Epididimit Belirtileri

Epididimit Belirtileri? Epididimit Belirtileri Nelerdir?

Epididimit Belirtileri? Epididim testisler üzerinde yer alan ve testislerde yapılan spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan yapılardır. Erkeklerde skrotum (torbaların) ağrılarının en fazla nedeni epididim iltihaplanması sonucu oluşan epididimitlerdir. Akut epididimitlerde şişlik ve ağrı daha şiddetlidir. 6 haftadan fazla sürüyor ise kronik epididimit olarak adlandırılır.

Belirtiler

Skrotum (torbalar) şiş ve ağrılıdır. Bu şişlik ve ağrı hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabilir. Bazen hastalar ağrı nedeni ile yürümekte dahi zorlanırlar.ağır enfeksiyonlarda hastalık diğer testise de yayılabilir.Bu durumlarda ateş ve abse oluşumu da görülebilir.

Ayrıca barsak hareketleri ile testislerde ağrı, ağrılı işeme veya boşalma, semen sıvısında kan görülmesi gibi belirtileri de olabilir.

Nedenleri

Epididimit genellikle üriner sistem enfeksiyonları, klamidya ve bel soğukluğu gibi cns yolla bulaşan hastalıklar, prostatitler sonucu bulaşan bakterilerle oluşurlar. Çok eşli erkeklerde ve kondom kullanmayanlarda görülme riski artmaktadır. idrar yolları ve üreme sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş hastalarda veya darlık bulunan hastalarda da risk artmıştır.

Önleme

Cns birliktelik esnasında prezervatif kullanımı ve cns yolla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi epididimitlerin oluşumunu önlemede en etkin yoldur.

Tanı

Doktor tarafından yapılacak fiziksel muayene, idrar tetkiki ve bazen ultrason ile tanı konulur.

Tedavi

Tedavide antibiyotikler genellikle cns eşlerle birlikte kullanılır. Antienflamatuar ilaçlar, yatak istirahati, skrotum askısı, lokal soğuk uygulanması ağrının giderilmesinde faydalı olabilir.

Hastalığın Gidişi

Epididimit uygun antibiyotik tedavisi ile cns aktiviteye herhangi bir zarar vermeden genellikle iyileştirilebilir..

Komplikasyonlar

Nadir olarak epididimit kronik hale gelebilir ve ameliyat gerektirebilir. Enfeksiyon testise yayılırsa kısırlığa sebep olabilir.

Tedavi Seçenekleri

Akut Epididimit ve Akut Epididimo-Orşit: Bakterilerden şüphelenilen durumlarda (çoğunda) en az iki hafta antibiyotik tedavisi yapılır. Vakaların çoğu ayakta oral antibiyotik ile tedavi edilebilir. Doksisiklin, azitromisin, ofloksasin, siprofloksasin, levofloksasin veya trimetoprim-sulfametoksazol: Doktor , aşağıdaki ilaçlardan birini seçebilir. Tüberküloz epididimit anti-tüberküloz ilaçlar ile tedavi edilir, bununla birlikte , hasarın çok şiddetli olduğu birçok durumda testisin cerrahi olarak çıkarılması gereklidir (epididim kaldırılmasını içeren orşiektomi) . İnatçı ağrı, kusma, çok yüksek ateş ya da genel şiddetli hastalık ile seyreden ciddi enfeksiyon vakaları, hastayı hastaneye kaldırmayı gerektirebilir. Amidaron epididimitin tedavisi, ilacın dozunu azaltarak veya ilacı durdurarak sağlanabilirken, bulaşıcı olmayan epididimit için spesifik bir tedavi yoktur.

Epididimitte genel terapi, skrotum yükselmesi ile birlikte 1-2 gün yatak istirahati içerir. Amaç iltihaplı epididimi kalp seviyesinden yüksekte tutmaktır. Bu testisten, dışarı kan akışını arttırır daha hızlı iyileşmeyi teşvik ederek , şişme ve rahatsızlığı azaltır. Enfeksiyon olduğu durumlarda, aralıklı buz uygulaması da, bol sıvı alımı da, yardımcı olabilir. Örneğin ibuprofen ya da naproksen gibi steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar da sadece ağrıyı hafifletmek değil aynı zamanda da ağrının nedeni olan inflamasyonu azaltmakta yararlıdır.

Kronik Epididimit: Birincil tedavi ilaçlarla yapılır ve diğer tedaviler ise rahatsızlığı azaltmaya yöneliktir. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar ve lokal ısı uygulaması tedavinin ana dayanak noktalarıdır . Semptomlar devam ederse, doktorunuz alanında ağrı algısını değiştirmek için başka ilaçlar tavsiye edebilir, ya da ağrı tedavisinde uzman olana sevk edebilir. Her şekilde yapılanlar başarısız olursa , testisi yerinde bırakarak , epididim, cerrahi (epididimektomiyle) olarak temizlenir.Epididimit Belirtileri? Epididimit Belirtileri Nelerdir?

Akut Orşit: Akut kabakulak orşit için spesifik bir tedavi bulunmamaktadır. Bakteriyel enfeksiyon durumlarında tedavi, akut epididimit ve akut epididimo-orşitte olduğu gibidir.

Tedavi sonrası beklenti

Akut Epididimit ve Akut Epididimo-Orşit: Tipik bulaşıcı durumda , iyileşmenin fark edilebilmesi için için, 2-3 gün geçecekir. Kızarıklık sönmüyor ve hasta daha iyi hissetmeye başlamıyorsa, doktora başvurulmalıdır. Semptomların tamamen ortadan kalkması daha uzun sürebilir. Antibiyotiklerin tüm süreci tamamlanana kadar rahatsızlık devam edebilir, ve sıkılık ve şişmenin geçmesi aylar alabilir . İlk bir iki gün , talimatları izleyerek skrotal yüksekliği de sağlayarak yatak istirahatinde kalmak iyileşmeyi hızlandıracaktır . Tedaviden sonrası, ilgili doktor ile takip edilmelidir . Tüberküloz epididimitin, orşiektomi gerektirmediği durumlarda, olayı ilaçlarla çözmek aylar sürer, ve muhtemelen testiste biraz büzüşme olacaktır. Amidarone epididimit , ilacın dozunun azaltılması veya tamamen kesilmesinden sonra herhangi bir sorun kalıntısı da olmaz. Kimyasal epididimit de tamamen giderilir.Epididimit Belirtileri?

Ayrıca kontrol et

Testis Tümörü Nedir

Testis Tümörü Nedir? Testis Tümörü Tedavisi?

Testis Tümörü Nedir? Testis kanserleri 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.Erkeklerde …