Fujiyama

Fujiyama

Japonyanın en yüksek dağı. Başkent Tokyonun 115 km Güneybatısında sönmüş bir volkandır. Üçüncü jeolojik zamanda meydana gelmiştir. Yerdeki kısmı 40 km çapında bir dairedir. Dağın düzgün yamaçları konik bir şekilde yükselerek, 3776 m yükseklikteki zirvede son bulur. Fuji Hakone Milli Parkı sınırları dahilindedir.

Fujiyama, en son olarak 1707 de faaliyet göstermiş, volkandan çıkan küller Tokyoyu 15 cm kalınlığındaki bir tabaka halinde örtmüştür. Dağın ana konisi külle dolarak yükselmiş, hakiki zirve daha aşağıda kalmıştır. Fujiyamanın kuzey kısmında, akarsuların önlerinin volkandan fışkıran lav ve küller tarafından örtülmesi sonucu meydana gelmiş göllere rastlanır.

Fujiyama ve karlarla kaplı zirvesi çok eskiden beri şair ve ressamlara ilham kaynağı olmuştur. Japon Hokusainin eseri Fujiyamadan 36 Görünüş bunların en dikkat çekenlerindendir. Dağ, Şintoizmin Japonların milli dini kutsal bir yeri olduğundan, aynı zamanda dini bir öneme de sahiptir. Tırmanma mevsimi olan temmuz-ağustos aylarında onbinlerce Japon ve diğer milletlerden Şintoistler kendi dinlerine göre kutsal görevlerini yapmak için zirveye tırmanırlar.

Ayrıca kontrol et

Laue Nedir

Laue Nedir?

Laue Nedir? Alman fizikçisi. Işığın farklı dalga boylarının ayrılmasını (tayf) buldu. 1914’de Nobel fizik mükafatını …