Şevket Rado Hayatı

Şevket Rado Hayatı? Şevket Rado Kimdir?

Şevket Rado Hayatı? Şevket Rado Doğum. 21 nisan 1913 Radovişte, Üsküp, Makedonya ölüm Tarihi. 9 Nisan 1988 istanbul, Türkiye. Gazeteci, yazar şevket Rado balkan Harbinin patlaması üzerine 1913 de ailesi ve Anavatana dönen vatandaşlarla beraber istanbula geldi. Vefa Lisesini ve sonra da hukuk Fakültesini bitirdi. Üniversite talebesi iken Son posta Gazetesine girerek gazeteciliğe başladı 1932. Sonra Akşam Gazetesine geçti ve orada 25 yıl muhabirlik, fıkra yazarlığı, Yayın müdürlüğü yaptı.

Şevket Rado Hayatı

Şevket rado gazetecilikten başka Zoğrafyon Lisesinde sosyoloji, St.Joseph Lisesinde edebiyat öğretmenliği, i.Ü.Gazetecilik Enstitüsünde de yazı nevileri hocalığı ve 5 yıl süre ile istanbul Radyosunda her hafta aile sohbetleri yapmıştır.

1956 yılında Hayat Dergisini çıkardı. Hayat ilk sayısında 193.000 adet satarak Türkiyede rekor kırdı. Hayat Dergisinin tirajı 1958 1968 yılları arasında 200.000 ler civarında idi, ki bugün bu tiraja hiç bir dergi yaklaşamamaktadır. şevket Rado Hayat Dergisinde kapanana kadar devamlı olarak her hafta sohbet köşesinde yazılarını yazmıştır.

Hayattan başka sinema tiyatro dergisi ses, Resimli roman, Hayat spor, ayna ve Hayat tarih dergileri şevket Radonun çıkardığı ve yönettiği dergilerdir. Hayat Dergisi ve diğer yayınlar 1978 yılında başlayan bir grev neticesinde kapanmışlardır.

Şevket Rado 1961 yılında fasiküller halinde yayınlamaya başladığı Hayat ansiklopedisi büyük bir olay olmuş ve 150.000 adetten fazla satmıştır. Hayat Ansiklopedisinden başka çeşitli eğitici yayınlar, ansiklopedi ve sözlükler, çocuk kitapları, romanlar gibi yüzlerce kitap yayınlamıştır.

Gençliğinde şevket Hıfzı adı ile şiir de yazmış olan şevket Radonun, kendi yazdığı eserleri vardır. Son olarak Türk dil kurumu üyeliği yapmakta idi.

Türkiyenin ilk kadın Hukuk Profesörü Prof. Dr. Türkan Rado ile 1943 yılında evlenmiş olan şevket Radonun Mehmet adında bir oğlu vardır.

Şevket Radon’un Edebi Kişiliği

  • Edebi yaşamı şiir ve hikâye türleri ile başlamıştır ancak asıl ününü fıkra ve sohbetleriyle sağlamıştır.
  • Varlık dergisinde Şevket Hıfzı adıyla şiirler yayımlamıştır. Burada yazdığı şiirlerle birlikte şiir görüşlerini ve şiir hakkındaki eleştirilerini bir araya toplamış ve bunları “Şiirler” adıyla yayımlamıştır.
  • Yazar, adını duyurduğu sohbetlerinde gençlere doğru yolu göstermeyi gözetmiş ve eserlerini iyimser bir üslupla yazmıştır.
  • Yazdığı eserlerin dili son derece sadedir.
  • Çıkardığı Hayat dergisi ilk sayısında yüz doksan üç bin satarak Türkiye’de bir rekora imza atmıştır.
  • Sohbet, deneme, radyo konuşmaları, gezi notları, fıkra alanlarında eserler vermiştir.

Ayrıca kontrol et

Melikşah Hayatı

Melikşah Hayatı? Melikşah Kimdir?

Melikşah Hayatı? Sultan Alp Arslan’ın oğlu türk Selçuklu Hükümdarı Melikşah, 1055 yılında İsfahan’da doğmuş, 1092 …