Ana Sayfa / Din Kültürü / Mevlid Nedir

Mevlid Nedir

Mevlid Nedir

Mevlid Ne Demektir? Mevlid Nedir Kısaca? Mevlid Hakkında Bilgi? Mevlid Ne Demek? Mevlid Nedir? Mevlid Hakkında Kısaca?

Halk arasında mevlid Mevlit, Mevlüd, Mevlüt olarak da kullanılır olarak bilinen bir şiirdir. Süleyman Çelebi tarafından yazılmış olan ve asıl adı Vesiletünnecat olan bu şiirin konusu Muhammed’i övmektir. Mesnevi türündendir, failatun failatun failun vezninde yazılmıştır. Üç yüze yakın beyitten oluşmaktadır Muhammed’in doğum günü 12 Rebiülevvel’dir. islam dünyası her yıl bu günü Mevlid Kandili olarak kutlar. mevlid, geleneği yüzyıllardır sürmektedir. Kandiller dışında, çocuk 40’ını çıkınca, bir müslümanın vefatının 40. gününde, adaklarda, evlenme töreninde, hacıların dönüşünde, sünnet merasiminde, asker uğurlamada mevlid okuma geleneği vardır.Bu mevlidlerde Süleyman Çelebi’nin Vesiletünnecat’ı Kurtuluş Vesilesi (1402) okunur. Mevlid günleri oruç tutma, geceleri ilahi, dua, vaaz, kıraatla kutlama yaygındır.

Mevlid Geleneği

İslam peygamberi Muhammed’in doğum günü 12 Rebiülevvel’dir. İslam dünyası her yıl bu günü Mevlid Kandili olarak kutlar. Mevlid günlerinde oruç tutulması, geceleri ilâhiler, kasîdeler ve Mevlîd-i Şerif okunması, dua ve sohbet edilmesi, Kur’an okunması gibi ibadetler ile kutlama yaygındır.

Mevlid kutlaması, Osmanlı’da 1588’de, resmi bir devlet protokolü haline getirildi. Sarayın önceleri ayasofya Camisi’nde, daha sonra Sultanahmet Camisi’nde düzenlediği törenlere devletin ileri gelenleri ile birlikte halk da katılırdı. Sultan abdülaziz döneminde Ortaköy, I. Abdülhamid devrinde yıldız Camii’nde tören düzenlenirdi.

kandil olarak nitelendirilen önemli dinî gün ve gecelerin dışında, çocukların 40’ı çıkınca, bir Müslüman’ın vefâtının 40’ıncı gününde, adak ve nikâh törenlerinde, hacıların dönüşünde, sünnet merasiminde, asker uğurlama gibi vesilelerle mevlid okunması özellikle Anadolu’da gelenekselleşmiştir.

Ayrıca kontrol et

Dövme Yaptırmak Günah Mı

Dövme Yaptırmak Günah Mı İnsanların vücutlarına iğneli bir makina donanımıyla yaptırdıkları, deri altına boya aktarma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir