Sağlıklı Beslenmenin Kuralı

Sağlıklı Beslenmenin Kuralı

yemek, mutlu, huzurlu, sakin bir ortamda, sadece yemeğe konsantre olarak, rahatsız edici başka herhangi bir faaliyette bulunmadan yenmelidir. Zihni berraklaştırıp rahatlattıktan sonra yemeğe başlanmalıdır. Ağızımızdan içeriye bir şeyler sokmak için değil bizim yeni yapı taşlarımızı oluşturacak önemli hamMaddeleri, en Sağlıklı biçimde, bedenimize alıp işlemek ve metabolize etmek için sofraya oturmalıyız. iyi bir sindirimin ilk adımı ağızda başlar. Bu nedenle yemekler oturarak, yavaşça ve iyi çiğneyerek yenmelidir

Yapısal farklar ve fizyolojinin ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, her Gün, altı tat da alınmalıdır. Genellikle istek ve arzularımıza dayanarak beslenmeliyiz. Canı çekmek , iştah ve heves, fizyolojinin kendini ifade ettiği belirtilerdir. Dolayısıyla o, verildiği an için fizyolojiyi dengelemekte önemli bir sinyaldir. Yanlız bu, yaşamı olumlu yönde destekleyen istekler için geçerlidir, Yaşamı desteklemeyen istekler, olumsuz alışkanlıklara ve fizyolojide dengesizliklere yol açabilir.

Yemekten hemen sonra aktiviteye geçilmemeli, birkaç Dakika sakin oturulmalı ve yenilen yiyeceklerin sindirim sistemine yerleşmesine izin verilmelidir.

öğlen, ana öğün olmalıdır. Sindirim ateşinin en yüksek olduğu saatler, 12.00 – 13.00 arası yemeğe özen gösterilmelidir. öğünler arası en az üç Saat olmalıdır. açlık hissi yoksa, zorla yenmemelidir veya bir önceki öğünde yenen yemekler sindirilmeden, tekrar yemek yenmemelidir.

Kahvaltı ve akşam yemeği miktar olarak az ve hafif olmalıdır. Akşam yemeği erken alınmalı ve hemen uykuya geçilmemeli, dolu mideyle yatağa girilmemelidir. Gece yoğurt ve peynir yenmemelidir. şayet açlık varsa, yatmadan önce, bir bardak Sıcak kakuleli veya zencefilli süt alınabilir.

Sofradan çok dolu mideyle kalkmamak gerekir. Midenin 3 te 4 ü kadarını doldurmak yeterlidir. Bu ölçü, herkesin kendi avucuyla iki avuç dolusu kadardır.

Yemekte Su veya meyve Suyu yudum yudum alınabilir. Asla soğuk olmamalıdır, yoksa sindirimi yavaşlatır. En ideali, yemek süresince, içine biraz zencefil atılmış sıcak su almaktır.

çok fazla miktarda çiğ ve ham gıdalar alınması önerilmez. Meyve ve salatalar bu kuralın dışındadır. Yemekler iyi pişmiş ve sıcak olmalıdır, tekrar tekrar ısıtılmamalıdır.

gıdalar katkısız olarak, sadece bir kez dondurulup, defalarca çözülüp tekrar dondurulmadan tüketilirlerse, Ayurvedik olarak sağlıklı kabul edilebilirler.

Beden tipinize ve mevsime uygun olarak düzenli bir şekilde ghee, Bal ve süt almak doğru bir beslenme için iyidir. Hangi beden tipinde olursanız olun, her Gün diyette az miktarda da olsa yoğurt, tahin, üzüm suyu, taze meyve suyu, çeperli Tahıllar alınması yararlıdır. Ruhsat gelişim teknikleri ve meditasyon uygulayan kişiler için, fazla miktarda soğan, sarmısak yerfıstığı ve mantar yemek çok iyi değildir. Ayrıca, büyükbaş hayvanların kırmızı erinin yenmemesi önerilir

Ayrıca kontrol et

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir?

C Vitamini içeren Yiyecekler Nelerdir? C vitamini veya askorbik asit, en etkili ve güvenilir besinlerden …