Renklerin Dünyası

Renklerin Dünyası

Renklerin bir duyguyu, bir özelliği veya bir olguyu temsil ettiği bildirildi Uzmanlar, her rengin farklı çağrışımlara yol açtığını ve renklerin hepsinin bir duyguya tercüman olduğunu belirtiyor. Renklerin dünyasıyla ilgili uzmanlar şu bilgileri verdi

Kırmızı
iştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının hepsinin logosu kırmızıdır. Kırmızı tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır.

Mavi
Sakinliği ifade eder, tansiyonu düşürür. Mavi taşların kanın akışını yavaşlattığına inanılır. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Sakinleştirici bir renktir, batıda bu etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar.

Beyaz
istikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Beyaz elbiseler sizin temiz olduğunuz imajını verir.

Kahverengi
Teklifsiz, rahat bir renk olarak kabul edilir. Karşınızdakinin kendini resmiyetten uzak daha rahat hissetmesini ve açılmasını sağlar. Ancak kahverengi Toprak rengi olduğundan diğer insanlar arasında kaybolmanızı da sağlar. Bu nedenle iş görüşmelerinde, profesyonel toplantılarda sakın kahverengi giymeyin.

Yeşil
Bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten biri olan yeşil güven verir. Yatak odası için de rahatlatıcı bir renktir. Büyük Otellerin mutfaklarında duvarlar, aşçıların üreticiliğini arttırmak için yeşile boyanır. Hastaneler de logo ve iç dizaynlarında rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olan yeşili tercih eder. Tabiatı en çok hatırlatan renktir. Yeşil alanlarda insanların daha az mide ağrısı çektikleri tespit edilmiş. Sakız paketlerinde ve sebze satılan yerlerde de yeşil en tercih edilen renktir.

Sarı
Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. O yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır. Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar. Dünyada hiçbir banka ambleminde bildiğimiz sarıyı kullanmaz. Paranın geçici değil kalıcı olmasını isterler.

Siyah
Hırsın da bir ifadesi olan siyah, gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah, matemi simgelerken Japonyada mutluluğu simgeler. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder. Konsantrasyonu en çok getiren renktir.

Lacivert
Mavi ve özellikle lacivert kozmik bir renk olarak kabul edilir sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. O yüzden dünyadaki firmaların yarısından fazlası logolarında maviyi kullanırlar.

Mor
Mor, nevrotik duyguları açığa çıkardığı, insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bir renktir.

Pembe
Pembe giyenlere, hizmetlerinden dolayı ödeme yaparken kendimizi daha rahat hissettiğimizi tespit etmişler.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …