Sarı Nokta Hastalığı Doğru Beslenme

Sarı Nokta Hastalığı Doğru Beslenme

Uzmanlar, ilerlemiş yaş, sigara tüketimi, genetik karakter gibi faktörlere bağlı olarak meydana gelen Yaşa Bağlı Makula dejenerasyonunun (Sarı Nokta Hastalığı) önlenmesi ve tedavisi için özellikle beslenme konusunda dikkatli olunması ve bol bol lutein içeren maddeler tüketilmesi uyarısında bulunuyor Çağımızın göz hastalıkları arasında yer almaya aday Yaşa Bağlı Makula dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) oluşumu üzerinde etkili olan çok sayıda faktör bulunuyor. Bunların başında ileri yaş, sigara kullanımı ve aile geçmişi geliyor. Cinsiyet, kolesterol ve beslenme şekli özellikle de lutein tüketimi diğer önemli etkenler arasında

Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunu (Sarı Nokta Hastalığı) oluşum ve ilerlemesi üzerindeki faktörleri araştıran Waterford Teknoloji Enstitüsü Kimyasal ve Yaşam Bilimleri Departmanı Makula Pigmenti Araştırma Grubu, 828 sağlıklı kişi üzerinde gerçekleştirdiği araştırmada Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonunun risk faktörleri üzerine odaklandı.

Araştırma süresince gerçekleştirilen makula pigmenti yoğunluğu araştırmasında geçmişte sigara alışkanlığı olan veya hala sigara kullanan kişilerde, içmeyenlere oranla, çok daha net optik yoğunluk farkı olduğu belirlendi. Aile geçmişinde Sarı Nokta hastalığı olanların aile geçmişinde bu hastalığa yakalanmış bir yakını olmayanlara oranla daha fazla risk altında olduğu gözlendi.

Araştırmada cinsiyet, beslenme şekli ve kolesterolün de hastalığın ilerlemesinde etkili rol oynayan faktörlerden olduğu belirlendi. Ancak bunlar arasında sigara içme alışkanlığı ve beslenme şeklinin değiştirilebilir olduğuna vurgu yapılan araştırmada, özellikle lutein miktarının önemi bir kez daha yinelenmiş oldu. Çalışmaya göre sarı noktadaki (makula) lutein miktarı yaşla azalmaya başlıyor. 40&#8242lı yaşlarla beraber iyice azalmaya başlayan luteini erken yaşta almak, sarı nokta hastalığı oluşumu ve ilerlemesini önlemede etkin rol oynuyor.

Mikronutrisyon (*) ile günlük yaşamda vücudun ihtiyaç duyduğu miktarın karşılanabileceği lutein en çok ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde ve sarı renkli meyvelerde bulunuyor. Bu besinlerin her gün tüketilmesi zor olduğundan devreye göz vitaminleri giriyor. Lutein içerikli göz vitaminlerinin düzenli kullanılması Sarı Nokta riskini önemli oranlarda azaltıyor.

Lutein en çok ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzelerde ve sarı renkli meyvelerde bulunuyor. Ancak YBMD hastalığını önlemek için gerekli miktarı bu besinlerle beslenerek almak çok güç olabiliyor. Çünkü yeterli miktarı tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekmektedir. (Örn Günlük 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta vb.) Bu öğeler, mikronutrisyon ürünleri yani lutein ve antioksidan desteği olarak dışarıdan kolayca alınabilmektedir. Lutein içerikli mikronutrisyon ürünlerinin düzenli kullanılması Sarı Nokta Hastalığı riskini % 43&#8242lere varan oranlarda azaltıyor.

Mikronutrisyon, mikro beslenme ile eş anlamlı olup, özellikle vücut için gerekli besin desteklerinin istenen oranda alınması şeklinde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin vitaminler olduğu söylenebilir

Ayrıca kontrol et

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir Yıllardır toplum üzerinde yaygın olarak bilinen bir doğrultma bulunmaktadır. Sol elini …