Ana Sayfa / Göz Sağlığı / Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Hangi Elini Kullananlar Zekidir

Yıllardır toplum üzerinde yaygın olarak bilinen bir doğrultma bulunmaktadır. Sol elini kullanan kişilerin daha zeki olduğuna inanılmaktadır. Peki bu durum gerçekten doğru mudur? Mantıklı olarak düşünüldüğü zaman iki elini birden kullanabilenler daha mı zeki? Merak ettiğiniz tüm soruların cevapları aşağıda sizler için hazırlanmıştır.

Bilişsel Kalabalık Kuramı

Beyin yapısı üzerinden bakıldığında, beynin sol yarım küresi; dil ve sözel becerilere daha yatkındır. Sağ beyin yarım küresi ise; matematiksel ve mekansal becerilere daha yatkındır. beyin, yapılan el hareketlerini ters olarak algılamaktadır. Yani sol el ile yapılan işlemleri beynin sağ yarım küresi, sağ ile ile yapılanları da beynin sol yarım küresi algılamaktadır. Bu inceleme üzerine göre bakıldığında solakların zeki oldukları söylenilebilir.

Dünya üzerinde iki elini de aktif bir şekilde kullanan kişilerin sayısı oldukça azdır. Yapılan incelemelere göre iki elini birden kullanabilen kişilerin matematiksel yeteneklerinin daha üst seviyede olduğu söylenilmektedir. Sağ elini kullanabilen kişiler, sol elini aynı seviyede kullanmakta güçlük çekerler. Ancak sol elini kullanan kişiler, sağ ellerini aynı seviyede kullanabilmektedir.

Bu bilgiler asıl olarak kanıtlanan bilgiler değildir. dünya üzerinde bu durumu kanıtlayan kimse yoktur. Bu araştırmalar, tarih üzerinde bulunan insanların yaptıklarına göre değerlendirilmiştir. Oysa ki bu tip tanımlar çok yanlıştır. 1001bilgi.net olarak bizim düşüncemiz; bütün insanlar eşit seviyede dünyaya gelir ve öğrendikleri sonucunda hayatını şekillendirir. Burada sağ elini kullananlar ya da sol elini kullananlar zeki ya da değildir demek yanlıştır.

İlginç bir açıdan bakıldığında, sağ elini kullanan birisi, bir süre boyunca sol elini kullanarak güçlendirdikten sonra daha kolay kullanabildiği görülmektedir. Aynı şekilde sol elini kullanan kişinin, sağ elini güçlendirerek kullanması gibi.

Mesela genelde sol elini kullanan kişiler, gitarları ters olarak çalar ya da bilgisayar faresini sol eliyle kullanır. Ancak çoğu sol elini kullananlar ise, sağ elini kullananlar gibi kullanabilmektedir. O zaman bu kişisel diğer sol elini kullananlar daha mı zekidir? Bu şekilde tanımlamalar aslında çok yanlıştır. Bütün mesela bir alışkanlıktır.

Ayrıca kontrol et

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor Memorial diyarbakır Hastanesi göz hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir