Kara Halile Faydaları

Kara Halile Faydaları

karahalileHindistanda yetişen terminalia türü bitkilerin kurutulmuş meyveleri halk hekimliğinin ürünleri arasında bulunur. Kara halile dışında bir de sarı halile bulunur.

Olgunlaşmadan toplanıp kurutulan meyveler 1 ile 3 cm çapında, iğ biçimli, kokusuz, sert, siyah renkli tohumlardır. Halilelerin özelliğinde tanen ve ishal etkisi yapan bileşikler vardır.

Alınan doza göre kabızlık ya da ishale yol açar. Ama ülkemizde kara halile ishali, Sarı halile de kabızlığı gidermek için tüketilir. Kabızlık için günde 2 ile 4 gram toz veya hap olarak içilir. Halile türleri yara iyileştirici etkilerinden dolayı merhem olarakda yapılarak kullanılır.

50 gram kara halile 1 litre (5 bardak ) kaynar suyla demlenip günde iki ile üç kez birer bardak içilirse basur tedavisinde iyi gelir. 100 gram kara halile kabaca çekilip dört Saatte bir, iki tatlı kaşığı yenirse ishal edici etkisi vardır.

iç sıkıntısını gidermek için de bir tutam kara halile çekilip şerbetin içine karıştırılarak yenilir. Bunların yanında kara halile veya sarı halile içerdikleri tanen sebebiyle derilerin tabaklanması ve boya sanayiinde de yeri vardır.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …