Detoksla Zayıflama

Detoksla Zayıflama

detoksla zayıflama Son günlerdeki en gözde konulardan biri dünya çapında hızla yayılan detox rüzgarları,gün gelmiyor ki detoxla ilgili yeni bir haber çıkmıyor. Detox kelimesinin anlamı vücudumuzu istenmeyen artık maddelerden temizlenmek demektir.

Gittikçe yaygınlaşan indüstrileşme, şehirleşme ve hayatımızın sürekli teknolojik,elektronik ve doğal olmayan objelerle donatılması bizi toksin riskine sokan en önemli faktörlerden bir kaçı,zamanla toksin adını verdiğimiz maddeler bedende birikip bir çok ciddi hastalığa yol açabiliyor.

Toksik atıklar ise vücudumuzda büyük tahribat yaratıyor. ilaçlar, hormonlar, tarım ilaçları, antibiyotikler, temizlik maddeleri, işlem görmüş besinler, hava kirliliği ve koruyucu maddeler, karşı karşıya kaldığımız zararlı maddelerden sadece bir bölümü. Detoks bazen çok yüzeysel olarak uygulanabildiği gibi bu konuda bilimsel çalışmaları olan uzman detox kliniklerinde de yapılabilir. Konu ile ilgili american academy of dermatolojinin aktif üyesi olan ve detox konusunda uzun süre tıbbi çalışmaları olan cilt hastalıkları uzmanı doktor melisa eczacıbaşı ile görüştük.Detox nedir
Tosik atıkların vücudumuzdan atılması yıllar geçtikçe ve yaşlandıkça zorlaşıyor,bu maddeler kan dolaşım yoluyla bedenimize nüfuz ediyor,vücut yağlarımızda depolanıyor ve zaman içersinde karaciğer ve diğer organlara da zarar vermeye başlıyor,gittikçe artan bu toksinler nedeni ile hastalıklardan korunmak yavaş yavaş imkansız hale geliyor.

Zaman içersinde karaciğer yağlanıyor, safra kesesinin yağları sindirmesi zorlaşıyor, böbrekler tembelleşiyor, kan dolaşımı asidikleşiyor ve ne yapılırsa yapılsın kilo alımları devam ediliyor. Vücuttaki ödemler çözülmüyor ve kilo verme olayı kilitleniyor. Bu toksinler sayesinde bağışıklık sistemimiz ve ruh sağlımız da olumsuz yönde etkileniyor. Sürekli toksin depolayan hücreler ise daha çabuk yağlı doku oluşturabiliyor,cildimiz parlaklığını kaybediyor,soluklaşıyor v kırışıklıklar oluşmaya başlıyor.

En önemlisi bağırsaklarda mukoid plaklar meydana geliyor ve tüm kan dolaşımını zehirliyor. Bu nedenle tüm bu zararlı etkenlerden korunmak için yapılabilecek en önemli yöntem detox yöntemidir. Detox sayesinde ise başta karaciğer, dalak , böbrek ve bağırsaklarda yerleşmiş olan toksik ve mukus atıkları vücuttan atılımı hızlanıyor, metabolizma hızı onarılıyor ve normale dönüyor. Yeni hücre ve doku oluşumu hızlanıyor ve sistem genel olarak temizlenerek gençleşiyor. Sindirim sistem dinlenmeye geçtikçe diğer işlemler için enerji açığa çıkıyor ve zihnin berraklığa ulaşmasına sağlıyor.

Detoxa gerek duyulan durumlar
Vücutta toksin birikimi kendisini değişik belirtiler şeklinde gösterebilir. Bu gibi durumlarda orta vadeli bir detox programı yapmanızda yarar var.Nedeni saptanılmayan ağrı, şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, kilo artışı, sabah uykudan zor uyanma Bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren belirtiler, sık sık hastalanmalar Kendimizi ağırlaşmış ve hastalanmış his etmemiz Sellülit, aşırı kırışıklık, ödem, karın ve bel bölgesinde şişkinlik, sık sık geçirilen apseler, vücutta yağ oluşumların ve lipomların oluşması Bazen iç organlarla ilgili belirtilerde artma, damar sertliği, taşlar ve kireçlenmelerde artma

Ne zaman detox yapılır
Hiç bir neden olmaksızın sırf büyük şehirlerde yaşıyor olmamız, yoğun iş hayatı, stres altında olmamız, düzeniz ve yetersiz beslenme ve kilo artışı detox yapmak için yeterli nedenlerdir.

Ayrıca kontrol et

Patates Diyeti Nasıl Yapılır

Patates Diyeti Nasıl Yapılır Patates diyetiyle 3 günde 5 kilo vermek mümkün İçerisindeki karbonhidrat ve …