Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları

mantar az çok konik yapılı, boyu sapından biraz uzun, pürtüklü, esmer renkli bir mantar türüdür. Şapka 3-7 cm yükseklik ve 2-4 cm genişliktedir. Sap 1.5-5 cm uzunluk ve 1-2 cm genişliktedir. Sapın da şapkanın da içi boştur.

Ovalardan reçineli ormanların bulunduğu ormanlara kadar uzanan alanlarda ve şubatla haziran arasında ortaya çıkar. Dünyada kıtır kıtır bedeni, hassas görünüşü, kokulu lezzetiyle bilinir.Bileşiminde 8 adet amino asit bulunur ve bunlara proteinle vitamin desteği de eklenince lezzet ustası olarak besin dünyasında bir yıldız gibi parlar.

Geleneksel çin tıbbına göre kuzugöbeği bağırsaklara ve mideye iyi gelir. Buralardaki her türlü rahatsızlıkları iyileştirmede kullanılır. Biraz zehirli ama pişirilince lezzetle yenen bir besin olur çıkar. Yenmeden 15 dakika önce pişirilmelidir.

Kuzu göbeğinin sevdiği ortamlar: Dişbudak ağaçlarının bulunduğu alanlar. Leylak ağacının altları. Köstebeklerin bulunduğu ve dişbudakların kökünü yaraladığı yerler. irmak ve göl kıyıları ki buralarda zaten dişbudak bulunur. ağaç kesimi yapılmış ormanlar. Reçineli ağaç altları, özellikle de sarıçam. yangın alanları ve sürülmemiş topraklar.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …