istenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

istenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolları

epilasyon Aşırı tüylenme, soya çekimden, hormonal düzensizliklerden ileri gelebilir. Hormon düzensizliği halinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Kimi zaman gereksiz tüyleri yok etmede kullanılan araçlar, sözgelimi jilet de bunları daha sertleştirip güçlendirir.

Tüyler yumuşak kısa ve koyu renkse sadece sarartmak yeterli olur. Sarartma istemi için madeni olmayan bir kapta oksijenli su ve magnezyum karbonatı karıştırıp, koyu bir bulamaç haline getirin.

Cildi korumak için, sarartacağınız bölgeye önce ince bir tabaka krem sürün. Ardından da hazırladığınız oksijenli karışımı sürün. Yaklaşık 4-5 dakika sonra ya da en ufak bir kaşıntı duyar duymaz soğuk suyla yıkayın. Yerine de normal! bir krem sürün. Tüylerin sert ve koyu olması halinde ise koltuk altı, bacak vb sarartma yeterli olmaz. Ağda, tüy dökücü kremler, jilet, elektrikli epilasyon gibi çeşitli yollardan biriyle bu tüylerden kurtulmak gerekir.Ağda ister bir güzellik enstitüsünde yaptırın ister evde kendiniz hazırlayın.

isterseniz hazır olarak alın. Ağda bütün zor­luklarına rağmen tüylerden kurtulmanın en etkili yoludur. Bir ay süreyle rahatlık kazandıracak olan bu usul, ba­caklarınız, koltuk altlarınız için en uygun olanıdır. Ağda tüyleri kökünden koparır. Bu işlem sırasında biraz canınız yanar. Ama hiç olmazsa uzun süre rahat edersiniz. Ayrıca düzenli olarak ağda yaptırdığınızda tüyler zamanla incelir, güçsüzleşir, renkleri açılır ve azalmaya başlarlar. Ağda uyguladığınız kısımları işiniz bitince yıkayıp kurulayın. Sonra limon kolonyası ve alkolle dezenfekte edin. Nemlendirici bir kremle cildinizi rahatlatın.

Tüy dökücü kremler
Kullanılması kolay olduğu gibi deriyi de yumuşak tuttukları için pek çoğumuz bu kremleri tercih ederiz. Oysa yüzeydeki tüyleri döktüklerinden aym işlemi en geç 1 hafta sonra tekrarlamak gereke­cektir. Kimi zaman, özellikle ince cildli kişilerde cildi de tahriş edebilir.

Tıraş makinesi
Mutlaka en kolay, en hızlı epilasyon şeklidir. Ancak bu işlemin en azından haftada bir tekrarlanması gerekir. Çünkü tüyler jiletle ancak yüzeysel olarak kesildiğinden çabucak uzar. Tüylerin jiletle çoğaldığı görüşü doğ­ru değildir. Çünkü tüy folikullerinin miktarlarım değiştirmek imkânsızdır. Ancak jilet tüyleri yatay olarak kestiğinden uzayan tüyün eskiye nazaran kalınlaştığı, sertleştiği görülür. Makinenin cildinizde kolay hareket etmesi, kayması için, cildinizi önce sabunlamaksınız. Ancak, özellikle jilet yeniyse, makineyi bastîrmamaya dikkat edin. Sabun ya da köpük kurursa cildinizi yeniden nemlendirmelisiniz.

Elektrikle epilasyon
Güzellik ya da özel epilasyon enstitülerinde uygulanan bu usul, tüylerin tamamen yok olması açısından çok etkilidir. Ancak uzun zaman alır ve biraz masrafladır. işlem bir uzman tarafından, ucunda çok ince bir iğne bulunan özel bir aletle gerçekleştirilir. Bu ince iğ­neden geçen çok düşük voltajdaki elektrik tüy kökünü tamamen yok eder. Pek az acı duyulur ve usta biri tarafından yapılırsa hiç iz de kalmaz. Uzman iyi seçildiği takdirde herhangi bir tehlike söz konusu değildir.

Tüylerin tamamen yok ediiLiesi için gerekli süre, tüylerin yerlerine ve kalınlıklarına bağladır. Epilasyon fiyatları saat üzerinden hesaplanır ve vücudun muhtelif yerlerinde, tüylerin durumuna göre değişiklik gösterir. Cildin özellikle ince olduğu yerler, damarlara yakın bölgeler, sivUce,çürük, yara gibi cildin zarar görmüş dokuları diğer bölgelere nazaran daha duyarlıdır şunlara ve metabolik denilen bazı hastalık­larda şeker, varis vb uzmanın tavsiyesine göre elektrikle epilasyon uygulaması sınırlanabilir veya uygulanmayabilir.

Ancak hangi epilasyon şeklini seçerseniz seçin sonunda cildiniz mutlaka tahriş olacaktır. Bu yüzden suyla yıkandıktan sonra elektrikle epilasyon uyguladığınızda 3 gün hiç su sürülmez yumuşatıcı bir krem sürmeyi ihmal etmeyin. Koltuk altlarınıza, tüyleri temizlemenizin hemen ardından deodorant sürmeyin: Alerji ve kızarıklıklara yol açabilirsiniz. Ben ve etbenlerinin üzerindeki tüyleri kesinlikle koparmayın. Bunları makasla kesmeniz yeterlidir.

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …