Gebelikte Kilo Alımı ve Beslenme

Gebelikte Kilo Alımı ve Beslenme

Normal bir kişi gebeliği boyunca toplam 11 kg.civarında kilo artışı göstermelidir 9-15 kg.lık artışlar normal kabul edilir. Gebelik 3’er aylık 3 bölüme ayrıldığında ilk 3 ay içinde 1 kg.lık artış olmalıdır. Bu dönemde bazen aşırı bulantı ve kusmalar nedeniyle bu artış olmayabileceği gibi, kilo verebilirsiniz de. Sonraki her 3 aylık dilimde 5’er kilo alınmalıdır. Ortalama aylık kilo artışı 1.5 kg.ı geçmemelidir. Bu ağırlık artışının nasıl olduğunu birlikte görelim

Bebeğin ortalama kilosu 3.000 gr
Plasenta eş 500 gr
Amnion Bebeğin içinde bulunduğu su 1.000 gr
Rahim ağırlığı 1.000 gr
Meme dokusundaki artış 1.000 gr
Kan hacmindeki artış 1.500 gr
Yağ dokusu ve Su miktarındaki artış 3.000 gr

toplam 11.000 gr şu anda sizin vücut ağırlığınız kg. olduğuna göre, gebeliği bitirdiğiniz dönemdeki hedef kilonuz kg olacaktır.

Gebelikte beslenmede esas olan çok yemek değil, dengeli ve çeşitli beslenmedir. Önemli olan sizin ve bebeğinizin ihtiyacını, ihtiyaç ölçüsünde almaktır. Yukarıda izlendiği üzere, alınan her kilonun nereye gideceği bellidir. Çok yemeniz daha iri bebek doğuracağınız anlamına gelmez, sadece doğumdan sonra daha şişman olarak kalacağınız anlamına gelir.

Hamile bir kadının Günde 2200-2600 kalorilik enerjiye ihtiyacı vardır. Günlük aldığınız gıdaların %50’sini Proteinler, %35’ini karbohidratlar ve %15’ini yağlar oluşturmalıdır. Ayrıca alınan gıdaların kalsiyum ve demirden zengin olmasına dikkat edilmeli ve lifli posalı yiyecekler bolca tüketilmelidir. O halde bunlar hangi gıdalarda bulunmakta, bir bakalım

Proteinler Et tavuk, balık veya yağsız kırmızı et, süt her zaman için kaymağı alınmış, pastörize veya iyi pişirilmiş, yumurta, baklagiller kuru fasulye, nohut, bezelye, barbunya, mercimek ve peynir.

Karbohidrat Aşırı alımından kaçınılmalıdır. Ekmek tercihen kepekli ekmek, makarna, patates, erişte, pilav, mısır. Yağlar Yemeklerle birlikte alınan yağ miktarı yeterlidir. ilave yağa gerek yoktur. Bitkisel kaynaklı Sıvı yağlar, hayvansal yağlara tercih edilmelidir.

Kalsiyum Özellikle bebeğinizin kemik gelişimi için gereklidir. Süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler. Demir Bir gebe günlük demir ihtiyacını sadece yiyeceklerle karşılayamaz. O nedenle demir içeren ilaçları almalıdır. Kırmızı et, karaciğer ve balık.

Lifli posalı Gıdalar Gebelikte açığa çıkan kabızlığı önler. Kepekli Ekmek, baklagiller, kuru kayısı, kuru üzüm, pırasa, portakal,kabuğu yenebilen meyveler,incir.

Bir gebenin günlük dietinde 6 köfte büyüklüğünde et Tavuk, balık ya da yağsız kırmızı et, 1 adet yumurta, 2 bardak süt, 1 kase yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar peynir, en az bir porsiyon sebze yemeği, bol çiğ sebze salata, 2-3 porsiyon meyve, 3 ince dilim tercihen kepekli ekmek, 4 kaşık kadar baklagiller ve 8-10 bardak su mutlaka bulunmalıdır.

Örnek bir günlük yemek listesi aşağıda verilmiştir Sabah 1 kibrit kutusu kadar peynir, 1 yumurta, 1 bardak süt, 2 ince dilim ekmek, istenirse 1 bardak açık çay,

Kuşluk 1 pors. meyve Öğle 3 köfte kadar et, 1 pors. sebze yemeği, 2 yemek kaşığı Pirinç pilavı, 1 kase yoğurt, 1 ince dilim ekmek

ikindi 2 porsiyon meyve Akşam 3 köfte kadar et, 1 pors. sebze yemeği, 1 tabak çorba, salata Bu listeye sıkı sıkıya bağlanmak zorunda değilsiniz,hatta bazen, küçük kaçamaklar da yapabilirsiniz alışkanlık haline getirmemek kaydıyla. Önemli olan ihtiyaçlarınızı mutlaka almak ve aşırı tüketimden de kaçınmaktır.

Ayrıca aşağıdaki hususları da aklınızda bulundurun Günde 3 dilim Ekmeği aşmayın. Pilav, makarna gibi gıdaları 2-3 kaşıktan fazla tüketmeyin.

Mutlaka 8-10 bardak su için. Kola, gazoz ve şekerli içeceklerden uzak durun. Fazla maden Suyu içmeyin. Sıcak günlerde, aldığınız sıvı miktarını artırın.

Kızartmanın her türlüsünden kaçının.Son zamanlarda, özellikle patates kızartmasının ve cipsin,fetus üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren çalışmalar yayınlanmıştır.

Çikolata, dondurma, bisküvi, kek sizin için hiç uygun olmayan gıdalardır. Alkol almayın. Mümkün olduğunca az ve açık çay için. Tercihen kahve içmeyin, ama canınız çok çekerse az miktarda içmenizde de sakınca yoktur.

Konserve, tatlandırıcı ve hazır gıdaları tercih etmeyin. Kendi kendinize Tuz kısıtlaması yapmayın. Ama turşu gibi aşırı Tuzlu gıdalardan da kaçının.

Gebelikte Oruç Tutmak Oruç tutmak Sağlıklı insanların yapabileceği bir ibadettir. Gebelik her ne kadar bir hastalık olmasa da, anne vücudunda oluşan değişiklikler, onu normal zamana göre farklı bir duruma getirmektedir. Bu konuda kesinlik kazanmış bir bilgi olmamakla birlikte, şahsi kanaatimi şu şekilde özetlemek isterim Gebelikde esas olan, bir anda çok yemek değil, kısa aralıklarla sık sık yemektir. Burada amaç, gelişen bebeğiniz için sürekli bir besin akışını sağlamaktır. Yani, meselenin açlığa dayanıp, dayanamama olmadığını bilmelisiniz. Özellikle bebeğinizin hızlı gelişim dönemi olan son üç aylık dilimde uzun süre aç kalmanız doğru olmaz

Benim genelde önerim şu şekildedir Eğer çok arzu ediyorsanız, aralıklı olarak birkaç kez oruç tutabilirsiniz tıpkı çocukken tuttuğumuz gibi, örneğin, başında, sonunda ve ortasında J , ama birkaç şartı da yerine getirmelisiniz

Uzun yaz günlerinde oruç tutmayı denemeyin bile. Gece mutlaka sahura kalkın tok karna yatmak mide şikayetlerinizi artıracağından, yemekten sonra biraz oturun ve yüksek yastıkla yatın

Sabah olabildiğince geç kalkın ve gündüz 1-2 Saat uyuyun iftardan sonra birkaç kez ara öğün yiyin. Ayrıca, islam dininin gebelere ve lohusalara oruç tutmayı zorunlu kılmadığını da hatırınızdan çıkarmayın

Ayrıca kontrol et

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? Histeroskopi Ne Demek?

Histeroskopi Nedir Nasıl Yapılır? vajina ve rahim ağzından histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz …