Göğüs Büyütme Nedir

Göğüs Büyütme Nedir

Meme büyütme estetik ameliyatı, silikon meme göğüs protezleri ile yapılmaktadır. Göğüsler, kadınlığı simgeleyen en önemli fonksiyonel ve estetik organlardan birisidir. Her kadın, estetik olarak güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister. Ancak göğüslerin tek ya da çift taraflı gelişme geriliği ya da doğumdan sonra kilo verme sonucu, göğüsler küçülebilir estetik görünümü bozulabilir ya da biraz sarkabilir. Bu gibi durumlarda memeyi, büyültmeye ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü meme oluşturmak mümkündür. Bu büyütme en kolay silikon jel meme protezleri ile yapılabilir. Meme göğüs büyütme ameliyatı ayrıca eğer gerekiyorsa “meme dikleştirme ameliyatı” ile birlikte yapılabilir.

Özellikle bir ya da ikinci derece göğüs sarkması varsa (bakınız meme dikleştirme) sadece silikon jel göğüs protezi ile dikleştirme sağlanabilir. Bu durumda normal dikleştirme ameliyatına göre çok daha az iz kalacaktır. Meme göğüs büyütme oranı, kişinin arzusu, mevcut memenin durumu, meme derisinin esnekliği ve göğüs kafesinin ölçüleri dikkate alınarak hasta ile birlikte belirlenir. Ancak kesin ölçü ameliyat sırasında belirlenir. Burada en önemli konu, göğüs derisinin alabileceğinden daha büyük bir protezin konmaması gereğidir. bunun içinde ameliyat sırasında meme ölçü protezleri kullanılır.

Dolgunluğunu yitirmiş, gevşemiş ve ileri derecede (üçüncü, dördüncü derece) sarkmış olan memelere, tek başına protez yerleştirme ameliyatı uygulandığında memede yeterli dikleştirme sağlanamayabilir. Bu durumda ek olarak uygun yerlerden deri fazlalıkları çıkarılarak göğüs başı olması gereken daha üst seviyeye çıkarılarak göğüs dikleştirme işlemi de yapılabilir. Bu uygulamada ise sadece silikon meme protezi konmasına göre daha fazla iz kalacaktır.

Göğüs büyütme ameliyatı, meme dokusu arkasına yerleştirilen silikon jel yapısında olan meme protezi ile yapılmaktadır. Estetik Meme ameliyatı için başvuran hastalar genellikle ulaşmak istedikleri meme büyüklüğünü tarif etmede güçlük çekerler. Sıklıkla, istedikleri sütyen numarasını söylerler (85, 90 gibi). Ancak çeşitli sütyen markaları, farklı büyüklükte olabilir. Ayrıca 85 ve ya 90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesini çapı ile ilgili olduğundan genellikle sütyen numarası değişmeyecek buna karşılık cup size denilen A, B, C, D harfleri ile ifade edilen boyutlar değişecektir. A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir. Bu nedenle göğüs büyütme ameliyatı öncesinde hastanın beklentisinin çok iyi saptanmalı, bunun yanında olabilecek farklı büyüklükler ve sebepleri incelenmelidir.

Örneğin küçük yaşlardan beri çok küçük olan göğüslerin çok fazla büyütülmesi tek bir ameliyatta mümkün olmayabilir çünkü göğüs derisinin belirli bir oranda esneme kabiliyeti vardır. bu toleransın çok zorlanması, istenmeyen sonuçlara, komplikasyonlara (dikiş açılması, kapsül kontraktürü gibi) yol açabilir. Hastalar estetik ameliyat öncesi aspirin almamalı, kullandıysa 7-8 gün önce kesilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon olmamalıdır. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda özellikle ailede meme kanseri hikayesi varsa ameliyattan önce mamografik inceleme yapılmalıdır.

Göğüs Meme Estetik Büyütme ameliyatına karar verildikten sonra, hasta ile ayrıntılı bir görüşme yapılıp hastanın beklentileri belirlenir. Meme estetiği ameliyatının riskleri anlatılır. Ayrıca sigara içiliyorsa, 10 gün önce kesilmelidir. Meme protezinin, kansere neden olmadığı birçok yabancı bilimsel araştırmalarla saptanmıştır. Bu araştırmalarda, 20-30 yıl gibi uzun süreler takip edilen hastalar incelenmiş ve göğüs büyütme estetiği amacıyla meme protezi konulan hastalarda normal kadınlara göre meme kanseri oluşma oranı farklı çıkmamış hatta biraz daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Göğüs meme büyütme ameliyatı tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapıldığında, komplikasyon olasılığı çok düşüktür. Komplikasyonlar arasında (istenmeyen sonuçlar), kapsül kontraktürü, infeksiyon (iltihaplanma) ve kanama sayılabilir. Her meme büyütme ameliyatında silikon protez etrafında kapsül oluşmaktadır. Ancak ideal olanı bu kapsülün ince ve protez boyutlarına göre biraz bol ve gevşek olmasıdır. Kapsülün kalın ve sıkı olması durumuna kapsül kontraktürü diyoruz. Protez ameliyatında cerrahınızın önerilerini ameliyat öncesi ve sonrası harfiyen uyarak bu riskleri çok azaltabilirsiniz. Çok çok nadiren protez yuvasında infeksiyon olabilir.

Bu durumda öncelikle antibiyotiklerle tedavi yapılır. Büyük olasılıkla antibiyotik tedavisi ile durum düzelebilir. infeksiyonun devamı halinde ise protezin çıkarılması ve daha sonraki bir ameliyatla yeniden konması gerekebilir. Meme protezi, gebeliği, süt emzirmeyi önlemez. Protez meme dokusu içine değil arkasına konduğu için meme dokusuna zarar vermez.

Silikon göğüs protezi ancak delici cisim batması sonucunda çok nadiren yırtılabilir, delinebilir veya içindeki jel maddeyi sızdırabilir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte protezin içindeki jelin molekül bağları güçlendirilmiş (“cohesive gel”) ve protez delinde dahi akması ya da sızması önlenmiştir. Yine de protezin yırtılması ya da delinmesi durumunda silikon protez çıkarılıp yeni protez konur.

Yüksek sayılarda hasta gurupları üzerinde yapılan araştırmalarda silikon meme protezinin kansere neden olmadığı ortaya çıkmıştır. Ancak, daha sonra oluşabilecek tümöral kitle durumlarında, mamografi incelemesinde, grafinin çekilmesini güçleştirebilir. Bu konuda tecrübeli bir radyolog ile çalışılması uygun olur.

Protezin yerleştirilmesi için kullanılacak kesi yeri meme başının etrafı (2) veya meme alt çizgisinden yapılabilir (1). izin en aza indirgenmesi için çok ince dikişler kullanılır. ikisinin de uygun olmadığı çok nadir durumlarda koltuk altından kesi yapılabilir. koltuk altı kesisini ben kullanmıyorum ve tavsiye etmiyorum. çünkü, koltuk altında öncelikle dıştan görünen, sütyen ya da mayonun kapatmadığı bir bölgede iz kalmaktadır. ayrıca koltuk altı meme bölgesine uzak olduğu için, bu keside sadece tuzlu doldurulan protezler kullanılabilmektedir. tuzlu solu protezlerin ise birçok sakıncası vardır.

bunlar arasında, su zamanla buharlaşarak eksilebilir, protezin büyüklüğü azalabilir tuzlu su ısı iletimi olduğu için soğukluk veya sıcaklık hissi olabilir, ayrıca bazen çalkalanma sesi duyulabilir. bu özelliklerin hiçbiri silikon jel protezde yoktur. silikon jel ısı iletimi ise sıfıra yakındır. bu nedenlerle ben meme büyütme ameliyatlarında ya meme başı halkası ya da meme altından kesiyi tercih ediyorum. meme başı halkasının alt kısmında yarım daire şeklinde yapılan kesi (2) en az izi bırakmaktadır. hatta birkaç sene içinde iz kaybolabilmektedir

iz oranı her hastada farklı olabilir ve önceden test edilemez. bunun için hasta daha önce bir ameliyat olduysa örneğin apandisit vs. gibi izlerine bakılabilir. ancak meme başı halkası kesisi için, meme başı halkasının belli bir çaptan büyük olması gereklidir. daha küçük olduğu durumlarda, meme altı kesisi (1) kullanılabilir. Meme başı halkasının etrafından yapılan keside renk değişimi bölgesi olduğu için iz çok daha belirsiz olmaktadır. Kesinin memebaşı etrafından yapılabilmesi için memebaşı halkasının belli bir çapta olması gereklidir. Çap yetersiz ise kesinin meme altından yapılması uygun olur.

Estetik Meme Ameliyatı sonrası birkaç gün yorgunluk hissi olabilir. Bu durum 24-48 saatte düzelir. Ameliyatın ertesi gün pansuman sargısı azaltılarak sütyen takılır. Bir iki hafta süreyle meme etrafında yanma hissi olabilir. 2-3 hafta meme fizik teması hassas ve ağrılı olabilir. Bu durum ise en fazla 3-4 hafta sürer. Dikişler 10-12 günde alınır. Dikiş izleri altıhafta kadar pembe kalabilir, sonra yavaş yavaş beyazlaşır. Mamografik (röntgen) inceleme gerekiyorsa, uygun aralıklarla yapılabilir.

Amerikada 3000 hasta üzerinde yapılan araştırmada, meme protezi konan hastalar ile ameliyat geçirmeyen hastalarda son 20 yıl içinde meme kanseri oluşma oranları incelendiğinde, iki gurup arasında fark bulunamamıştır. Hatta protez uygulanan hastalarda daha sonra meme kanseri oluşma oranı biraz daha düşük bulunmuştur.

Sonuç olarak estetik göğüs büyütme ameliyatı hemen sonuç aldığımız yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir. Ancak iyibir sonuç almak için ameliyatın tecrübeli bir Plastik Cerrah tarafından yapılması tavsiye edilir

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …