Fakir Baykurt Yılanların Öcü Kitabının Özeti

Fakir Baykurt Yılanların Öcü Kitabının Özeti

Fakir Baykurt Yılanların Öcü Kitabının Özeti? Kitabın konusu kitap, yıllar önce bir köyde geçmiş toprak kavgasnı anlatır. Bu köyün yitik kahramanı bayram ve onun haklı mücadelesi kitabın özeti bayram,yünün doğru sözlü, bileği kuvvetli delikanlısıdır. Yıllarca bu köyde yaşamış, ömrünü bu topraklarda çalışmaya adamıştır. Az miktardaki toprağıyla geçinmeye, ürününün mahsülünü almak için uğraşır. Fakat birgün gelir köydeki arkadaşlarından birim olan haceli, bayramın evinin önündeki boş araziye ev yaptırmak ister. Bayram buna karşı çıkar. Köyün muhtarı bu boş arazinin satılmasına menfaati için, daha olaylar başlamadan önce karşı çıkmadığından, sürekli haceli denilen o adama destek çıkmak zorunda kalır.

İş öyle bir duruma varır ki muhtar bayramı razı etmek için ayarladığı birkaç adamla dövdürtmek zorunda kalır. Buna rağmen bayram hakkını savunur ve yanında her zaman ona destek çıkmış annesini bulur. Bu olaydan bir hafta sonra kaymakamın köye geleceği haberini duyan muhtar onu memnun etmek için bütün hazırlıkları yapar.

Bayramın annesi haberi duyunca daha kaymakam gelmeden bir gün önce onun geleceği yolda, dövüldükten sonra sakat kalmış olan oğlunuda götürerek beklemeye başlar ve onu gördüğünde olup biten herşeyi anlatır. Kaymakam köye geldiğinde, köy muhtarı başta olmak üzere herkesi tersler. Bayramın evinin önüne ev yapılmaması için bir belge çıkartarak bayrama verir. Fakat, bu olayların şokunu üstümden atlatamayan bayramın annesi delirir.

Kitabın Ana Fikri

İnsan sırlar içinde yaşar ve bunu farkedemez. Fakat etrafındaki insanlara ilgi gösteren sosyal insanlar bunu keşfederler ve hayattan tat almaya başlarlar. Ne şekilde olursa olsun insanların hakkını yememeliyiz çünkü eninde sonunda adalet yerini bulacaktır.

Kitaptaki Olayların Şahısların Değerlendirilmesi

Bayram delikanlı, mert, cesur, sözüne güvenbilir bir delikanlıdır. Haceli pısırık, toplumun arkasına sığınan, bencil bir kişilik yapısına sahiptir.

ırazca ana evladının sürekli yanında olan otoriter bir kişilik yapısındadır. Muhtar para düşkünü, sadece kendini düşünen bencil birisidir.

Romanda Geçen Olaylar

İnsanı etkileyen olaylardır. Muhtarın haksız olmasına karşın dayakla bir işi halledebileceğine inanması gerçekten toplum için derin bir yaradır.

Kitap Hakkındaki Görüşler

kitap sade bir dille yazıldığı için anlaşılması kolay bir kitaptır olaylara yaklaşım tarzı diğer kitaplardan daha güzel ve daha farklıdır.herkesin okumasını tavsiye ederim.

Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

Fakir Baykurt 1929 doğumludur. Babası 1938, annesi 1978 de ölmüştür. Baykurt, ilkokulu akçaköyde bitirmiş. Sonra ıspartadaki gönen köy enstitüsüne girmiştir. Buradan 1948 de öğretmen çıkmıştır. 1959’da ortaokul öğretmeniyken meb kararıyla,yılanların öcü adlı romanı bahane edilerek, öğretmenlikten uzaklaştırılmıştır. O, sanata şiirle başlamıştır. Yılanların öcü adlı romanıyla da 1970 te trt roman başarı ödülünü, 1971 de tdk roman armağanını, kara ahmet destanı ile 1978 orhan kemal roman ödülünü kazanmıştır. Sinemaya ve tiyatroya uyarlanan yılanların öcü, yabancı dillere de çevirilmiştir. Fakir baykurt almanyada vefat etmiştir. Kaynak: Fakir Baykurt Yılanların Öcü Kitabının Özeti

Ayrıca kontrol et

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Kiralık Konak Kitabının Özeti Kitabın konusu kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller …