Peyami Safa Tereddütün Romanı Kitabının Özeti

Peyami Safa Tereddütün Romanı Kitabının Özeti

Peyami Safa Tereddütün Romanı Kitabının Özeti Kitabın konusu bir yazarın iki kadın arasında evlenmek için yaşadığı tereddütü anlatıyor. Kitabın özeti kitap mualla adında bir kızın arkadaşı tarafından tavsiye edilen bir kitabı okumasıyla başlar. Kitap kendisine çok ilginç gelir ve yazarıyla bir baloda karşılaşır. yazar muallayı görür görmez beğenir ve evlenme teklif eder. Mualla da düşünmek için süre ister.

Peyami Safa Tereddütün Romanı Kitabının Özeti

Yazar daha sonra eskiden tanıştığı ve bir hayranı olan vildan ile karşılaşır. Vildan da yazara evlenme teklif eder. Ona kocasından ayrılarak geldiğini söyler. Fakat yazar bunu nazik bir dille geri çevirir. Vildan yazarı intihar etmekle tehdit eder. Bir kaç ay geçtikten sonra yazar tekrar vildan ile karşılaşır. Kendi izini ona bir süre kaybettirmiştir. Ama bu yeni karşılaşma vildandaki değişikliği yazara fark ettirir. Vildanın, evine çağırma teklifini kabul eder. Evine gittiğinde vildandan bazı itiraflar duyar. Vildanın asıl isminin vildan olmadığını ve kocasından ayrılmadığını ve bir de sevgilisi olduğunu öğrenir. Ertesi gün vildanın evine gelip gerçekleri öğrenmek istediğinde ise evden taşındığını öğrenir ve vildan hakkında hiçbir bilgi alamaz.

Kitabın Ana Fikri

İnsanlar önemli bir karar verirken daima tereddüt içinde olmuşlardır. Önemli buluşlar ve icatlar hep şüphe ve tereddütten doğmuştur.

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

Mualla çok zengin ve asil bir ailenin kızı, dünyaya bakış açısı çok farklı olan bir kişiliğe sahip, devamlı farklı şeylerin arayışı içindedir:

vildan acayip davranışları bulunan, yaşamayı sevmeyen söyledikleriyle yaptıkları arasında çelişki olan ihtiraslı bir kadın yazar insanların ruhi tasvirlerini çok iyi yapabilen, düşüncelerinde daima kuvvetli ve kararlı olmaya çalışan güçlü iradeye sahip bir insandır.

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

Kitap dil bakımından fazla yalın olduğu söylenemez. Yabancı kelimelere biraz fazla yer verilmiş ama yine de akıcı ve sürükleyici bir yapıt. Esrarengizliklerle dolu her an diğer sayfasında ne olacakmış düşüncesiyle okunacak bir kitap. Sonunda da yine okuyucuya yorum imkanı bırakarak bu özelliğini göstermiştir.

Kitabın Yazarı Hakkında Bilgi

Çocukluğu hastalık ve geçim zorlukları içinde geçti. Düzenli bir öğrenim görmedi. Bazı gazetelerde fıkra yazarı olarak çalıştı. felsefe konularına ve psikolojik çözümlemelere geniş yer verdi. xx. Yüzyılda türk toplumunun geçirdiği medeniyet değişimi ve sosyal bunalımlar üzerinde durdu.

Yazarın Başlıca Romanları

Sözde kızlar, Şimşek, Mahşer, Dokuzuncu hariciye koğuşu, Fatih-harbiye, Yalnızız.

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …