Göz Kanlanmasına Ne iyi Gelir

Göz Kanlanmasına Ne iyi Gelir? Göz Kanaması Nedir?

Göz Kanlanmasına Ne iyi Gelir? Göz kanlanması ve kızarıklığı. Gözler kanaması sebepleri iki başlığa ayrılabilir. Birinci sebebi her hangi bir nedenden dolayı gözün kaşınmaya başlaması ve akabinde kişini gözlerini kaşımasıyla birlikte oluşan kanlanma. İkincisi ise dış etkenlerden dolayı meydana gelen kanlanma, bilgisayar başında oturmaktan etkilenmesi, kaynak yaparken etkilenmesi gibi nedenler.Göz kanamasının bir çok nedeni olabilir, bundan dolayı kanamanın nedenini kesin öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

Göz Kanamasının Sebepleri

Göz Nezlesi: Konjuntivit olarak da adlandırılan göz nezlesi genelde çocuklarda görülür. Bunun yanında kapalı alanlarda çok fazla bulunan yetişkinleri de etkileyebilir Göz kaplarının etkilenmesiyle birlikte göz kanaması meydana gelir, gözlerde kızarma ve şişme oluşur. Enfeksiyondan olabileceği gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Kesin teşhis ve tedavi için doktora başvurmak gerekir. Göz nezlesinin neden olduğu göz kanlanmasına karşı göz damlaları etkilidir.

Alerji

Göz kanlanması alerjiyle birlikte de gelebilir. Özellikle alerjik astım olan kişilerde sık karşılaşılan bir sorundur.Alerji eğilimli bünyelerde göz kanlanması hayvanlar, kimyasal maddeler, polen , toz ve diğer unsurlar tarafından tetiklenir. Bunun yanında bazı gıdalarda alerji eğilimli vücutta göz kanlanmasına neden olabilir. Bunun için doktorunuza başvurarak asıl nedeni öğrenmelisiniz. Alerjik nedenlerden dolayı oluşan göz kanlanmasına karşı antihistamin göz damlaları faydalı olabilir.

Yaralanma

Gözlerde meydana gelen yaralanmalara da göz kanlanmasına sebep olabilmektedir. Göz yaralanmaları dışarıdan görülemeyecek kadar hassas damarlarda olabilir, bunun için göz kanlanması ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu da göz kanlanmasına ve göz kızarmasına neden olmaktadır. Özellikle bilgisayar başında uzun süre kalan, toz ve dumana fazla miktarda maruz kalan kişilerde yaygın olarak görülür. Gözleri nemlendiren gözyaşlarının kurumasıyla birlikte kuruluk oluşur, bu kuruluk kanlanmaya ve göz kaşıntısına sebep olmaktadır. Bu durumda gözlerin nemlenmesi sağlanmalıdır.

Vitamin Eksikliği

Özellikle göz sağlığı ve gözlerin fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirmek için gerekli olan C Vitamini, Havuç gibi besinlerin eksikliği göz kanlanmasına neden olabilir.

Bilgisayar-Tablet

Günümüzde teknolojinin hayatımızda önemli yer almasının sağlık açısından bazı sorunlara neden olduğu da bir gerçek. Bunların en başında gelen Bilgisayarlar, laptoplar ve hatta akıllı telefonlar. Kitle iletişim araçlarının başında uzun süre zaman geçirmek, gözlerin ciddi radyasyona maruz kalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı göz kuruması, göz yanması, göz kanaması gibi sorunlara neden olmaktadır. Teknolojinin hediye ettiği aletlerden kaynaklanan göz kanlanmasından korunmak için bu araçları sağlıklı kullanmak gerekiyor.

Göz Kanlanmasına Sebep Olan Diğer Etkenler

Fiziki faktörler, kişinin çalıştığı ve yaşadığı fiziki ortamlar göz kanlanmasına neden olabilir, aşırı radyasyona maruz kalma, toz, kimyasal ve benzeri. Korneal ülser göz kanlanmasına sebep olmaktadır, glokom hastalığı, soğuk algınlığından kaynaklanan üşütme, grip nezle gibi hastalıklar göz kanlanmasına sebep olabilmektedir. Aşırı yorgunluk, uykusuzluk göz kanlanmasına neden olabilir. Sigara kullanmak da göz sağlığına zararlıdır,zamanla sigara içen kişilerde makula dejenarasyonu, katarakt gibi göz sağlığı sorunları meydana gelebilir.

Göz Kanlanmasının Tedavisi

Göz kanlanmasının tedavisi için öncelikli olarak teşhisin yapılması gerekir. Göz kanlanmasına neden olan sebepler belirlenerek ortadan kaldırılmalıdır. Bunu ancak uzman doktor yapabilir. Teşhis konulduktan sonra tıbbi veya bitkisel tedavi uygulanabilir.

Göz kanlanması tedavisi eğer aşırı yorgunluk veya uzun süre bilgisayar karşısında radyasyona maruz kalmak ise bir süre dinlenme ve göz damlası ile tedavi edilebilir. Şayet alerji veya iltihap ise krem olarak kullanılan antibiyotikler ve göz damlaları ile tedavi edilmektedir. Fakat göz kanlanmasının sebebi fiziki bir durumdan kaynaklanıyorsa, kanama, damarlarda yırtılma ve benzeri gibi, tıbbi müdahale gerektirebilir.

Göz kanlanması tedavisi için bitkisel ve doğal tedavi yönetmeleri de uygulanmaktadır. Fakat, bitkisel tedavilerin asıl amacı daha çok göz kanlanmasını tedavi etmenin yanında bu tür hastalıklara gözlerin yakalanmamasıdır.

Göz Kanlanması Bitkisel Tedavi

İnsan vücudu ve doğada bulunan bitkiler bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Göz kanlanmasını tedavi eden bitkisel metodlar mevcuttur ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Rezene Tohumu

Rezene tohumları göz kanlanmasına faydalıdır, ayrıca kızarıklıkları, alerji ve göz enfeksiyonlarını ortadan kaldırabilir. Yılanlar başta olmak üzere bir çok hayvan göz hastalıklarını tedavi etmek için rezene tohumu kullanılar. Bir bardak suda 1 çay kaşığı rezene tohumunu 3-4 dakika kaynatın ve ılıdıktan sonra pamuk yordamıyla gölzerinizi kapatarak uygulayın. Pamuklu rezene suyu 10-15 dakika göz kapaklarınızın üzerinde tutun. Bu uygulama göz kanlanmasını geöirdiği gibi görmeyi de geliştirir. Rezene tohumunun faydaları hakkında geniş bilgi için buraya tıklayın.

Soğuk Su

Göz sağlığı ve cilt sağlığı için soğuk su sıcak sudan daha faydalıdır. Göz kanlanmasında gözlerinizi soğuk su ile suyu çarpmadan yıkayın, bunun göz etrafında soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz ama buzu fazla uzun süreli uygulamamalısınız. Boğuk su ve buz uygulaması göz kaslarını ve damarları rahatlatacaktır.

Çay

Göz kanlanması ve çapaklanma için paket veya poşet çaylar faydalıdır. Çay poşetini sıcak sıda 10 saniye beklettikten sonra ılıklaştıktan sonra, göz kapaklarını yakmayacak şekilde göz kapaklarının üzerine 10 dakika bekletin. Bu uygulama aynı zamanda göz şişikliği ve ağrılarını giderebilir.

Göz Sağlığını Korumak

Göz kanlanmasının en etkili tedavisi sürekli olarak temizliğie dkkat etmek, dinlenmek, göz sağlığını tehtid eden fiziki durumları terketmektir. Amaç genel anlmada göz sağlığının korumak için önceden önelmler almak olmalıdır. Bunun için aynı zamanda göz sağlığına faydalı olan besinler/gıdalar tüketmek gerekir.

 • Havuç,
  Havuç suyu,
  Kavun,
  Portakal,
  Ispanak,
  Lahana,
  Kivi,
  Kiraz,
  Biber,
  Keten tohumu,
  Pazı,

Su Teresi, başta olmak üzere bir çok doğal besinleri tüketerek başta göz kanlanması hastalığı olmak üzere bir çok göz hastalığından korunmak mümkün. Göz Kanlanmasına Ne iyi Gelir

Ayrıca kontrol et

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor

Göz Hastalıkları Baş Ağrısı Sebebi Olabiliyor Memorial Diyarbakır Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Belgin …