Menopozda Ne Kadar Uyku Yeterlidir

Menopozda Ne Kadar Uyku Yeterlidir

Zor bir soru. Bunun cevabı herkes için farklıdır. Gece sekiz saat uyumak, genel olarak normal kabul edilir. Ancak, bu sadece bir ortalamadır ve doğru veya yanlış olarak değerlendirilemez, iyi bir gece uykusu üç saatten on saatte kadar, kişiden kişiye değişir. Ayrıca insanların ne kadar uykuya ihtiyacı olduğu, sürdürdükleri yaşam biçimiyle ilgilidir. Eğer psikolojik bir sorunu varsa, depresyondaysa veya, stres altındaysa, daha çok uykuya ihtiyaç duyabilir, insan huzurluyken ve işleri yolunda giderken daha az uykuyla yetinebilir.

Yıllarca insanların yaşlandıkça daha çok uykuya ihtiyacı olduğuna inanılırdı. Artık bunun doğru olmadığını biliyoruz. Sağlıklı bir insanın uyku süreci yirmi yaşından yetmiş beş yaşına kadar değişmez. Ne var ki, yaş ilerledikçe geceleri daha sık uyanılır.

Uykusuzluğa Karşı Öneriler
insomnia (uykusuzluk) her yaşta görülebilir. Menopozda kadınlar gece terlemelerinden dolayı uykusuzluk çekerler. Gece terlemeleri ateş basmasına çok benzer, fakat uykudayken olur. Çoğu kez insanı uyandıracak şiddettedir. Birden öyle bir sıcak basar ki, geceliğinizi çıkarıp atmak istersiniz.

Birkaç dakika sonraysa, donmaya başlarsınız. Bu sizi de eşinizi de, deli edebilir.Tıpkı, gündüzleri yaşadığınız ateş basması gibi, gece terlemeleri de hafif olabilir (sadece çarşafı üstünüzden atıp rahatlarsınız), ya da, ter gölünün içinde uyanırsınız. Bu da çarşafları değiştirmenizi gerektirebilir.

Bazı kadınlar buna çare olarak, yatak takımlarının kat kat ve pamuklu olmasına özen gösteriyorlar. Pamuklu çarşaf,pamuklu pike ve üstüne pamuklu yorgan kullanıyorlar. Böyle olunca gece boyunca yatağınızdan kalkmadan, ihtiyacınıza göre örtünebilirsiniz.

Bir kadın yaz kış havalandırmayı açık bırakmanızı öneriyor. Neyse ki, gece terlemeleri zamanla azalır. Özellikle, bazı yemekleri yedikten veya içki içtikten sonra terleyebilirsiniz.

Uykusuzluk Nedenleri Çok Çeşitlidir
Ne tür uykusuzluk çekenlerdensiniz Uykuya dalmakta mı zorluk çekiyorsunuz, yoksa geceleri uyanıp, tekrar dalamamaktan mı şikayetçisiniz Aşağıdaki sorunlar uykusuzluğa neden olabilir Psikolojik sorunlar

Yaşam biçimi
Kötü uyku alışkanlıkları
Tıbbi sorunlar

Menopozdayken uyku bozukluğunuz yukarıdaki nedenlerden herhangi biri, ya da, tümü olabilir. Eğer yatakta dönüp duruyor ve bir türlü uyuyamıyorsanız, uykusuzluk nedeniniz birden fazla olabilir

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …