Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitabının Özeti

Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitabının Özeti

Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitabının Özeti? Kitabın konusu küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor kitabın özeti zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti. Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu. Babasının evine gitti.

Reşat Nuri Güntekin Acımak Kitabının Özeti

Fakat hiçbir şekilde üzülmüyordu. Babasını yanına gitmeden başka bir odaya geçti. Odada bulunan sandıktan babasının hatıra defterini buldu. Bu hatıra defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı. Acıma duygusu olmayan zehra öğretmen babasının geçmişte bulunduğu duruma acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı. Büyük bir üzüntüyle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gider ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak onu öper. Daha sonra zehra öğretmen okuluna geri döner ve bir süre sonra orada evlenir.

Kitabın Ana Fikri

Geçmişte yaşanan acı olaylar insan yaşamının diğer bölümlerinde sürekli etkili olur.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Özellikleri

Zehra hanım acımak nedir bilmeyen dik başlı, çatık kaşlı, asabi bir insandır. Tevfik bey zehra hanım için elinden gelen herşeyi yapmak isteyen fedakar ve iyi bir insandır.

Mürşit efendi zehra hanımın babası. İyiliklerden yana ve fedakar bir insandır müşerref mürşit efendinin karısı oldukça bencil ve para düşkünüdür.

Feriha mürşit efendinin kızıdır. Veremden öldü. Kayınvalide aşırı tutkuları olan ve bencil bir yaratılışa sahiptir.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Kitap klasik bir türk romanıdır. Fakat bu romanda anlatılan olay oldukça akıcı ve gerçekçi dille anlatılmıştır. Dili sadedir. Anlaşılması kolaydır ve tasvirler çok yerinde kullanılmıştır.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Reşat Nuri Güntekin 25 kasım 1889 tarihinde istanbulda doğdu. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesini bitirdi. 1912 bursada başladığı 1913 öğretmenlik hayatına çeşitli okulllarda devam etti. Milli eğitim müfettişi 1931, çanakkale milletvekili 1933-43, pais kültür ataşesi ve emekli 1954 oldu, kanser tedavisi için gittiği londrada öldü. istanbul’da karacaahmet mezarlığına gömüldü.

Yazarın Diğer Eserleri

Çalıkuşu, Yaprak Dökümü, Dudaktan Kalbe ve Kavak Yelleri adlı eserleri bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …