Manisa Coğrafyası

Manisa Coğrafyası

Demiryolu Tren istasyonu, kent merkezine 600 – 700 m . uzaklıktadır. Manisa, – ankara, Manisa – izmir, Manisa, – Bandırma demiryolu bağlantıları mevcuttur Manisanın, ilçeleri Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördeş, Kırk ağaç, Köprüb aşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma ve Turgutlu dur

coğrafi Konumu
Ege Bölgesi nde yer alan Manisanın önemli dağları Spil Dağı, Yamanlar Dağı, Yunt Dağı, Bozdağlar, Demirci Dağları, Çal Dağı ve Uysal Dağıdır. Gediz Vadisi ve diğer çöküntü ovalar dağlık kesimin ortasında yer almaktadır. En önemli akarsuları Gediz Nehri Bakırçay dır.

Ormanlar genelde 1000 m . üzerindeki yüksekliklerde topluluklar halinde bulunur. Manisa yaban hayatı yönünden zengindir.

iklimi
ilde ovalar ve vadilerde Akdeniz ikliminin karasal tipi, dağlık bölgeler ve platolarda ise iç Anadolu ikliminin karasal etkileri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise kıyı kuşağına oranla soğuk ve yağışlıdır.

Tarihçesi
Çeşitli kaynaklardan Manisa ve yöresinin Tarihinin M.Ö. 3000 yıllarına kadar indiği, Tantalis ve Spylos Magnesiası gibi adlarla anılan yerleşimlere sahne olduğu bilinmektedir. Yörede çıkan buluntulardan ve yazılı kaynaklardan Manisa ve çevresinin hitit, Aka, Frig, Lidya, Roma ve Bizans uygarlıklarına sahne olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonra Saruhan ve Osmanlı egemenliğine girmiştir.

manisa, ilinin ilçeleri Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördeş, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma ve Turgutludur.

Akhisar
ilin kuzeyinde izmir-istanbul karayolu üzerindedir. Akhisarda, Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birisinin de bulunduğu antik Thyateira kenti, Ulu Cami, Yeni cami ve Paşa Camii görülmeye değer tarihi yerlerdir.

Alaşehir
Manisa ilinin güneydoğusundadır. Hıristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birinin de yer aldığı Philadelphia antik kenti, Şeyh Sinan Cami ve Yıldırım Camii önemli tarihi değerlerdir.

Demirci
Manisanın kuzeydoğusundadır. ilçe merkezinin batısında icikler Köyün de bulunan ve Roma döneminin önemli kentlerinden olan Saittai Sidas şehri ve Eski Cami önemli tarihi değerlerdir. Ayrıca Hisar Kaplıcaları, Saraycık Kaplıcası da ilçe sınırları içinde yer almaktadır.

Kırkağaç
Seleukos Kralı I. Antiochosun karısı adına kurulan Stratonikea Hadrianapolis ve Nakrasa Akrasos antik kentleri görülmeye değer yerlerdir.

Kula
ilin doğusunda, izmir – ankara karayolu üzerindedir. Kurşunlu Cami, hacı Abdurrahman Cami, Süleyman Şah Türbesi, Emre Köyünde bulunan Emre Sultan Türbesi, Kulaya 20 km . uzaklıkta Gökçeören kasabasında bulunan ve Lidya Krallığı döneminde önemli bir merkez olan Meonia antik kenti, geleneksel Türk evleri ilçenin önemli tarihi değerleridir.

Salihli
izmir Ankara yolu üzerindedir. ilçe merkezi yakınlarındaki Sardes, Lidya Krallığının başkenti ve tarihte ilk paranın basıldığı yerdir. Ünlü ilk Yedi Kiliseden biri de Sardeste bulunmaktadır

Ayrıca kontrol et

Everest Dağı Nedir

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı Ne Kadar Yüksektir?

Everest Dağı Nedir? Everest Dağı’na tırmanmak adeta bir başarı sayılmaktadır. Everest Dağı’na tırmanmak oldukça zordur. …