Ayşe Kulin Hayatı

Ayşe Kulin Hayatı

Ayşe Kulin, doğum 1941, istanbul Türk gazeteci ve yazar Arnavutköy Amerikan Kız Koleji edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllar televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak görev yaptı

Öykülerden oluşan ilk kitabı güneşe Dön Yüzünü 1984 yılında yayınlandı. Bu kitaptaki Gülizar adlı öyküyü, Kırık bebek adıyla senaryolaştırdı ve bu filmi 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülünü kazandı.

1986da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizideki çalışmasıyla tiyatro Yazarları Derneğinin En iyi Sanat Yönetmeni Ödülüni kazandı.

1996 yılında Münir Nureddin Selçukun yaşam öyküsünün anlatıldığıBir Tatlı Huzur adlı kitabı yayınlandı. Aynı yıl, Foto sabah Resimleri adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülünü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik hikaye Armağanını kazandı.

1997 de yayınlanan Adı Aylin adlı biyografik romanı ile, istanbul iletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi 1998 yılında Geniş zamanlar adlı öykü kitabı, 1999da iletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçilmiş olanSevdalinka ve 2000 de yine bir biyografik roman olan Füreyya yayınlandı.Geniş Zamanlar adlı öykü kitabı 2007 yılında Star Tv ekranlarında dizi olarak yayınlanmaya başlandı.

2001 yılında yayınlanan köprü isimli romanı ile Doğu illerimizde yaşanan dramın kökenleri ve Cumhuriyet tarihi içindeki nedenlerini ele aldı.

Ayşe Kulin 2002 yılında yayınlanan nefes Nefese isimli romanı ile ikinci dünya savaşı sırasında yüzlerce Yahudiyi soykırımda kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını bir aşk öyküsü ile birlikte işliyor

Ayrıca kontrol et

Ayten Gökçer Hayatı

Ayten Gökçer Hayatı? Ayten Gökçer Kimdir?

Ayten Gökçer Hayatı 26 ocak 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi Ayten Kaçmaz’dır. Çocukluğunu …