konuşmaktan daha önemlidir. Çünkü dinlemek öğrenmeyi kolaylaştırır. İnsan anladığı ölçüde konuşmalıdır. Bunun dışında anlamadan konuşanlar kale bile alınmazlar.

İnsanlara daha önce dinlemeyi öğretmek gerek. çünkü insan konuşurken pot kırar da dinlerken pot kıran henüz görülmemiştir

Kitabın Ana Fikri

İnsanlar için elinde bulundurduğu bazı değerleri en faydalal bir şekilde kullanmalıdır. Hayat herzaman yaşamaya değer kitaptaki olayların, şahısların değerlendirilmesi.

Kitap, deneme türü yazılardan oluştuğu için belirli bir olay veya şahısları içermemektedir.

Kitap Hakkındaki Şahsi Görüşler

Kitap sadade bir dille yazılmıştır. Kompozisyonun deneme türünden çok güzel örnekler içermektedir. Konulara yaklaşım tarzı okuyuculara nasihat verme tarzında olduğu için ilk etapta okuyucu üzerinde iticilik oluşturabilir. Ancak okudukça kitabin edebi zenginliginde ardığımızı bulabiliriz.

Yazar Hakkında Kısa Bilgi

Şevket rado, eski bir öğretmendir. Ankara üniversitesi edebiyat fakültesini okuduktan sonra anadolunun çeşitli okullarında görev yapmıştır. Daha sonra birçok gazete ve dergilerde denemeler yazmıştır. Son dönem türk edebiyatının deneme yazarı olan rado 1987 yılında vefat etmiştir.

Yazarın Eserleri

Şanlı şişe, boğa başlı canavar, gölge, fransada basın rezaletleri, amerikan masalı, eşret saat, hayat böyledir, aile sohbetleri, 50. yılında sovyet rusya, kördüğüm, kerem ile aslı, yunus emre, karacaoğlan. Kaynak: Şevket Rado Ümit Dünyası Kitabının Özeti

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …