Rakım Nedir

Rakım Nedir Kısaca?

Rakım Nedir? Rakım Ne Demektir? Rakım Nedir Kısaca? Rakım Ne Demek? Rakım Hakkında Bilgi?

Rakım herhangi bir nesnenin bilinen bir düzeye göre yüksekliğidir. Genellikle bu bilinen düzey, ortalama deniz seviyesidir Rakım, Kuzey Amerika’da ve ingiltere’de feet, geri kalan yerlerde ise metre ile ölçülür. Rakımın artmasının, basınç ve sıcaklık üzerinde etkileri vardır. Dağcılıkta üç tür rakım vardır Yüksek rakım = 1500 m – 3500 m (5000 – 11,500 ft) Çok yüksek rakım = 3500 m – 5500 m (11,500 – 18,000 ft) Aşırı rakım = 5500 m – ve daha yüksek.

Son yıllarda gezi amaçlı aktivitelerin ve hava taşımacılığının da artmasıyla her yere kolayca gidilebiliyor. Artık her yıl binlerce kişi Alplere, Himalaya Dağlarına, Nepal’e veya Kuzey Amerika’da kayalık dağlara spor, gezi veya yürüyüş amaçlı gidiyor. Bu saydığım yerlerin denizden yükseklikleri 4000-9000 metre arasındadır (Batı Avrupa’da Mont Blanc 4808 metre, Afrika’da Kilimanjaro 5895, Everest ise 8848 metre). Bunun sonucu olarak da yüksek rakımlarda sağlıklı ve kalp hastası olanlarda yüksek rakımın oluşturabileceği etkiler daha da önem kazanmaya başladı.

Dünyanın en Yüksek Dağı: Everest (8848 m)

Deniz seviyesinden 1500 metre ve üzeri yüksek rakım olarak kabul edilir. Yüksek rakımda bir takım önemli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıkların oluşması, kişide hastalık olup olmadığına (özellikle kalp ve/veya akciğer hastalığı), çıkma (tırmanma) hızına ve kişinin devamlı yaşadığı yerin rakımına bağlıdır. Bununla birlikte dünya üzerinde 140 milyon insanın yaşadığı topraklar 2500 metrenin üzerindedir (Bolivya’nın başkenti La Paz deniz seviyesinden yaklaşık 4000 metre yüksektedir.).

Peki, Yüksek Rakım ne Yapıyor da Bu Problemler Ortaya Çıkıyor? Konuya girmeden önce hava, oksijen basıncı ve yükseklik arasındaki ilişkiyi inceleyelim. Havanın da bir ağırlığının olduğu 1644 yılında Toricelli tarafından bulunmuş ve “Biz, havadan oluşan bir okyanusun en dibinde yaşıyoruz” demişti. Böylece havanın sıkıştırılabilir bir madde olduğu, havanın ağırlığının deniz sevisinde maksimum olduğu, yükseğe doğru çıkıldıkça da basıncının azaldığı anlaşılmıştır. Şöyle ki; deniz seviyesinde hava basıncı 760 mm cıva (Hg)’dır. 1500 metrede ise basınç 641 mmHg, 8000 metrede ise 284 mmHg ‘ya düşer. Dolayısıyla biz yeryüzünde kilometrelerce kalınlığında atmosferin ağırlığı (belli bir basıncı) ve yoğunluğu altında yaşıyoruz. Deniz seviyesinde iken atmosferin üzerimizde oluşturduğu ağırlık (basınç) 10 metre denizin altında iken suyun üzerimize etki eden basıncı kadardır.

Ayrıca kontrol et

Transpalet Nedir

Transpalet Nedir? Transpalet Ne Demek?

Transpalet Nedir?  Araçların yapılış amaçları yük taşımak, ağır yükleri bir noktadan başka bir noktaya (yatay …