Menopozda idrar Kaçırma

Menopozda idrar Kaçırma

ilerleyen yaşla birlikte kasların gücünü yitirmesi sonucu, mesanenin ve sidik torbasının kontrolü kaybedilebilir. Bu kontrol dışı altını ıslatma durumu idrar kaçırma olarak adlandırılır. Menopozdaki kadınlar geceleri eskisinden daha sık idrar yapma ihtiyacıyla uyanırlar. idrar kaçırma sık görülen menopoz şikayetlerinden biridir, ancak bütün kadınlarda görülmez. Ne var ki, tüm idrar yolları sorunlarının menopozdan kaynaklanmadığı da bilinmelidir. Başka tıbbi sorunlar da söz konusu olabilir. Tabii, nedeni ne olursa olsun, idrar tutamamak rahatsız edici bir durumdur

Çok şiddetli vakalar pek yaygın değildir ve olanlar da çoğu kez menopozdan kaynaklanmaz. Bu sorunu yaşayan genç kadınlar da vardır. Bazı kadınlar çok yoğun aerobik egzersizlerinden sonra idrar tutamamaktan şikayet ederler.

Stres de idrar tutamama nedenlerinden biridir ve çok yaygındır. Sadece gülerken, hapşırırken, öksürürken, egzersiz yaparken veya, duygusal bir sorun yaşadığınızda idrar kaçırıyorsanız sorun, “hafif stres” nedeniyle idrar tuta-mamaktır. Stres kaynaklı idrar kaçırmasının en yaygın biçimi, doğum sırasında olur, çünkü bu stres vajinayla onu destekleyen doku arasında güçsüzlüğe yol açar.

Aniden bastıran ve kontrol edilemeyen sık idrara çıkma ihtiyacı hissediliyorsa, bu durum idrar yolları enfeksiyonundan kaynaklanabilir ve her yaşta kadının başına gelebilir. Normal yaşlanma süreci doğal olarak mesane kaslarının kontrolünü azaltacaktır. Seksen yaşına gelen kadın veya, erkekler kas kontrolü azaldığı için arada bir idrar kaçırabilirler.

Nedeni ne olursa olsun, hangi yaşta olursak olalım, idrar kaçırma sorununu kabullenmek zor gelir. ilk yaşlarımızda nihayet tuvaletimizin geldiğini söylediğimizde nasıl övgülerle ödüllendirilirdik. Annelerimiz artık sabahları altımız kuru kalktığımızı dostlarına anlatırdılar. Kendimize olan saygımız tuvalet eğitimiyle eş anlamlıdır. Yaşlanıp idrarımızı tutamaz hale geldiğimizde kendimizi kötü hissetmemiz doğaldır. Hiç kimse alt bezi bağlamaktan hoşlanmaz.

idrar, kaçırma cinsel birleşme sırasında olursa çok daha karmaşık bir durum ortaya çıkar. Utanç nedeniyle cinsel ilişkiden vazgeçmeden önce, doktora gidin. Bir ürologa danışın. idrar kaçırma sorununun ameliyatlı veya ameliyatsız birçok tedavi yöntemi vardır. Tedavi biçimi vakanın ciddiyeti ve hastanın yaşıyla ilintilidir. Hafif idrar kaçırma durumlarında kasları kuvvetlendiren egzersizlerin yararı büyüktür. Bu egzersizler Dr. Arnold Kegel tarafından 1950′lerde geliştirildiği için, Kegel egzersizleri olarak anılır.

Kegel egzersizleri böbreği destekleyen alt karın kaslarını kuvvetlendirmek amacıyla yapılan özel idmanlardır. Tüm egzersizlerde olduğu gibi, bundan da sonuç almak için düzenli yapmak gerekir. Kegel egzersizleri idrar kaçırmayı önler, cinsel zevki artırır ve doğumu kolaylaştırır. idrar tutamama sorunu olan her yaştaki kadın tarafından uygulanabilir. Kegel’e her an başlayabilirsiniz geç kalmış sayılmazsınız. Ancak bir noktayı unutmayın. Bunun yararını görmek için kendinizi zorlamanız gerekmez yavaş yavaş yapın ve egzersiz sırasında düzenli nefes alın.

idrar Kontrolü Egzersizleri
idrar yaparken idrarınızı tutmaya çalışın. Kullandığınız bu kaslar güçlendirmeniz gereken kaslardır Ne kadar sık çalışırsanız sonuç o kadar mükemmel olur. Bir kez idrarınızı durdurduktan sonra, üç saniye kadar tutun. Sonra bırakın, sonra birkaç kez daha tutup bırakın.Mesane kasını hızlı hızlı kasıp bırakın. 30 kezle başlayıp 200′e kadar çıkın.

Zamanla bu işte o kadar usta olacaksınız ki, istediğiniz her yerde, kimseye fark ettirmeden egzersiz yapabileceksiniz. Ancak fazla gürültülü nefes almayın, yoksa, çevrenizdekiler size tuhaf tuhaf bakmaya başlarlar

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …