Karakavuk Otu Nedir

Karakavuk Otu Nedir? Karakavuk Otu Ne Demek?

Karakavuk Otu Nedir? Kara kavuk Papatyagiller ailesindendir. Diğer isimleri sakızlık, isparta, konya, karakavlık, çıtlık sivas, garagavuk, çengel sakızı.

30 ile 130 cm (santim) uzunluğunda, tabandaki 15 cm 8santim) uzunluğundaki bölümü tüylü, sert, sık dallı, yeşil gövdeli ve altta parçalı rozet, yukarıda bütün, nadiren dişli kenarlı küçük yaprakları olan haziran ve eylül aylarında dal uçlarında tek veya 2 veya 4′ü bir arada, 8 ile 10 mm çapında, sarı çiçekler veren etli, koyu renk kazık köklü, beyaz sütlü, iki veya çok senelik, otsu bir bitki türüdür.

Anayurdu asya ve avrupadır. dünyanın pek çok yerinde 0 ile 1500 metrelerde bulunur. avrupa ve asyada 3 ile 4 yıl yaşarken doğal düşmanlarının olmadığı avustralyada 20 yıldan fazla yaşaya bilir. Sadece bir gün açık kalan çiçeklerinden iki hafta sonunda toprağa 10 ile 12 bin tohum serpilir. Bir senelik bitkilerden yılda 300 olgun ve büyük bitkilerden 20 binden fazla tohum elde edilir.

Karakavuk Otu Nedir?

Bu sebeplerle amerika ve avustralyada karakavuğa karşı biyolojik mücadeleyapmayı düşünüyorlar. ABD’de 3 ile 5 milyon hektarlık tarım arazisinde ve mera karakavuk istilası altındayken bitki fransanın bazı bölgelerinde koruma altına alınmıştır. Eylül ve nisan aylarında toplanan taze dalları salata olarak tüketilir. Karahindibaya benzer acımsı tadı vardır.

kök ve gövdedense sakız elde ederler. Bunun için bitki sökülür, dalları yere, kökü havaya gelecek şekilde oturtulur. kökten anında sızan süt 4 ile 5 saat içinde güneşte sertleşip Sakız kıvamına gelince ise toplanmaya başlanır. Karakavuğun sakızını çiğnemek mideyi yumuşatır ve rahatlatır, sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca yaralara iyi gelir.

Karakavuk Otu Nedir? Karakavuk Salatası Tarifi Yapılışı

Faydalarıysa saymakla bitmez. Kronik Hepatit B hastalığının tedavisinde faydalıdır. İdrar söktürür, göğsü yumuşatır, öksürüğü ve balgamı keser. İshallere iyi gelir. böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürmeye yardımcı olur, karaciğer şişliğinin inmesine faydalıdır. Sarılık ve dalak rahatsızlıklarına iyi gelir. Safra söktürme etkisi vardır. Kalın bağırsak iltihabı ve bu iltihaptan kaynaklanan kanlı balgamlı ishallerde faydalıdır. Vücuda kuvvet verir, iştahı açar. kanser riskini önler, koruyucudur. damar hastalıklarında faydalıdır.

Karakavuk Otunun Tıbbi Nitelikleri

Güçlendirici, iştah açıcı, kan temizleyici, metabolizma düzenleyici, safra ve idrar söktürücü.

Karakavuk Salatasının Tarifi?

  1. Bu otun araları biraz topraklı olur o yüzden iyi yıkamak lazım. Önce bir leğene 15 dakika kadar sirkeli suda ıslayalım.
    2) Diğer yandan salata için malzemelerimizi doğrayalım. Islayıp güzelce yıkanan otları da doğrayalım.
    3) Üzerine limon zeytinyağ sumak peynir ve tuzu ekleyerek karıştıralım.

Ayrıca kontrol et

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Goji Berry Faydası?

Goji Berry Faydaları Nelerdir? Çin, Tibet, Moğolistan gibi ülkelerde uzun yıllardır bilinen bir bitkidir. Tam …